| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu mi-a zis din senin ca vrea sa divortam si nu stiu ce sa fac. Nu avem o casnicie perfecta, chiar ne certam destul de des pe teme stupide, dar niciodata nu am crezut ca asta va duce aici...Imi zice ca nu ma mai suporta... Ce sa fac? Inca il iubesc...

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Din cauza cui va certati? De la cine pornesc temele stupide pe care va certati? Barbatii sunt de multe ori foarte dificili... dar si noi femeile suntem extrem de dificile desi nu ne dam seama.Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti povesteasca cineva ceva intamplare si sa ramai surprinsa de reactia pe care ai avut-o in urma cu ceva timp?
Daca tu esti cea care mereu are ceva sa ii reproseze...trebuie sa lasi de la tine. Dupa casatorie toti barbatii se schimba in general... nu mai sunt la fel de afectuosi, etc. Poate nu v-ar strica o vacanta impreuna...departe de lume si de stres.Vedeti cum va intelegi acolo. Daca niciun nu se rezolva treaba...va trebui sa accepti situatia chiar daca nu e deloc roz.Nu sunteti nici primul si nici ultimul cuplu care divorteaza.Macar nu aveti copilas care sa sufere pe urma divortului.

9 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Faptul ca va certati destul de des ar fi trebuit sa iti dea de banuit ca ceva nu e in regula, nu-i mai place mancarea care o faci, nu-i mai place cum te imbraci, nu-i nimic se poate remedia dar daca spune ca nu te mai suporta inseamna ca motivele sunt altele. Esti certareata, geloasa si capricioasa. Sau iti da motive de cearta intentionat pentru ca nu te mai iubeste si a gasit pe altcineva. Foarte rar se intampla ca un barbat sa vrea sa divorteze daca nu urmeaza sa intre intr-o alta relatie. De obicei barbatii chiar daca sunt certati suporta acest lucru pentru ca inteleg ca sint iubiti si chiar daca nu iubesc indeajuns intr-o casnicie accepta compromisul acesta si sta imperuna deoarece unde mai gasesc ei asa un confort. Daca gasesc alt confort, altceva, se hotarasc se desparta. Imi cer scuze ca sunt asa dura dar nu cred ca as putea sa mai stau casatorita cu cineva care imi spune ca vrea sa divorteze si ca nu ma mai suporta. Cred ca in acel moment toata dragostea mea s-ar dizolva pur si simplu. Daca tie nu ti s-a intamplat acest lucru, inca, lasa-l sa plece fara sa-i faci prea mult scandal, fara sa discuti prea mult, pentru ca aceste discutii ar degenera si ai spune atunci lucruri care le regeti mai tarziu. Daca va realiza ce a pierdut se va intoarce la tine, dar daca nu -si va da seama de acest lucru insemna ca nu te merita si nu merita sa te umilesti in fata lui. In momentu cand te-ai umilit in fata unui barbat si l-ai rugat sa stea cu tine toata viata vei trai umila si mai tarziu iti va reprosa ca a stat cu tine din mila si mai tarziu tot asta se va intampla. Daca vrei sa lupti pentru el o poti face si din afara casatoriei. Sa incercati sa ramaneti prieteni si sa nu faceti din divort si partaj un circ deoarece acest lucru va adanci si mai mult distanta dintre voi. Despartirile se produc de obicei din vina ambilor parti si o deaspartire amiabila ar creste sansa ta de a l recastiga mai tarziu. Daca are pe cineva nu cred ca vei avea puterea necesara sa ramaai cu el ci doar daca el se va trezi si se va intoarce singur.

| yami a răspuns:

Umila mea parere, este ca a gasit altceva si de-asta s-a decis, pentru ca barbatii nu divorteaza dc nu au rezerva, f rar, chiar dc nu e bine in casnicie. o femeie divorteaza in conditile astea, si dc nu mai are pe altcineva...iti inteleg suferinta, dar tot ce mai poti face e sa astepti cuminte, nu-i mai reprosa nimic, nu-i mai da motive de cearta si asa sa nu aiba remuscari cand pleaca. iar dc si asa e inutil, lasa-l sa plece...cu forta sau din mila nici tie nu ti-ar place sa-l tii langa tine. poate undeva, candva, cineva va fi pentru tine...hai,putere,vei trece si de hop-ul asta, nu esti singura!

| cristina_4459 a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu el si zii s-ti mai dea o sansa...nu-l mai intr unde umbla si chestii d-astea... zii k-l iubesti, fa-i surprize...

| miha2010 a răspuns:

Nu stiu daca sunt in masura sa iti dau un sfat dar daca nu merge, nu merge si asta e nu insista.Insa daca spui ca il mai iubesti lupta pentru el, pentru povestea voastra de dragoste si cel mai important discutati si incearca sa lasati de la voi, sa nu mai fiti orgoliosi si sa evitati conflictele din rasputeri. Vorbeste cu el spune-i tot ce simti, spune-i ca nu vrei sa se termine si ai incredere n tine ca totul va fi bine.Fruntea sus ca viata e frumoasa!

| tea a răspuns:

Spui ca nu aveti o casnicie perfecta? nu crezi in casnicia perfecta? de ce sa nu speri ca poti avea si tu, dupa cum ai scris, deja te-ai resemnat cu gandul, ca nu e perfecta...si de ce spui ca inca il ubesti, de ce nu ai spus ca il iubesti, pur si simplu, chestia asta ma face sa cred, poate gresesc, ca nu a fost singura chestie urata, anuntarea dorintei de a divorta...am dreptate? si atunci...gandeste-te bine daca merita sa lupti pentru relatia asta, sau e doar o incapatanare si o frica de nou...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Al meu a facut la fel... desi mi-a fost groaznic de greu, i-am facut pe plac si am divortat... dupa doua luni cine ma suna cu glas mieros?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-l sa plece, ca o data considerata terminata relatia de catre una dintre parti nu prea mai are rost sa te zbati. prelungesti agonia o vreme, dar inevitabilul oricum se va produce. asa ca da dovada de tarie si de demnitate si lasa-l sa plece. daca nu va gasi ce crede ca a gasit se va intoarce singur, amintindu-si tocmai de demnitatea de care ai dat dovada.

| dragos_dima a răspuns:

Spune-i ca esti de acord sa luati o pauza, dar ca nu vrei sa renuntati asa usor la o casnicie... Lasa-i spatiul de care are nevoie si nu il cicali!

| mihaela_iovu a răspuns:

Discuta cu el si daca nu duce nicaieri... pune-ti serios problema daca nu are pe altcineva... si cand esti suficient de calma si sigura ca poti suport un astfel de adevar... intreaba-l direct... Ca sa nu te chinui degeaba...