| Cipriani_Antonio_2000 a întrebat:

Salut TPU
Am o problema destul de mare, credeam ca am o viata decenta pana am mai crescut si am mai realizat cu cine locuiesc. Deci locuiesc cu bunica mea si unchiul meu care sunt niste scorpii si cu mama care este amabila si chinuita toata ziua de acesti doi tipi, tata nu am (cand aud de el numai injuraturi i-as zice). Deci sa incepem bunica este ok la sanatate si unchiul are o boala, toata ziua o chinuie pe mama punand-o la multe treburi (stau la tara), ea face totul absolut tot iar ei nu sunt multumiti si nu stiu de ce tot sunt dusmanosi de se iau toata ziua de ea, iar ea munceste pentru ei doar pentru mine ca altfel nu i-ar mai da bani sa ma creasca... Cand mama a vrut odata sa se angajeze au facut scandal si deloc nu au lasat-o. Pana sa se termine scoala am avut un proiect si am invitat 2 prieteni la mine acasa si cand bunica i-a vazut a inceput sa faca ca o drogata si m-a dat afara si m-a facut de ras. De retinut ca nu se poate discuta cu aceste persoane. Si mai ales ca mama mai are 3 surori si daca bunica moare ele pot veni oricand sa aleaga cate o camera si noi aveam doar 4. Deci spuneti-mi ce as putea sa fac, va rog...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimic! Trebuie rabdat pana la majorat, apoi iti iei zborul!

| Lioana a răspuns:

Din pacate nu-i putem schimba pe altii daca nu aleg sa se schimbe singuri. Tot ce putem face e sa ne schimbam noi. Ai putea sa o ajuti pe mama ta la treburi si sa-i arati ca o iubesti. Cand bunica ta are o iesire nervoasa stai departe de ea. Daca o eviti in astfel de momente s-ar putea sa-si dea seama ca greseste si sa-si schimbe atitudinea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te superi pe mine, dar maica-ta daca se lasa calcata in picioare de doua lichele nu are un pic de mandrie in ea. De aceea nici nu o lasa sa se angajeze. Ca sa o poata umilii si sa se foloseasca de ea. Si ea accepta?

Iti zic ca si la oras se intampla chestii din astea pentru ca si eu am crescut in familie de oameni rai si la ajutat prin casa erau chemati numai prostii familiei ( adica eu sau mama ). In schimb iti era aruncat 10 lei sau nu stiu ce vechituri de prin casa si umilea. Taica-meu a murit pe cand aveam 11 ani, dar l-as intoarce inapoi sa ii pot trage cativa pumni. Ceva asemanator cu tine.

Pana am zis familiei "duceti-va in p mea!", iar eu si mama nu am mai dat pe la ei de ani. De cand le-am impus sa fim lasati in pace toate sunt in regula. Adevarat ca au mai incercat sa faca cheie, dar i-am scuturat eu cu politia si acum fiecare isi vede de treaba. De ce sa stai in preajma unor persoane cu care nu te intelegi? Asta nu se numeste familie si decat sa sa ajungi la batai sau altele... Mai bine stai departe.
Ce poate sa faca mama ta? Sa plece de acolo URGENT! In viata trebuie sa inveti sa iti impui si punctul de vedere. Ce dracu, ca doar unchiul tau nu e Dumnezeu.

| Assassina a răspuns:

Eu cred ca mama ta ar trebuisa ia atitudine, sa stranga banut cu banut, sas se angajeze ca pana la urma e adulta, sa isi ia o chirie si sa te creasca acolo pentru ca macar va avea un program liber fix si va putea sa stea si ea cu tine si sa te educe(Nu ca nu ai fi doar ....ma rog, sa stea cu tine si sa iti explice 1-2 chestii). Dupa parerea mea bunica ta ar trebui sa faca si ea ceva, nu la fel ca mama ta dar ceva, acolo sa ii usureze treaba ca pana la urma e mama mamei tale.Iar unchiul tu...Fratele mamaei tale.Cred ca a uitat ca fratii se ajuta intre ei cum pot, la tine unchiul tau nu o mai considera pe mama ta ruda ci slujitoare.Si cum adica sa o lase sa te creasca.Da ce :e decizia lor? Si tatal tau unde e? A fugit de responsabilitate? Sa ia aminte cei care au parinti normali si sa nu se mai supere ca parintii nu le iau nu stiu ce telefon ci chiar sa le multumeasca pentru ca i-au educat si daca spun NU.NU ramane.Bafta si sanatate multa

| PereteanuConstantinescu a răspuns:

Mama ta ar putea sa isi ia un loc de munca pe ascuns si cand aveti banii necesari sa va mutati altundeva sau ai putea sa ai o discutie cu mama ta pe tema asta.

| AlexandraColar a răspuns:

Batranii sunt ca copii, trebuie sa fii blanzii cu ei, dar cand incalca masura trebuie sa luati atitudine!

| anonumu a răspuns:

Roagă-te la Dumnezeu roaga-te la El du-te la biserica si El te va rasplati! :) :D Cand te rogi zi rugaciunea din inima zi urmatoarea rugaciune in fiecare seara si Dumnezeu te va ajuta iti zic eu : https://www.google.ro/......https?/url