| Leon a întrebat:

Sunt zilnic asaltat cu mesaje gen 'dragostea e ceva special, e cel mai frumos lucru.'
De asta am vrut sa 'transfer' aceasta idee pe site.
Deci intrebarea mea este: cati dintre voi chiar credeti in asa ceva si mergeti pe principiul 'totul sau nimic'... Si cati dintre voi credeti ca a gresi e omeneste.
Cine vrea sa dezvolte e bine venit...

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-ar fi stricat dacă și defineai puțin termenii - și-aici mă refer la ce înțelegi tu prin „greșeală".

Dragostea nu e ceva special, căci dacă era ceva special, n-o simțea 98, 7% din populație (exceptând psihopații diagnosticați clinic și o parte din cei cu sindromul Down - în rest toată lumea simte măcar o dată dragostea).
Mai mult, dragostea nu e deloc cel mai frumos lucru din viața unui om - nici măcar în top 5 nu este.
Dragostea e doar o reacție chimică în creier dar din cauza oxitocinei (hormonul dragostei) și a nivelurilor variabile de serotonină din sistemul nervos central - avem senzația asta că suntem miezul universului atunci când suntem îndrăgostiți. În realitate, e doar o iluzie a creierului care are loc din cauza unei tendințe evolutive (înrădăcinate genetic) pentru a ajuta la perpetuarea speciei.

Acum, lăsând lecția de știință la o parte, lecție care mereu strică din copilăria celor care încă mai cred în povești cu zâne și feți frumoși care trăiesc fericiți până la adânci bătrâneți, în realitate, depinde cum definim termenii.

Dacă prin „totul sau nimic" înțelegem ceva în zona lui: Sunt dispus să-mi părăsesc orașul/țara natală să-mi încerc norocul cu cineva care stă în Franța - atunci poate că nu e chiar o atitudine greșită.
Însă dacă prin „totul sau nimic" înțelgem să ne riscăm stabilitatea financiară pe termen lung sau chiar viața pentru iluzia „dragostei" - atunci vorbim de prostie în stare pură.

De asemenea, dacă prin „a greși" înțelegem o jignire neintenționată că nu știa partenera/partenerul că respectiva remarcă m-ar putea jigni - sigur, trecem cu vederea căci doar n-om strica bunătate de relație pentru o glumă proastă.
Însă, dacă prin „a greși" înțelegem că partenera a „greșit" și s-a culcat cu altcineva - personal prefer s-o invit să „greșească" și de-acum încolo și-mi cer eu scuze pentru greșeala de a fi vorbit cu ea vreodată.

Atât.
Salam alekum.

| cuvant a răspuns:

Salut Leon,
Eu cred ca dragostea e ceva special si inseamna a face sacrificii dar "totul sau nimic " e putin vag. E vorba de sacrificii din amandoua sensuri dar asta nu inseamna ca renunti la tot deoarece atunci nu mai ai nici o satisfactie personala. Aici nu ma refer la a insela partenerul/partenera ci alte pasiuni.
La fel cu a gresi e omoneste dar cu conditia de a nu face rau cuiva din jurul tau prin care acea persoana sa fie afectat fizic sau psihic in asa fel sa nu poate continua trai in limitele normale.
Daca iesi cu baietii si bei o bere de 3 ori pe an si vii acasa rupt dimineata fara a face scandal iar partenera se supara - aici greseala e omeneasca si ar putea fi inteleasa. Dar daca partenerii se insala deoarece vad o prospatura (de baiat sau fata) pe drum si zic sa o incerce atunci aici nu mai este greseala omeneasca.

Eu cred ca amandoua se completeaza una pe cealalta. Totul sau nimic cu greseala e omeneasca trebuie sa aiba niste limite discutate intre 2 persoane mature si intelepte. happy

| MrSoapte a răspuns (pentru cuvant):

Excelent!

| cuvant a răspuns (pentru MrSoapte):

Mulumesc dar e ceea ce cred cu adevarat

| MrSoapte a răspuns (pentru cuvant):

Sunt 120%...de-acord!

| cuvant a răspuns (pentru MrSoapte):

Inca o data multumesc

| Leon explică (pentru cuvant):

Dragostea ca si viata e plina de paradoxuri. Iar ultima ta idee e unul dintre ele. happy

| cuvant a răspuns (pentru Leon):

E greu sa zici ca e una sau cealalta deoarece le intalnesti la tot pasul. Deci parerea mea e ca daca nu se intampla aceste lucruri inseamna ca nu mai suntem oameni

| DNSK a răspuns:

Interesant subiect. O maxima spune ca "A gresi e omeneste, dar a persista in greseala e diabolic". Si cu asta am spus tot, nu? Suntem oameni, prin definitie, supusi greselilor.Problema e daca le indreptam sau nu. Referitor la principiul tot sau nimic, il aplic intr-o relatie.Nu vreau doar parti din inima lui, din timpul lui, din atentia lui.Le vreau 100%. Pentru ca, la randul meu, ma dedic complet si dau absolut tot.E ca un puzzle; care ii mai e farmecul daca lipsesc cateva piese din el? Trebuie sa fie complet ca sa iti placa.In viata, insa, lucrurile se schimba. Acolo nu trebuie sa exagerezi ca tinzi sa il maniezi pe Dumnezeu.

| Leon explică (pentru DNSK):

Primele doua idei par lipsite de continut, dar ai un pentru de vedere frumos si sanatos. Dragostea e o calatorie, nu o destinatie, multi o traiesc fara continut. De asta am si deschis subiectul.happy
Felicitari pentru mentalitate.

| XDead a răspuns:

Da, a gresi e omeneste si nu cred ca e cineva care sa sustina contrariul. Lumea nu e perfecta si e putin probabil sa fie cineva care a facut totul perfect in viata. Din greseli inveti (fie ca din alte tale, sau ale celor din jur pentru ca nu ai timp sa le faci pe toate). Ce intelegi prin principiul "totul sau nimic"?

| Leon explică (pentru XDead):

Vroiam sa fiu sugestiv, adica sa expun ceea ce ar fi o convingere 'extrema' despre dragoste. Pe scurt idealul(in dragoste bineinteles)...

| pisicutzamik a răspuns:

Buna eu merg pe principiul totul sau nimic deoarece pun suflet intr-o relatie si pana acum nu am dat gres!

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Intr-adevar ''A gresi e omeneste ''dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te schimbi!

| Strumpfi a răspuns:

Depinde ce fel de dragoste e!laughing. Si cu gresitul.
Suntem oameni, gresim.Nu sunt perfecta! Nici tu nu esti! Niciunuldintre noi nu este!happy