| Tessiania a întrebat:

Salut! De ce alege o femeie singură, de aproape 40 de ani, să facă un copil cu donator de spermă? Mie mi se pare a fi un gest egoist.Sa-l privezi pe acel copil de a-și cunoaște tatăl sau și mai mult de a știe că mama lui niciodată nu a cunoscut bărbatul(care teoretic e tatăl), nici măcar nu a stat de vorbă cu el. Nu există nicio amintire de niciun fel legată de cel care a contribuit la venirea lui pe lume.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Egoista sau nu acea femeie, este alegerea ei, insa ai expus un punct de vedere, al tau si cine sunt eu sa il contest?
ca sa pot sa imi dau cu parerea ar trebui sa stiu la nivel particular care sunt cauzele care au determinat-o pe aceasta femeie din speta noastra sa ia aceasta decizie, dar daca am sti deja aceste detalii intrebarea nu are mai avea sens, nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate o fi maritata si sotul este steril si atunci apeleaza la donator, si daca adopta un copil tot nu stia cine sunt parintii lui, in acest caz nu stie cine este donatorul dar ea il poate mintii pe copil ca sotul ei este tatal lui, desii nu este deloc ok sa faca asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi se pare deloc gest egoist, dimpotriva, femeia poate sa-si cresca copilul foarte bine si singura, fara sa accepte un cretin, mitocan, alcoolic sau narcisist in viata lor.
Nu priveaza pe nimenid enimic, mai ales daca are venituri bune si ii poate oferi copilului o viata decenta si o educatie buna.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mi se pare un gest egoist!
e similar cu tati care fac copii.il recunsc, dar nu vor sa stie de el. Diferenta ca in cazul prezentat de mine acel copil nu are o liniuta pe certificatul de nastere

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu este NIMIC greșit în a fi egoist. Eu sunt bărbat, dar dacă aș fi fost femeie și n-aș fi reușit să-mi găsesc un bărbat serios. Aș fi procedat la fel.
Adică sunt oameni singuri care-și iau căni. îi iubesc și ingrijesc ca pe proprii copii, iar eu SUNT JUDECATĂ vreau un copil! F,,, OFFFF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ferește Dumnezeule în ce zile sa ajuns....Mai grav decât animalele sa ajuns.

Copilul acela Niciodată nu-și va cunoaște unul dintre părinți Adevărați o "să-și trăiască viața" crudă rău de tot.

Este mult mai grav decât egoismul ce se întâmplă acolo căci dai Viață unui copil nevinovata unui suflet nevinovat care nu-și va cunoaște niciodată tatăl cel Adevărat o să-l lase cu niște traume serioase acel copil are nevoie de părinți lui Adevărați sa crească frumos sa freacă iubit cu Adevărat de părinți lui. Pai așa ce vor spune acelui copil nevinovat? Ți-am dat viață din distracție? Și-o greșeală? cei vor spune am mers la un laborator și team procreate de la un străin și te-am loat de acolo? Cum se va simți acel copil? Ce va trăi în sufletul și inima lui acel copil când va ști Adevărul într-o buna zi și va afla Adevărul ca unul dintre părții lui este un donator străin și Niciodată nu la cunoaște este grav rău de tot pentru un copil sa afle ca este făcut la alegere și nu din iubirea Adevărată cu Adevărat.Ar trebuie distruse toate laboratoare și instituțiile astea care susține prostia asta cu donațiile lor trebuie oprit prostia și mizeria asta copii ăia vor veni pe lume nevinovați dacă mai și cade pe mâna la niște suciți bolnavi mintali iau nenorocit pe viață.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat stop ignor ca pot sa iti comentez!
de ce Doamne fereste? e mai bine ca tatal sa conceapa copilul si apoi sa plece de la mama? Fara sa ii pese de copil? Sunt cazuri.Cel mult ii da nume si ii plateste drepturile, de cele mai multe cazuri obligat de lege.Acei copii nu au amintiri despre tatal lor, nu se implica in crestera lor.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Înainte de a judeca și emite teorii absurde, privește la societatea noastră a ultimilor 40 de ani, nu numai în România, în ce hal s-a depravat și decăzut! Vedeți căsnicii de 50, 60 de ani, dar puțini înțeleg că în acele căsnicii nu a curs lapte și miere, că în multe cazuri se pleca de la o ladă de zestre a fetei și băiatului, că acei oameni nu aveau confortul zilelor noastre, dar erau împreună!
Acea femeie la 40 de ani a vrut o familie, dar probabil că nu a vrut orice individ. Iar, pretențiile justificate ale ei, au făcut să ajungă singură la 40 de ani.
Acea femeie, vrea un copil, dar nu să adopte, iar dacă e vorba de România, mai bine lipsă cu legea noastră.
Iar, apelarea la spermă anonimă, o face din simplul motiv că nu vrea să stea cu frica că "tatăl copilului" va emite pretenții, îi va lua copilul și
alte probleme.
Așa că, o felicit pentru decizia de a face fertilitate anonimă, iar ție îți doresc tot binele din lume și înainte de a arunca cu pietre, cu vorbe, gândește-te la tine, oare ești perfectă, fără de păcat ca să poți judeca faptele aproapelui tău?

| Dragobeta a răspuns:

O femeie singură, de aproape 40 de ani...
Deci, o cunosti.
Poate nu-i place sa se terfeleasca cu toti ca sa poata face un copil. Sau invers, e o usuratica?
Asta iti poate da raspunsul, sau macar jumatate.

| hipotronic a răspuns:

Salut! Cred că undeva înăuntrul tău știi și tu că a dona spermă nu e așa o mare contribuție, la urma urnei noi bărbații o facem și doar pentru handy. Iar mai important decât atât cred că știi și tu undeva în interiorul tău că un tată nu poate fi donator, cu excepția în care nu poate concepe altfel. Un tată adevărat nu face din start lucrul ăsta. Sunt și cazuri în care unele cupluri au partea masculină infertilă și pentru că nu vor să adopte ca măcar mama sa fie ea daca el nu, apelează la un donator.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Este mai bine să facă acea femeie de 40 de ani copil cu un donator de spermă, pentru că există riscul ca un eventual partener al femeii să aibă probleme de sănătate care ar afecta sănătatea copilului. Sperma de la donator este verificată.