| Pandicoarna2134 a întrebat:

❗️❗️
Sunt a 8 a si trebuie sa ma decid la ce liceu sa merg. Eu vreau la liceul militar. Dar acolo e internat. Ai mei se cearta des si imi e frica sa nu divorțeze si mama sa rămână singura. Ea a spus ca daca se va întâmpla asta ea o sa aibă un servici si ca nu are treaba viitorul meu cu ea. Ce sa fac? M-as simți rau sa o las singura. Dar ea își dorește sa merg la liceul militar, si eu imi doresc...dar ea ce o sa facă DACA o sa divorțeze?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Daca te lasi dus de frica lucrurilor ce nu s-au intamplat, nu prea vei reusi sa faci mare lucru in viata. Lucrurile sunt simple: iti doresti sa te duci la liceul militar, du-te. Nu te uita la problemele parintilor tai, mai ales daca unul din ei te sustine in ceea ce iti doresti. Eu am luptat cu proprii parinti sa ma duc la liceul la care am dorit si am avut sansa de a fi induplecati de doamna mea diriginta din generala...ai, slava Domnului, am reusit in viata. Succes si tie happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este sa divorteze o s-o faca, indiferent ce vrei tu si unde o sa fii, acasa sau la internat.
Daca iti place liceul militar du-te acolo. Mama ta o sa se descurce chiar daca divorteaza, de altfel ti-a spus si ea asta.

mira
| mira a răspuns:

Urmeaza-ti visul si remarca-te intr-o cariera militara.

| neutrino a răspuns:

Mergi la acest liceu si in acest fel ii va fi si mamei tale mult mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vezi-ti de viata ta, mama ta o sa isi vada de viata ei. nu e ca o sa ramai cu ea in casa pana mori

| NoRegretsxx a răspuns:

E fata mare, se descurca ea, iar tu oricum vei fi alaturi de ea indiferent ce se va intampla, asta nu inseamna ca trebuie sa fii si fizic alaturi de ea.

| AGreatMan a răspuns:

Vorbeste cu ei, explica-le de ce vrei sa mergi acolo, arata-le ca meriti sa ajungi acolo si sa ai o educatie militara.Mai intai gandeste-te la temperamentul tau, acolo e disciplina, nu este loc pentru adolescenti timizi(totusi, trebuie sa iti castigi respectul) si neascultatori.

| Live100 a răspuns:

Bună!
Și eu tot acolo vreau să merg. Ai mei sunt de acord și să știi că și eu am avut niște momente din acestea tensionate. Te înțeleg perfect. Cât despre problema ta, ar fi cazul să te duci la acel liceu, pentru că totul depinde de viitorul tău. Învață să te descurci pe propriile picioare, să nu depinzi de părinții tăi. Asta încerc să fac și eu. Nu-ți face griji pentru mama ta, e adultă și știe să-și rezolve problemele. Dacă dorești să mergi la acel liceu, încearcă să ții tot timpul legătură cu ai tăi, iar dacă nu mergi, măcar du-te la alt liceu bun.
Faci cum dorești! Sper că te-am ajutat!
Dacă vrei, putem vorbi pe facebook.
Apropo, sunt fatăhappy