| AdrianaBacescu a întrebat:

Au fost difuzate cu multi ani pe TCM niste filme de actiune precum The Wild Bunch (William Holden, Robert Ryan, Warren Oates), The Dirty Dozen (Lee Marvin, Robert Ryan), Gettysburg (Jeff Daniels, Martin Sheen), A Bridge Too Far (Ryan O'Neal, James Caan, Robert Redford) au fost sau nu surse de inspiratie pentru The Expendables? In ciuda faptului in toate patru filme au jucat actori cu roluri de tip duri.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Sigur ca si seria The Expendables poate prelua si chiar preia moduri de desfasurare a actiunii din filmele mentionate de tine.

Sunt foarte putine filme si scenarii care ele insele sunt pioneri pentru toate celelalte filme.

iti mai spun un lucru The Dirty Dozen (1967) are elemente pe care le ragasim in Inglourious Basterds (2009) deci Quentin Tarantino s-a inspirat printre altele din filmul The Dirty Dozen, dar asta nu insemna ca l-a copiat!

Cam asa este si in cazul lui The Expendables cu alte filme din trecut!

Sunt foarte putine filme care ele insele au inventat "apa calda", restul sunt inpirate din alte filme, seriale, benzi desenate, scenete de teatru, si nu in ultimul rand din romane si nuvele

Cinematografia este domeniul in care granita dintre a te inspira si a copia este foarte mica!