| SkyFire a întrebat:

Salutare TPU,
Un prieten mi-a dat astazi un site si mi-a aparut un site de la politie cu o chestie gen "Aveti 48 ore timp sa platiti o amenda conform actului bla bla bla". Imi spunea "aveti browserul blocat, dupa ce va achitati amenda o sa-l deblocam". Oare chiar este adevarat? P.S. Pe fundal avea emblema de la Interpol si altele din cadrul departamentelor de politie informatica, sri etc etc. Pot sa scap de acel mesaj sau sa nu platesc amenda?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

=))) e clar virus. am uitat cum se numeste.
parca asta e.
http://www.faravirusi.com/......eliminare/

| SkyFire explică (pentru Danzell):

LOL. Fix asta era straight face