| mada00madalyna a întrebat:

Am si eu o mica intrebare pentru ce care vor sa ma ajute.
--CARE ESTE DIFERENTA DINTRE SERIAL SI TELENOVELA?--
Voua care va plac mai mult serialele sau telenovele? Recomandati-mi cateva din fiecare.MULTUMESC! Vot + funda.:*

Răspuns Câştigător
| Jeanny22 a răspuns:

Exista o mare diferenta intre cele doua : telenovela se refera stric la o poveste de dragoste, care se destrama, se contopeste din nou, si tot asa. In timp ce un serial, este mai mult ca un film, dar cu mai multe episoade. De acea exista mai multe categorii de seriale: drama, comedie, politist, etc. Telenovelele nu au categorii, caci toate se bazeaza pe iubire!
Telenovelele sunt bune si ele.Recent, am descoperit "Lacrimi de iubire". E chiar romantica povestea, si in plus ea nu se axeaza pe o singura relatie de iubire ci pe mai multe.
Serialele sunt si mai bune.Tot ce trebuie sa faci este sa descoperi categoria in care te incadrezi. Mie imi plac dramele, mai ales cele cu doctori (House M.D., Grey's Anatomy), sau cele politiste, dure (Dexter, CSI:New York ), dar si cele pentru adolescenti (Gossip Girl ).
Deci, amandoua sunt bune atata timp cat nu petreci prea mult timp la televizor. Sa nu cumva sa uiti de lumea cea reala! Caci realitatea bate orice film, telenovela, serial sau carte! Nu uita asta!
Jeanny22!

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Uite definitiile din DEX :
TELENOVÉLĂ s. f. serial tv., de obicei latino-american, cu acțiune melodramatică. (< sp. telenovela)

TELENOVÉLĂ, telenovele, s. f. Film episodic de televiziune, bazat pe acțiune și popularitate; creație artistică de ficțiune (pentru televiziune sau radio) cu un sfârșit care rămâne mereu deschis; teleroman. – Din sp. telenovela.

SERIÁL, -Ă, seriali, -e, adj., serialuri, s. n. 1. S. n. Roman1 sau film care apare pe fragmente prezentate succesiv. 2. Adj. (Cu caracter) de serie, în serie. ◊ Muzică serială = serialism. [Pr.: -ri-al] – Din engl. serial.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Pai, in general telenovelele au toate acelasi subiect. Unu si una se intalnesc, se iubesc, trec prin tot felul de obstacle, si la final ajung sa fie impreuna. Serialele sunt mai diferite fata de altele. Chiar daca se termina cam la fel cu telenovelele, au mai multa actiune, si sunt zic eu, mai interesante.
O zi buna!

| Ionela78 a răspuns:

The vampire diares

| isit_1314 a răspuns:

Mie imi plac doar unele seriale, telenovelele nu le suport. Deci, iti enumar cateva seriale:
Grey's Anatomy
Heroes
CSI:New York
Criminal Minds

| Rάđü a răspuns:

TELENOVÉLĂ=Film episodic de televiziune, bazat pe acțiune și popularitate; creație artistică de ficțiune (pentru televiziune sau radio) cu un sfârșit care rămâne mereu deschis