| serenity a întrebat:

Vreau sa imi explice si mie cineva de ce il visez de vreo 4 ani de zile pe fostul meu prieten adica cam de cand m-am despartit de el il visez foarte des, cate o data sunt atat de puternice visele incat parca vorbesc cu el in realitate atat de puternice sunt visele incat uneori imi vine sa cred ca este chiar realitate.nu vreau sa par nebuna dar ma trezesc dimineata cu un sentiment atat de ciudat de parca chiar m-as fi intalnit cu el in vis de fapt ca sa ma intelegeti mai bine aceste vise parca ar fi realitate nu un simplu vis.Nu prea stiu exact cum sa ma exprim ca sa intelegeti ce sentiment am de fiecare data cand ma trezesc din vis, dar este ceva foarte ciudat.Si mentionez sa va spun ca eu nu mai am nici o legatura cu el nici macar nu am mai vorbit de 4 ani de zile ba chair sunt cu altcineva cu actualul meu prieten cu care am nunta peste 3 luni.Inca un lucru ciudat este ca noi am pus data nuntii acum un an de zile si de atunci in zice in plus fostul meu prieten in vis ca eu nu ma pot marita si nu ma voi marita cu nimeni pentru ca ma voi intoarce in trecut adica la el pentru ca destinu meu este sa ma intorc in trecut si soarta mea e el si toate lucrurile astea ma sperie si nu am spus la nimeni pentru ca mi-a fost frica, mi-e frica de acela cuvinte si mi-e frica sa nu se adevereasca sau poate sunt doar simple vise nu stiu nici eu ce sa mai cred.Noi am stat 3 ani de zile impreuna si adevarul este ca am avut o relatie mai deosebita ma refer ca intre noi au fost tot timpul mai multe lucruri ciudate parca eram ca 2 gemeni care simteau tot ce li se intampla fara sa fim unul langa altul, adica daca i se intampla ceva rau sau se simtea rau eu imediat simteam si invers.Chiar si acum uneori am momente cand simt din senin ca se gandeste la mine si ca sufera si ca ma cheama prin gand si tot felul de faze care ma speria este ca un fel de telepatie, uneori cand se intampla toate lucrurile astea parca ma fac sa trezesc in mine ceva ce a murit demult, sentimente pe care le-am ingropat de mult.Lucrurile acestea le mai stie cineva, prietena mea cea mai buna care a fost mai tot timpul langa mine si care a ramas si ea uimita si a zis ca noi nu am fost normali si suntem normali, Nu vreau sa par nebuna dar nu mai stiu ce sa mai cred chiar azi noapte am avut ultimul vis. Ma scuzati ca v-am scris atat dar nu aveam cum sa va explic mai pe scurt ca sa ma inteleaga cat de cat cineva si sa ma ajute.Va rog frumos da-ti-mi si mie un sfat?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu cred ca visele ti le faci singur... Ca subconstientul tau contribuie la ele... Si ca undeva acolo in subconstientul tau vrei (sau stii) sa fii cu fostul... Pentru ca a fost ceva special ce probabil nu vei mai gasi... Alta explicatie nu gasesc...

30 răspunsuri:
| Swabia a răspuns:

Ai scris la inceput " Nu prea stiu exact cum sa ma exprim... "da`observ ca ti-au venit cuvintele ca ai scris roman! Sincer, te inteleg foarte bine...sunt in aproapte aceeasi situatie.la mine e putin mai grav! Si pe mine de 1 an de zile ma chinue amintirea unui baiat... sper sa nu ajung ca tine, la 4 ani!hee hee...Visez/imi imaginez in fel si chip reintalnirea noastra...am realizat ca doar asa voi stii ce e in inima mea! Respectivul s`a insurat si in curand o sa aiba si o fetita...si ma chinue ingrizitor gandul ca eu ma gandesc la un barbat insurat! Azi trebuia sa pornesc dincolo, in strainatate...in vacanta.acolo unde e si el! Dar din cauza ca am gastrita si trebuie sa fac tratament nu am mai mers nici unde! Daca gasesti solutia la ceea ce ti`i se intampla sa`mi zici si mie sa o pun in aplicare si eu! Succesc... Dumnezeu sa-ti lumineze ganduriile! :*

| Misterious a răspuns:

Si eu patesc dar sunt constienta ca-l iubesc...in acelasi fel...am visat ca ne-am sarutat si dimineata aveam o stare aiurita pentru ca parea adevarat ...la mine sunt doar 6 luni dupa cum spuneau si altii poate ai negat prea mult timp.si acum subconstientul lucreaza sau poate te-ai gandit respectiv te gandesti prea mult la el...in timpul zilei...ai grija.vezi ce faci.tongue

| pepe a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulţi un psiholog, noi cei de aici degeaba îţi dăm sfaturi, nu ai nevoie de ele, nu te pot ajuta sfaturile noastre, ai nevoie de consiliere psihologică.

| claudya a răspuns:

Si ce mai stai pe ganduri cauta-l...

| Lorenyk a răspuns:

Il mai iubesti pe baiatul ala? dar pe actualultau prieten? cauta raspunsul la aceste intrebari. sau consulta un psiholog, care sa iti spuna de ce ai aceste vise, pentru ca intr-adevar visele pornesc din subconstientul nostru

| asya a răspuns:

Eu cred ca mai esti indragostita de el! de obicei noi avem vise cu chestii la ce ne gandim sau ce ne framanta! Problema e ca tu te vei casatori si ve-i trai mereu cu intrebarea:,, oare am gresit ca m-am casatorit?"Acel baiat e inca in mintea ta...va leaga un trecut. o relatie deosebita! Daca nu te-ai mai gandi la el sau daca nu te-ar mai interesa nu l-ai visa in fiecare noapte! Dc niciodata nu visam cu o persoana pe care abia o cunoastem? Sau daca se intampla foarte rar...pentru k nu e prezent in mintea noastra...

| crisS a răspuns:

Poate toate visele astea le ai cu un scop happy
ar trebui sa te gandesti

| iulia_5454 a răspuns:

Sincer te intreb si nu vreau sa te supar dar tu il iubesti pe actualul tau prieten? nu cred ca vei fi fericita daca te mariti cu el scuza-ma ca iti spun.macar clarifica situatia si sentimentele tale pentru fostul(la ce ai scris sunt sigura ca inca il mai iubesti)vb cu el suna-l intalniti-va.nu face un pas pe care il vei regreta mai tarziu

| optimista_5827 a răspuns:

Tare sunt curioasa cum v-ati despartit...
cumva tu ai pus punct? asta m-ar face sa cred ca el nu vrea sa te uite, si nu vrea sa treaca mai departe. sunt doua variante. ori tu te mai gandesti la el, ori el a umblat prin babe.

| 354 a răspuns:

Daca il visezi pe fostul inseamna ca inca mai ti la el si daca este asa cum spui tu ca simti ca el sufera dupa tine de ce nu te cauta de ce trebuie sa faci tu primul pas si inca ceva pe actualu la-i visat vreodata daca nu inseamna ca la fostul ti nu la actualu si de asta sunt sigura pentru ca trec prin acelasi lucru si nu te pripi sa te casatoresti ca poate ai sa regreti si ai sa regreti toata viata incearca sa vb cu actualu si sa-i explici ca poate te intelege

| 354 a răspuns:

Lasa si tu id de mes daca nu te superi

| 354 a răspuns:

Acum doi ani de zile am stat cu un baiat care nu a tinut deloc la mine decat eu la el si mi-a spus ca a stat cu mine la baza ca a isi bata joc de mine cand eram impreuna ma batea si ma si inselat cu o prietena dupa un timp mi-a facut cunostinta cu un bun prieten de-al sau sa ma ia si ala la baza dar nu s-a intamplat asa s-a indragostit de mine si cred ca si eu de el in fine el a trebuit sa plece si ne-am reluat relatia dupa un an ...in anul acla totul se schimbase cufostu prieten vb frumos cu mine si chiar m-a rugat sa ne reluam relatia nu am vrut si dupa un timp m-am gandit si i-am zis ca vreau sa ne impacam si atunci nu a mai vrut el. Acum intrebarea mea este de ce a vrut sa se impace cu mine daca cu doi ani in urma nu tinuse la mine? credeti ca am gresit ca nu am vrut cand a vrut el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tot astfel, cind al nostru dor/Pieri in noapte-adinca/Lumina stinsului amor/Ne urmareste inca/"Eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cine ai vrea sa te casatoresti? cu actualul .sau cu fostul? Reluati legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu un preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie dupa ce m-am despartit de primul prieten c-am doi ani de zile, insa l-am iubit foarte mult desi pentru el un adolescent rebel totul a fost o joaca, acum este insurat de cateva luni. Sfatul meu este sa vorbesti cu el, daca poti sa petreci ceva timp sa vezi daca iti mai place ceva la el, s-ar putea sa te indepartezi de el foarte mult doar cand deschide gura pentru ca tu ai spus ca nu ai mai vb cu el nu l-ai mai vazut, el s-a schimbat si cu siguranta ori o sa iti placa foarte mult ori o sa iti dai seama ca nu merita si atunci toate aceste vise vor disparea. in cazul in care iti va placea atunci vb cu actualul tau iubit si faceti o amanare daca e de acord, daca nu depinde totul de ce vei vrea si iti vei dori u atunci si pe viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil inca mai ti la el de fapt cu siguranta mai ti la el cand visezi pe cineva in fiecare noapte inseamna ca inca te mai gandesti la el dar ma gandesc ca daca ar tine la tine si spune in visurile tale sa nu te casatoresti te-ar cauta si vad ca asta nu s-a intamplat aa si inca ceva nu te casatori daca inca mai ti la fostul pentru ca ai face cea mai mare greseala din viata ta dar mai am o intrebare peactualu prieten la-i visat vreodata daca nu inseamna ca doar celalalt ocupa gandurile tale si poate si inima ta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil inca mai ti la el de fapt cu siguranta mai ti la el cand visezi pe cineva in fiecare noapte inseamna ca inca te mai gandesti la el dar ma gandesc ca daca ar tine la tine si spune in visurile tale sa nu te casatoresti te-ar cauta si vad ca asta nu sa intamplat aa si inca ceva nu te casatori daca inca mai ti la fostu pt ca ai face cea mai mare greseala din viata ta dar mai am o intrebare peactualu prieten la-i visat vreodata daca nu inseamna ca doar celalalt ocupa gandurile tale si poate si inima ta .....

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare si eu il visez pe fostul prieten in fiecare noapte fiecare gand al meu se indreapta spre el nu stiu de ce pe actualu meu prieten nu il visez niciodata nu pot sa il uit pe fostul orice as face oricat as vrea cateodata cand ma trezesc plang nu stiu de ce nici muzica nu pot sa ascult vreau sa il uit dar nu pot de cate ori ma gandesc la el nici pofta de mancare nu mai am vreau sa zic ca am scris printre lacrimi toata povestea asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

K sa fiu sincer eu sunt exact in aceeasi situatie k tine. fara nici o kterinka. e f aiurea ce se intampla dar cred ca ar trebui sa mergem mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi la asta.Si eu am avut la un moment dat vise dinacestea dar acum nu mai am stiu cum este simti foate prost dar nu mai baga in seama acele cuvinte nu te maigandi deloc la acest vis si nu o sa mai visezi nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SincerA sa fiu` eU cred cA uH chiar mai ti l` fostul tau prieten... chiar daca ai incercath sa-l uitzi... nu ai putut adiK nu l`ai uitath compleT, ceVa special vA legath parerea meahbig grin sh`cred cA tr sa il contacteZi sh`Sa ii povestestI viselE tale sh` sa-i spui cE simti cu adevarat pT ca singuR mai simti cV pT eL chiaR daca uH nu vrei sa "recunosti intr-un fel adevaraulhiar daca crezI ca l`ai uitathhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer.cred ca l-ai iubit mult si daca atunci dupa ce v-ati despartit ti-ai dorit mult sa va impacati. si de astea... dorintele tale sau transformat in vise. iar tie iti plac probabil visele acelea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit foarte mult la el in ultimul timp iar creierul tau a vut sa-ti sadisfaca dorinta de a-l vede si a comunica cu persoana aceea. eu cred si ca ai suferit putin dupa el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum doamne iarta-ma ai reusit sa scrii atata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu stiu cine esti si de ce am intrat aici cautam ceva si am dat de tine nu despre tine e vorba si nu pe tine te cautam dar eu cu fosta cu care am fost cum spui tu, stiu ca au trecut ani si ne a despartit soarta eram doi gemeni semanam simteam totul si chiar uneori vorbeam telepatic de atunci imi e in gand tot timpul si chiar daca acum ne despart 3000km mai intreb pe cineva cand si cand de ea daca e bine,vreau sa stiu ca e bine, si pentru ca intreb tot timpul de ea ca si cum (cine o intreaba )ar intreba-o din curiozitate nu pentru mine. raspunsul pe care il primesc este ca are prieten dar nu ma poate uita
uneori cred ca daca as muri mas intoarce la ea dar viata merge inainte si ma bucur ca in viata asta am intalnit o n-am sa mai iubesc pe nimeni ca pe ea is sigur ca imi va ramane in suflet,,,, uneori ma gandesc daca ar fi langa mine acum

| drgby a răspuns:

Ce sunt sfaturile ale gen consulta un psiholog. PLM Esti nebuna si cred ca trebiue sa profiti m-am interesa si pensia de handicap este de 600 les la nebuni de gradul 1 cum esti u.

| sterwa a răspuns:

Nu te supara, dar te ai uitat mult prea mult la clona, si nu fac bine telenovelele.
ia lucrurile cu sange rece, il visezi ptu ca te tot gandesti la fazele alea din clona cu viitorul si trecutul, si in ritmul asta nu mai apuci sa traiesti prezentul.nu mai te gandi la el, inlocuiesti gandurile de le ai acum cu altele, gaseste un alt ideal si vei vedea cum se va amelioara starea ta, batranul Freud poate confirma
succes

| dragos87 a răspuns:

Impacate cu el pina nu e prea tirziu
explica-i lui viitorul sot cum sta treaba si poate o sa te inteleaga
si eu am niste vise ciudate da ale tale depasesc ori ce limita intrebarea mea este daca fostul prieten are ceva sentimente pentru tine.