| Throwaway9283 a întrebat:

Salutare TPU. Am nevoie de o opinie. Am 22 de ani si sunt la facultate, stau singur. Am o foarte mare problema cu mama mea, care e o femeie ok, dar e prea implicata. Am avut discutia asta de multe ori cu ea pana in punctul in care i-am spus ca o voi ignora definitiv. Si la varsta asta foloseste cuvinte de genul nani si nu stiu despre voi, dar urasc din tot sufletul meu cuvantul asta. Poti sa ma injuri, sa-mi faci ce vrei si sunt ok cu asta, numai sa nu-mi spui "hai, la culcare, fa nani" la 22 de ani mi se pare mega cringe. Si daca spuneti ca sunt absurd si de fata cu prietenii de familie face la fel. Nu stiu ce vrea sa demonstreze sau ce e in capul ei dar nu e normal sa ma tratezi ca pe un copil la varsta asta. I-am explicat si cu frumosul dar si cu cearta ca nu ma simt deloc confortabil cand ma trateaza asa. Cu tatal meu n-am avut niciodata problema asta, nici cu prietenii, toti sunt normali, numai mama are ceva. Stiu sigur ca o face intentionat de multe ori, pentru ca stie ca ma enerveaza. Are si un anturaj prost, femei de varsta ei de 40 si ceva de ani care fac acelasi lucru. Cred ca traiesc intr-o utopie a lor. Inainte sa imi sariti in cap, stiu ca nu pare asa grav, insa asta ma enerveaza pe mine enorm. Cand o sa ma insor ce o sa-mi spuna? "Hai, e 22, la culcare"? Daca aveam 10 ani mai ziceam, dar asa?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Comporta-te și tu cu ea ca și cu o bătrână laughing, și vezi dacă se simte bine.

Bai, chestiile astea ar trebui sa te deranjeze în adolescenta când simți tu ca deja ești mare si etc, la maturitate nu le mai iei în seama, ci pur și simplu le ignori sau le iei la mișto.

| Emma30555 a răspuns:

Pari copil răsfățat că te superi atat pentru un lucru minor. E mama ta, accept o asa cum e si vezi ți de ale tale

| Crackman a răspuns:

Zi ca ea, fa ca tine?

| Throwaway9283 explică (pentru Crackman):

Nu, i-am explicat de prea multe ori si nu voi mai trece cu vederea. Ori intelege si se opreste ori nu mai are ce discuta cu mine. E penibil rau de tot ce se intampla si trebuie sa se opreasca

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa o ignori. Cand iti mai spune, nu mai vorbi cu ea o zi-doua. Te faci ca nu o auzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu ai o problema daca te deranjeaza anumite cuvinte.

In primul rand e grav ca la 22 de ani te trimite maica-ta la somn ( indiferent ca zice nani sau nu )
Nr 2. Nani E doar un cuvant; pe mine nu ma deranjeaza.
3. Demonstreaza i ca nu mai esti un copil

| mdc98 a răspuns:

E bine macar ca iti dai seama ca mama ta are o problema si e bine ca ai actionat in acest fel.
Nu e ok dupa o varsta mama ta sa se comporte ca si cum ti-ar invada viata.
Asa nicio fata nu se va apropia de tine,