| robert8289 a întrebat:

IMPORTANT!
Am dat click din greseala pe o reclama la un site porno sau asa ceva si mi-a aparul un tab ce avea pe fundal scris Interpol, mi s-a spus ca browserul meu este blocat pentru accesarea acelui site si ca fisierele mele sunt criptate, iar pc-ul este urmarit(nu sunt sigur daca scria urmarit dar ceva in acest sens).
Nu am citit tot, dar nu era un titlu de genul,, Ati fost prins!", in titlu scria mare cu rosu ca fisierele mele sunt criptate, iar pc-ul este urmarit(nu sunt sigur daca scria urmarit dar ceva in acest sens).
Mi s-a intamplat ieri-noapte si de atunci nu a mai aparut nimic.
Sa imi fac griji, este vreo problema?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Iti apare o fila cu presedintele Romaniei, politia etc... nu poti sa o inchizi, dai restard la PC si totul revine la normal.
Am patit si eu asta. Am intrat,, din greseala'' pe un site si mi-a aparut.
Nu este nevoie sa te ingrijorezi este doar o fila care iti cripteaza fisierele. Nu stiu ce rol are dar stiu ca nu este periculoasa.
Nu iti face griji nu se va intampla nimicwinking

| robert8289 explică (pentru DanielPH):

Da, exact asta imi apare, dar cum adica le cripteaza?

| robert8289 explică (pentru robert8289):

Eu am reusit sa inchid fila.

| DanielPH a răspuns (pentru robert8289):

Le cripteaza, adica le blocheaza si prin restart sunt deblocate tongue