| anonim_4396 a întrebat:

Verișoara mea are 3 ani și sta numai pe tableta! Când o iau urla, tipa și arunca cu jucării în mine! Cum o fac sa lase tableta? Știu ca nu ar trebui sa stea deloc pe ecrane de la vârsta asta dar mătușa lucrează mult și i-a dat tableta sa scape de ea!

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este greu cum s-a ajuns, de asta la 5 ani au nevoie de ochelari si in gimnaziu au nevoie sa faca meditatii la toate obiectele, de la statul pe deviceuri si pierdut timpul fara a asimila ceva de acolo...
este vina matusii tale, 3 ani nu este o varsta indicata pentru a se sta pe tableta!

| Violleta2022 a răspuns:

Este decizia parintilor copilului, cum isi creste si educa copilul, nu-i treaba ta!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Trebuie sa fac ceva pentru ca ea striga și devine foarte violenta cu toată lumea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai asta e resposabilitatea parintilor, sa iti faca timp pentru copii nu sa ii abandonezde in fata ecranelor, asta trebuie sa faca parintii ca sa o scape de dependenta

| dullcat a răspuns:

Buna.O metoda buna ar fi sa gasesti stimulente care ii ofera aceeasi stare de bine, la fel cum fac jocurile, presupun, de pe asa zisa tableta.Activitatile care o plictisesc sau nu ii starnesc deloc interesul doar vor inrautati situatia, asta daca nu cumva reusesti sa o pacalesti tu in vreun mod.Eu as propune jocuri in viata reala, gasesti pe internet destule, in functie de varsta.Rasplata instanta pe care o primeste din jocuri o face sa actioneze asa, sa nu mai aiba rabdare deoc, sa nu inteleaga ce inseamna sa astepti, sa lasi deoparte, sa speri la un dulce sau o jucarie etc.Nu, ea le vrea pe loc, absolut oricand!

Nu doresc sa par pesimista, deci hai sa zicem ca ai succes si in cele din urma reusiti sa petreceti inclusiv timpul impreuna fara prea multa interactiune cu ecranele.Totusi, gandeste-te ca in momentul in care tu pleci de acolo ea tot la tableta vei reveni si data viitoare cand vei sta cu ea trebuie sa o iei de la capat.Merita? Tind sa spun ca nu, doar nu este copilul tau si oricum dezvatul de obiceiul de a sta lipita de tableta implica o munca enorma, constanta, nu numai un experiment de o zi.Recomand Urania Cremene pentru teorie/practica.In rest, cine l-a facut sa-l creasca, asta e atitudinea pe care e preferabil sa o adopti cu un copil al altcuiva, in cazul in care tii la timpul si energia ta, cea din urma fiind tot mai precara odata cu varsta, necesitand grija suplimentara in modul in care o investesti.

| TheGentleman a răspuns:

Află ce îi place și stârnește-i curiozitatea.

Mare păcat că oamenii fac copii deși sunt complet nepregătiți și iresponsabili

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urâtă metoda la care a apelat mătușa ta ca sa scape de ea.
În loc de tableta, putea să-i dea o jucărie sau altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce "părinte" "responabil" i-a dat tableta să scape de propiul copil. interesant...

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ca verișoară, nu ai dreptul să faci nimic. În schimb, mama fetiței trebuie să facă. Stai de vorbă cu mătușa și explică situația în care se află fetița.
Dar, dacă nu o interesează, mergi la protecția copilului și cere ajutorul.
În rest, la 3 ani, doar un părinte se poate impune în fața copilului.

| trophin a răspuns:

Asa sunt generatiile

| vasileparnaie a răspuns:

Ii pui ''super exxx'' pe tableta

| liviaArianna a răspuns:

Spune-i să lase tableta si să vă jucați împreună si ca tableta o dai mai târziu....ar trebui sa existe jocuri pentru copii, altceva mașini, păpuși, puzzele.