| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am a 3-a iubita si gen m-am indragostit foarte tare de ea insa in unele momente simt ca nu trebuia sa ma indragostesc atat de tare de ea deoarece stiu ca o sa ne despartim si cacaturi d-astea in maxim 2 ani insa avem o groaza de lucruri in comun, ne intelegem prea bine insa simt ca nu as putea sa trec peste o despartire, mi-e frica sa nu fiu inselat, mi-e frica s-o pierd, ea chiar nu realizeaza chestiile astea sau asa-mi pare mie, ea nu realizeaza cat de mult o iubesc sau asa-mi pare mie x2. Am avut o groaza de momente faine impreuna, chiar nu ma vad cu altcineva sau fara ea, ea m-a scos din depresie, m-a ajutat cu anxietatea, m-am atasat enorm de mult de ea, daca as pierde-o care ar fi riscurile? Tind sa cred ca as intra in depresie din nou, mereu imi dau filme naspa cum ca m-ar insela, probabil unii o sa faceti misto insa nu am chef de misto-uri, sincer.
Cum as putea sa ma pregatesc pentru o despartire? Gen sunt foarte atasat de ea, o iubesc prea mult insa mi-e frica de ziua in care o sa-si gaseasca pe altcineva sau pur si simplu o s-o plictisesc si o sa plece iar eu n-o sa mai fiu in stare sa trec peste, probabil o sa-mi spuneti ca e doar o fata, treci peste insa credeti-ma ca nu m-am mai simtit atat de bine in viata mea langa cineva si as tine-o langa mine mereu daca ar fi dupa mine insa ar trebui sa fie si dupa ea, eu inainte nu ma prea bagam in relatii si cand o faceam erau de maxim 2-3 zile, asta e cea mai lunga, pur si simplu nu ma puteam indragosti, celelalte 2 relatii au fost doar asa, nu le-am iubit deloc, nu am simtit absolut nimic fata de vreo fata in viata mea pana-n momentul asta, ma simt ca si cum nu mai am nevoie de absolut nimic pe lumea asta in afara de ea, probabil o sa-mi dati maxim 12-13 ani, e okay stati linistiti, nici eu nu credeam ca o sa ajung sa scriu aceste randuri, pur si simplu sunt prea indragostit de ea si mi-e frica de ziua in care am s-o pierd si nu o sa mai pot face nimic. Niste sfaturi m-ar ajuta pentru ca stiu ca sunt aici cateva persoane care chiar au iubit cu adevarat pe cineva si au trecut printr-o despartire nasoala cu fostii/fostele, vreun mic sfat care m-ar putea ajuta? Sa nu intelegeti gresit, nu s-a intamplat nimic in relatie doar ca eu imi dau iar filme cum ca m-ar lasa pentru altul care probabil are bani si masina scumpa, tinut in puf de parinti, eu nu pot sa-i ofer momentan ce i-ar oferi acel baiat insa ea mi-a spus ca pentru ea nu conteaza chestiile astea si ca nu m-ar lasa niciodata pentru nimeni insa imi dau prea multe filme naspa, cum sa scap de filmele astea proaste? Nu am fumat nimic daca ma intrebati, efectiv imi este prea frica ca o sa vina ziua aia in care am s-o pierd si nu am sa mai pot face nimic, mi-e frica sa nu se plictiseasca de mine pentru ca nu sunt un om prea interesant, probabil sunt cel mai rau iubit din lume, nu stiu daca chiar o fac fericita cu adevarat desi ador cand o vad ca zambeste din cauza mea, a facut o groaza de chestii pe care a zis ca n-o sa le faca in viata ei, doar pentru mine, astea-s mai personale, efectiv mi-a demonstrat de prea multe ori ca e langa mine si ca ma iubeste enorm de mult insa sunt mai paranoic de fel si chiar e enervant sa stau asa mereu si sa-mi dau filme cum ca ar pleca deoarece sunt plictisitor, cel mai naspa iubit si asa mai departe.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa vei pati daca gandesti ce ai povestit inainte. Schimba gandirea sa ai parte de chestii bune

| Couragebv a răspuns:

Salut, am fost cu adevarat in experienta similara, si acum vad ca e doar o situatie amuzanta, doar citeste ce ai scris ( pe langa faptul ce te-ai repetat de mai multe ori) cum arata ca nu ai incredereun tine si puterile tale. Si e ok asta, absolut. Fa cat poti tu de bine (nu trebuie perfect!) Asa cum gandesti, si restul o sa se aseze. Si daca te gandesti la despartire, las-o cand va veni, daca va veni, acum doar fa pasi mici, "pune o caramida pe zi, cat poti tu de bine, si vei construi intr-un an cel mai strasnic zid".

| Plato a răspuns:

Marea mea enigma: de ce stai intr-o relatie care stii ca se va termina?
Vrei sa te pregatesti de despărțire? Serios? Atunci vreau si eu sa ma pregatesc de moarte, ca stii ca vine la un moment dat. Adica, de ce sa ma bucur de viata cand pot sa-mi fac cavoul, nu?

| Crackman a răspuns:

Da... eu îți recomand sa nu te gândești așa de tare.
Și eu sunt plictisitor și totuși îmi merge bine.
Este foarte posibila treaba cu înșelatul dacă nu ai încredere in ea, dacă da... este cam greu ( dar nu știu ) sunt la prima relație serioasă?

| daren123 a răspuns (pentru Crackman):

Am incredere-n ea insa tot stau cu frica aia ca o sa ma insele, nu am cum, mi-e frica ca o sa ajung sa am incredere oarba si cand o sa aiba ocazia sa ma insele o sa fie gen oricum pe mine ma crede daca se afla ceva, nu ar face asta, nu o cred in stare la cum o cunosc si stiu ce fel de persoana e insa tot stau cu frica aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va trebui la un moment dat sa te desparti de ea, sa luati o pauzã pentru a-ti face tie un bine(chiar daca nu constientizezi)si a scapa de aceasta fricã. Dacã se intoarce inapoi inseamna ca e a ta.

| daren123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e ca s-a intors de prea multe ori la mine, plangand s-a intors de 2 ori..Ne-am despartit de 2 ori din motive personale [nici gand inselat sau ceva de genul]

| anonim_4396 explică (pentru daren123):

Mai atunci doar din 2 motive poate ai astea;

1. O pui ca cea mai pretioasa chestie din viata ta, trebuie sa pui ceva pe primul loc,inaintea ei, sau oricarei altei persoane.

2. Esti conscient ca nimic nu dureaza la nesfarsit si de asta iti e frica. Dã-ti seama ca existã o gramada de fete, mai stai si cu altele, nu trebuie sa o inseli, Dar sa-ti intre bine in cap ca nu e singura.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Imi pare rau de tine sincer. Si depinde de tine care sunt riscurile unei despartiri. Poate sa te distruga psihic sau poate sa nu te afecteze cu nimic.

| Horus35 a răspuns:

Dacă o sa va despărțiți vreodată, o sa fie din cauza ca se va sătura de filmele tale și de paranoia. Ți-a spus că te iubește, ți-a demonstrat spui tu, acum ai încredere în tine și in ea. Respectați-va și iubiți-vă în fiecare zi, nu doar pe 14 Februarie și de Anul Nou. Nu e o regulă universala ca relațiile să se sfârșească în 2-3 ani. Totul depinde de voi. Cât despre filmele pe care ți le faci, cred că o dată cu timpul, când vei avea din ce in ce mai multă încredere in ea și mai multe "dovezi" ale iubirii voastre, vor dispărea. Arată-i că o iubești și da-i motive să rămână langa tine oricât de scumpă e mașina altuia. De regulă timpul sudează relațiile, nu le distruge.

| vladorcolac a răspuns:

1- usor cu legendele
2- din ce am citit, tu habar nu ai ce inseamna sa ai o iubita/dragoste. Din ce ai scris acolo pentru tine e un parteneriat la schimb pentru favoruri, afectiuni cauzate de hormoni si plictiseala.
3- esti asa de sigur ca o sa te desparti de ea, bun, fa-o de pe acum, pune mana pe cateva carti spirituale despre iubire (numai nu biblia te rog ca trebuie sa citesti despre iubire nu tortura :-D ). Daca sti engleza iti recomand un maestru spiritual pentru incepatori, vorbeste foarte bine, se numeste Sadhguru.