| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor, am o mare problema in familie si nu stiu cum s-ar putea rezolva...
Eu in ceva timp voi pleca la facultate, insa de cand sunt mic tin minte scandalurile dintre parinti, bataile si vorbele/plestemele adresate unu altuia. Acum amandoi au 40+ ani si e din ce in ce mai rau. Mai am un frate mai mic decat mine cu câțiva ani si imi e frica ca atunci cand va veni timpul sa merg la facultate, sa-l las cu intre ei, imi e frica ca intrun scandal mai mare sa nu sr omoare unu pe altu (Doamne ferește!). Ei tot au spus ca stau pentru noi, dar sincer nu mai vad nici un bine asa, decat scandal si ura una fata de altu, asa nu se poate. Eu nu tin cu nici una, uneori el e de vina iar alteori ea... ideea e ca tata crede ca tin cu mama si invers... dar nu este asa. Oricum dupa ce am discutat cu mama, daca e de divorț, mama ramane fara nimic. Actele de pe casa si tot sunt pe ale lui tata, iar mama are un salariu de numai 6 mil, plus ca a avut cancer la san. Am discutat cu ea si ii e frica sa dea divorț ca nu are ce sa faca... nu stie unde sa se duca, plus ca vrea sa ramana cu fratele meu... ce parere aveti, cum ar fi o solutie? Eu am zis ca daca nu poate trai cu divorț atunci macar sa stea aici, are de toate (caldura, tv, mancare, un pat cald) si sa nu-l mai intereseze de tata. Practic, ea nu mai este al lui si invers doar de dragul fratelui meu si pentru binele lui mama... Chiar nu stiu cum sa procedez, nu mai pot nici eu + ca am problemele mele acum, stresul cu faculta si toate astea... Ajutor!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ea nu a contribuit cu nimic in casa nu are ce sa obtina pe urma divortului, daca tactu a bagat bani in tot e logic sa ramana cu tot dar lasa-i ca nu se vor injunghia deloc si vor trai in scandal. Chirie nu poate plati maicata doar daca pleci in strainatate si o iei cu tine sa fiti linistiti

| pisoias a răspuns:

Chiar daca toate bunurile materiale sunt pe numele tatalui tau, dupa atatia ani de casnicie se impart in jumatate.Cred ca asa e cel mai bine.

| darrio2007 a răspuns:

Daca bunurile sunt cumparate in timpul cat ei au fost si sunt casatoriti, se impart la ambii.Prin partaj. Daca se ajunge la divort.Nu conteaza pe numele cui sunt.Vad ca pe tine asta te intereseaza mai mult.

| sabin89 a răspuns:

Din câte știu, la un divorț, chiar dacă actele sunt doar pe numele unuia din ei, casa și toate bunurile se consideră că aparțin în mod egal la amândoi.

| cristimihailov a răspuns:

Din pacate situatiile de genul acesta nu au solutie. Au ramas in aceasta formula, tu nu prea ai ce sa faci.

Vorbeste cu amandoi si spune-i fiecaruia in parte sa aiba grija de celalalt, daca se cearta sa nu se bage in spital sau in mormant pentru ca o sa il renegati amandoi: si tu si fratele tau si niciodata nu veti mai vrea sa auziti de ei.

Situatia din familie nu se bazeaza pe intelegere reciproca, dragoste si comunicare, ci pe conducere, forta si supunere. Deci nu ai cum sa intervii. Decat in forta. Pentru ca aceea este singura care se cam intelege.

Sunt din pacate probleme pe care doar ei le pot rezolva si voi (tu si fratele tau) sunteti spectatori. Din pacate.

| Lawliet14 a răspuns:

Psiholog!

| AliGab a răspuns:

Sfatuieste-o pe mama ta sa isi exerseze rabdarea daca vrea sa ramana in acea casnicie de dragul fratelui tau si sa nu mai raspunda cand tatal tau este nervos, iar daca dansa este nervoasa sa tina apa in gura pana ii trec nervii... uneori tacerea face foarte mult