| xLr819 a întrebat:

Salut.Parintii mei au botezat un baietel unei familii. Acea familie mai are o fata de 19 ani. Se poate sa ma casatoresc cu ea?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate, nu esti nici un fel de ruda cu fata, nici macar prin alianta.

| pisoias a răspuns:

Da,desigur.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da-ne nr ei s-o intrebam daca e de acord.

| Felys a răspuns:

In afara de frati si veri primari in rest nu conteaza, merge cu oricine

| Holiday a răspuns (pentru Felys):

"In afara de frati si veri primari in rest nu conteaza, merge cu oricine"

Nu chiar. Nu merge nici cu mama/tata respectiv fiul/fiica, matusa/unchiul, nepotul/nepoata, stranepotul/stranepoata, fiul/fiica fratelui/surorii tale...

| Idkidk a răspuns:

Da,deoarece nu aveţi o legătură de sânge (primară), în cazul acesta te poţi căsători cu ea, dar dacă să spunem că sunteţi neamuri nu cred că e chiar bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu ai legatura de sange cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca ne dai si noua tort.