| Henryk17 a întrebat:

Salutare.Deci viata mea e praf.Mama mea si cu fratele meu nu ma lasa deloc in pace, mor.Deci stau putin la calculator si vine la mine si imi da mama cate o palma sau face ca un animal si mai vine si fratemiu si zica ca sunt turbat ca stau pe PC si nu ma lasa, iar eu ma enervez si injur, sar si la fratemiu vorbesc si cu mama urat pentru ca nu ma lasa, efectiv face intentionat.Si cand ridic mana sau vorbesc urata imediat il suna pe tata si ii spune totul, iar tata se enerveaza si ii zice sa ma dea afara si tot felul.Eu mai am un hobby, muzica.Eu fac tot ce pot pentru a canta bine si alea alea, e cand nu am aude sau cand aude o muzica populara, imediat imi spune ca nu fac nimic si ca nu imi place acest hobby si il suna pe tata si ii zice sa nu imi ia orga de 80milioane. IN PRIMUL RAND FAMILIA NOASTRA A FOST CRESCUTA IN SCANDALURI SI PROSTII, BATAI SI ALTE NEBUNII. Tata mai pleaca la lucru in Timisoara, vine scaune si alea alea.Eu as pleca de acasa dar nu stiu unde sa stau ca de asta e cel mai rau.Si acum cand vine tata ca ia mai spus ca am injurat de Dracu o zis ca nu mai cumopara nimic si ca vine orga si ca ma pune la munca si ma bate.ps: am fost batut de la 5 ani pana acumdin cauza lui fratemiu, fratemiu facea ceva intentionat si eu luam bataie iar el se radea. vreau sa fug plz ce sa fac.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai o familie proasta ce sa zic... zile sa se duca in piz... mamii lor si gata apoi daca vor sa te bata fugi la politie si mai bine sa te tina intr-un centru de plasament decat sa stai cu prostii acolo

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MistretulPufos a răspuns:

Umm, chiar daca te enerveaza, nu scoate o vorba si nu ridica mana, nu prea ai ce sa faci decat sa astepti sa cresti mai mare si pleci

| Henryk17 explică (pentru MistretulPufos):

Faza e ca acum sunt terminat.Vineri trebuie sa vina tata si mama i-a spus tot ce s-a intamplat si cand vine tine morala de 2 saptamani si cred ca ma si bate si sunt si nervosi si tot asa.

| Kasper56 a răspuns (pentru Henryk17):

Spune-i lui tatal tau, du-te dracului

| Kasper56 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, incearca sa-ti ceri scuze pentru tot ce ai facut lor. Daca nu merge asa inseamna ca ai parinti foarte rai...

| Kasper56 a răspuns:

Nu trebuia sa faci asta! Chiar daca te enerveaza. Uite ce-ai facut. Trebuia sa-i spui mamei tale ca nu esti turbat(indiferent ca esti sau nu). Nu trebuia sa-njuri ca nu e bine sa-njuri parintii.

| KiLLr0Y a răspuns:

Cand vine taicatau spune-i ca imi bag pla in gatu tau daca nu stai calm si la maicata la fel.O sa vezi o sa ai sucess.Bafta

| Georgiana_Cristina_1983_7mUx a răspuns:

Băi copile daca vrei sa nu se mai enerveze familia pe tine, nu mai sta cu nasul in calculator si fa si tu ceva treaba pentru a fi apreciat! Daca tu iti injuri fratele si mama si ii iei la bataie crezi ca faci ceva bine si ca le e frica de tine sau te crezi mai important, mai tare si mai rege peste toti? Asa meriti daca iti bati joc de ce ti s-a oferit.Consideri ca ai vre un rang in familia ta daca faci lucrurile astea? Potoleste-te,fi cuminte, ajuta-i la toate, mai lasa PC-ul, cere-le scuze (in genunchi), si sa vezi cum o sa fi mai iubit decat fratele tau si mai placut de cei din jur.Nu te mai crede tu mare si tare si totul se va schimba categoric!
Asa ca...nu sa fugi de acasa pentru. ca poate nu realizezi dar sa te simti norocos ca ai casa, ai masa si ai ce iti trebuie ca sa traiesti.Nu te mai plange atat, mai ales in public, pentru ca poate altii nu au nici ce ai tu, dar si-ar dori sa aiba o familie!

| playermessi a răspuns:

Lasa-i in pace, nu vorbi urat nu trebuie sa il bati pe fratele tau... daca mama ta da in tine spune-i "mai da ca asa te-a invatat mama si tatal tau'' asa-i mai zic eu sau cand mai da nu-i spun nimic.

| Faranume1111 a răspuns:

Clar parintii ttai au fost crescuti diferit,si nu vreau sa inteleaga ca timpurile s-au schimbat,sunt aproximativ in aceeasi situatie si eu,probabil daca ai fugii de acasa si nu ai avea unde sa stai o perioada mai lunga,ai venii acasa si ai lua iar bataie,iar daca ai pleca pe o perioada mai lunga de timp probabil nu le-ar pasa pentru ca mai au deja un copil,si asa s-ar razbuna pe el,ti-as zice sa le zici sa mearga la un psiholog,dar daca parintii tai sunt cum imi imaginez eu slabe sanse,poate iti iei bataie si ca le zici,eu de fiecare data imi puneam in minte sa fac cum zice mama dar orice faceam nu era multumita niciodata,si cand ii ziceam sa mearga la psiholog zicea ca nu ii nebuna sa merg eu,si exact ca tine zicea ca ma arunca in drum si tot din astea,presupun ca nu poti avea o discutie cu mama ta sa o faci sa inteleaga sau nu stiu cu tatal tau,sa le gasesti punctul slab si sa incerci sa vorbesti, si sa ii zici frumos ca nu rezolva nimic cu bataia si cu tipetele, poate daaca ti-ar zice o vorba buna ar fi altfel, habar nu am, si vreau sa iti mai zic daca vrei sa fugi daca ai 16 ani impliniti politia nu poate sa faca nimic,iar daca nu ai,si parintii tai o sa faca denuntie la politie o sa vina dupa tine si o sa te duca acasa,imagineza-ti pe urma ce o sa iasa,. Singura mea solutie a fost sa fug de acasa,asa am scapat de probleme acum sunt linistita,la inceput eram speriata,nelinistita, imi era frica, dar acum stiu ca asta a fost singura mea sansa si sunt foarte fericita ca am ales sa fac asa, acum ma simt alt om.Si eu am fost un caz fericit dar nu tuturor li se intampla asa,esti tanar nu ai minte,odata ce ai fugit vin o mie de responsabilitati,servici,facut manacare,spalat haine,spalat vase,bani pentru intretinere,e greu la inceput, si eu am suferit dar acum mi-am dat seama ca viata mea e mai presus de tot, si cand traiesti in asemenea situatii ajungi sa o iei razna, asa ca daca parintii tai nu se gandesc la tine, gandeste-te tu ce e mai bine pentru tine! Ai grija de tine!

| Roby1212 a răspuns:

Ai nevoie de ajutor asculta daca consideri ca nu mai poti trai in preajma lor atunci ai face bine sa iti iei viata in piept si sa pleci la început va fi mai greu sa iti câștigi singur bani dar după o vreme te vei obișnui iti spun eu care am fost plecat de acasa de la 14 ani trebuie doar sa a voința dar sa gândești bine daca chiar vrei asta

| AnneMariaa a răspuns:

Mai, eu nu stiu cum de ai putut posta asa pentru ca de abia am inteles...
Nu trebuie sa dramatizezi lucrurile, totusi iti sunt parinti si trebuie respectati asa cum poti tu, nu trebuie sa injuri sau sa ridici mana, si vrei acum sa pleci de acasa sa scapi de ei, dar cand ai 18 ani iti vei schimbba parerea ( si eu am fost un copil cu asta in cap). Nu te grabi la niste decizi pe care se poate sa le regreti mai tarziu... ( altii se plang ca nu au parinti si un acoperis, iar tu vrei sa pleci si nu-ti respecti parintii ) Vezi.ti tu de treaba ta, fi copil CUMINTE si invata, termina scoala si nimeni nu va mai avea nimic cu tine... Daca nu ai prieteni de la care sa ceri sfaturi, noi iti putem scrie si ar fi bine ca tu sa ti cont si sa asculti. SCHIMBAREA INCEPE CU TINE

| zamilian a răspuns:

Asta e foarte rau ar trebui saa sa discuti cu ei sa nu te certe vorbeste frumoa incearca daca nu poti staruite o sa poti adui la un punct comun incearca sa le spui sa fiti si voi o famile ca toate celelalte nu e bine asa duscuta cu ei si afui la un numitor comun si ceartal pe fratele tau

| Negru165 a răspuns:

Incearca sa nu-i bagi in seama si sa induri ( si eu astept sa scap odata de ei ) iar la faza cu batutul incearca sa-ti ceri scuze si nu-i baga in seama..si comportate ca un " ingeras" iar dupa ce iesi din casa poti sa-i injuri cat vrei

| Kasper56 a răspuns (pentru Negru165):

Si eu ma gandeam la asta!