| unicornverde5843 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare, e ok ca iubitul meu sa mearga in alt oras sa se vada cu fete? El imi spune ca nu ar trebui sa fiu asa geloasa si prietenii mei spun ca nu e ok chiar nu stiu ce sa mai cred. Care e parerea voastra?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu faci si tu la fel, ca sa-i spui exact acelasi lucru.
Informeaza-l maine ca iesi cu altul la plimbare, sa vedem daca lui ii va convine sa faci exact ce face si el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect. Așa trebuie procedat ca sa se pună și el în pielea ei să vadă ce simte ea.

| dullcat a răspuns:

Ce fel de fete? Nu, nu e normal sa mearga sa se intalneasca cu persoane random, straine, de sex opus, daca voi aveti deja o relatie.

| johnnny123 a răspuns:

Ne întrebi pe noi dacă e ok ca iubitul tău să meargă în alt oraș să se vadă cu fete?

Singura întrebare este dacă e ok pentru tine. Ție ți se pare ok, nu te deranjează?

| Miruna333 a răspuns:

Pai cu ce treaba? Ce fete? Prietene? Nu suna deloc bine. Inteleg sa aiba o prietena-doua sa mai vorbeasca, dar sa se duca in alt oras? Prea de tot

| tunoi88 a răspuns:

Multi barbati cred ca doar ei au voie se faca, dar barbatii si femeile sunt la fel! Doar ca barbatul spune femeie nu spune.
Tot timpul sa te pui si in locul caleilalte persoane dar putin sunt care fac asta. Merita sa faci si tu la fel si mai simplu este sa ii dai viteaza!

| ovidasmihai a răspuns:

Pune piciorul în prag. Este ceva anormal. Depinde motivul întâlnirilor cu fetele.

| eduardie0 a răspuns:

Depinde de relația voastră. Dacă nu ai destulă incredere în el, înseamnă că ți-a dat motive. Exemplu din viața mea personală, iubita mea are prieteni băieți și iese cu ei din când în când în oraș. Am încredere deplină în ea și nu mi-a dat niciodată motive de îngrijorare. Este total ok să am și eu, și ea, viață personală, prieteni (indiferent de gen) și să ieșim individual. Este chiar un lucru foarte sănătos. Totuși, dacă tu ai dubii, ascultă-ți intuiția. Înseamnă că îți dă motive să îți faci griji și e normal dacă sunt și alte probleme în relație. Încearcă să vorbești cu el, fără ceartă, o discuție sănătoasă. Uite, să-ți dau un exemplu:
-"Uite, țin la tine/te iubesc și vreau ca relația noastră să funcționeze. Mă simt geloasă/nesigură/neglijată (sau orice altceva, doar spune-i ce simți) și vreau să știu dacă pot avea încredere în tine. Nu te acuz de nimic, dar avem nevoie de încredere și stabilitate." Trebuie să asculți și ce simte el, să îl validezi, să fie o conversație egală, să lucrați împreună, nu unul împotriva celuilalt. "Vreau să știu motivul pentru care ieși cu alte fete, vreau să știu dacă e strict prietenie, eventual să le cunosc și eu. Dacă simți că te-am neglijat sau îți lipsește ceva în relație, poți să îmi spui. Dacă ai nevoie să ai o viață personală în afara relației, îți este total permis, dar ca să nu-mi mai fac scenarii, vreau să-mi dovedești că nu e nevoie să-mi fac." Colaborați. E foarte importantă munca în echipă într-o relație. "Tu ce crezi că am putea să facem împreună ca să îmbunătățim partea asta a relației? Ce ar functiona mai bine pentru amândoi? Ca eu să nu am dubii, iar tu să nu te simți închis într-o cușcă în inima mea." Faceți compromisuri. Nici tu să nu îl limitezi, nici el să nu te neglijeze sau să te invalideze. O relație e foarte, foarte grea de întreținut. Necesită muncă, multă muncă, colaborare, dar cel mai important lucru e Comunicarea. Spune-i ce simți, întreabă-l ce simte, ce puteți face. E important să nu uitați că trebuie să fiți voi doi impotriva problemelor, nu unul împotriva celuilalt. Baftă!

| georgeul1337 a răspuns:

Nu e ok, de ce să meargă în alte orașe să se vadă cu alte fete când el are iubită, huh? Încearcă să faci la fel și să-i vezi reacția, nu e normal ce face.

| SuperUser a răspuns:

E ok având în vedere că aveți amândoi 12-13 ani...

| NeacsuAncuta07 a răspuns:

Daca tu ai face fix la fel ar fi o problema?
Mi se pare ca este cam "smecher "prietenul tau, nu il lasa sa iti spuna el ce e bine pentru tine si ce nu.
In mod clar nu esti ok cu faptul ca face asta.