| NicolaeMarian a întrebat:

Salutare TPU.
Poate exista cineva aici care ma poate ajuta.
Am cunoscut o femeie din Filipine acum 2 ani si am hotarat ca este timpul dupa o relatie la distanta sa ne casatorim, ceea ce s-a si intamplat pe data de 3 februarie, ne-am casatorit in Filipine legal.Acum vreau sa aplic pentru viza de reintregirea familiei si ambasada Romaniei din Manila este inchisa de anul trecut din septembrie 2022.Intrebarea mea este daca sotia mea poate veni in Romania fara viza si sa facem toate demersurile pentru imigrare aici in Romania? Avem toate documentele necesare, certificatul de casatorie, cazierul judiciar, pasaport pe numele meu de familie etc, mai trebuies doar traduse si legalizate. Daca este cineva care ma poate ajuta cu o informatie utila.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Natalie4u a răspuns:

Din păcate, chiar dacă sunteți căsătoriți legal în Filipine, soția dvs. va avea nevoie de o viză de intrare în România pentru a se stabili aici. În mod normal, puteți solicita o viză de reintregire a familiei la ambasada României din Manila, însă, dacă aceasta este închisă, va trebui să găsiți o altă ambasadă a României deschisă pentru a solicita viza.

O altă opțiune este să solicitați o viză pentru soția dvs. la o altă ambasadă a Uniunii Europene (UE) sau a Spațiului Economic European (SEE) din Filipine, iar apoi să călătoriți împreună în România. În orice caz, va trebui să îndepliniți toate cerințele de intrare în UE și să furnizați documentele necesare pentru a vă justifica relația și intențiile de a vă stabili în România.

Vă sfătuiesc să verificați site-urile web ale ambasadelor UE și SEE din Filipine și să aflați care dintre ele procesează solicitări de vize pentru reintregirea familiei. De asemenea, puteți contacta Ministerul Afacerilor Externe al României pentru a obține informații suplimentare despre alternativele posibile în acest moment.

| NicolaeMarian explică (pentru Natalie4u):

Multumesc mult pentru raspuns.Pana una alta am inceput sa depun toate documentele necesare pentru viza, aici in Romania pe evisa.ro.Sper sa reusesc. Inca o data multumesc mult pentru raspunsul tau.O zi frumoasa!

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Daz01 a răspuns:

Vin și eu cu o priecizare. Dacă tu și soția ta sunteți căsătoriți în Filipine, ca statul român să recunoască (,) căsătoria voastră, aceasta trebuie transcrisă în registrele de stare civilă române. Pt asta, în mare, ai nevoie de certificatul de căsătorie eliberat de autoritățile din Filipine apostilat, tradus și legalizat, documentele de identitate ale soției precum și documentul tău de identitate și certificatul de naștere. Cerera de transcriere se poate depune fie la ambasada României în statul unde locuiești fie la primăria unde ai domiciliul în românia. Procedura durează aproximativ 30 de zile. Succes.

| NicolaeMarian explică (pentru Daz01):

Ok,multumesc.
Dar pot face acest lucru cand ajunge in Romania, dupa ce obtine viza? Avem toate documentele traduse si legalizate, apostilate etc.Am aplicat deja pentru reintregirea familiei din data de 13 Aprilie anul acesta, dar am inteles ca dureaza 3 luni pana se obtine viza.

| Daz01 a răspuns (pentru NicolaeMarian):

Da. Cererea de transcriere a unui certificat de stare civilă eliberat de autoritățile unui alt stat se depune personal sau prin preprezentant cu procură specială. De adăugat este faptul că în cazul în care certificatul de căsătorie eliberat în Filipine nu conține date cu privire la numele pe care soții îl poartă în timpul căsătoriei sau date refirioare la regimul matrimonial și legea aplicabilă trebui să dați și o declarație la notar.

| NicolaeMarian explică (pentru Daz01):

Sotia este trecuta in certificatul de casatorie cu numele meu