| Redd00 a întrebat:

Trebuie sa le spun alor mei ca nu pot termina facultatea...

Sunt in ultimul an, am restante si nu pot sa le trec. Mereu le-am spus alor mei ca la facultate este bine, ei m-au sustinut unde am vrut sa merg, ma sustin si financiar.Cum se le zic ca nu pot termina facultatea? Acum incerc sa imi gasesc un job pentru ca nu mai vreau sa ma mai intretina ei. Efectiv ma simt ca naiba stiind ca trebuie sa le zic adevarul. Ma simt atat de oribil, simt ca mi-am batut joc de ei.Imi e teama ca nu vor mai vrea sa vorbeasca cu mine. Imi pare atat de rau ca mi-am irosit si 2 ani si ceva din viata. Imi e teama ca toata lumea ma va judeca..Cand m-am mai intalnit cu rudele doar de facultate ma intrebau, ma simteam oribil cand le ziceam ca totul e bine si mai am putin si termin. Parintii mei sunt ai plecati in strainatate si trebuie sa le spun prin telefon... Parca simt ca mai usor ar fi sa mor decat sa le zic adevarul. Simt ca am o piatra pe suflet si imi pare atat de rau.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Straduieste-te si trece restantele!
Un efort mai sustinut, discuti si cu profii si se poate rezolva!
Vointa TA trebuie!

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa nu poti?
Din atata lucru nu mori si crede-ma ca nici nu te doare ceva!

Este extrem de simplu: deschizi gura si ii informezi asupra deciziei pe care ai luat-o, ca esti adult si responsabil, deci nu ai nevoie de ei ca sa decida in locul tau, tu putand sa iei aceasta decizie SINGUR!

| raMLesS a răspuns:

La ce facultate esti?

| carevaescu a răspuns:

Orice problema amanata se amplifică.

Zi-le si gata. Nu se va întâmpla nimic. Daca se supara, o sa le treacawinking

| PopescoIoana a răspuns:

Te tii de carte! Nu ai voie sa te lași. Îți dai tot si mergi drept înainte. Ce ai inceput, duci la sfârșit și apoi ai un job mai bine plătit. Nu-ți dă cu șutul in oo. O iei sistematic cu învățatul și te tii de școală. Nu exista alte scuze, motive. Faci lista cu restante și le dai pe toate și dacă ar fi sa nu dormi 6 luni, că ai de învățat. Lasă prostiile, că leneșii vor regreta. E doar o țeapă, că dacă te angajezi, rezolvi ceva. Diploma te propulsează într-un job respectabil. Nu lake...