| Al3xbC a întrebat:

DAU FUNDA!
de ce sunt asa populare serialele turcesti?
care e diferenta dintre un serial turcesc si o telenovela mexicana? de exemplu
de ce serialele turcesti se numesc seriale si cele mexicane se numesc telenovele?

Răspuns Câştigător
| n1445 a răspuns:

Pai cuvantul "telenovela" provine din limba spaniola. Serialele turcesti sunt acum populare pentru ca sunt noi. E ca in moda, cand apare ceva nou e la moda timp de cativa ani dupa care apare altceva nou si lucrul invechit nu mai e la moda. O alta chestie e ca acum telenovelele se aseamana mai mult cu filmele de actiune, drama nu mai sunt la fel de romantice cum erau. In fine, pentru mine tot telenovelele raman pe locul 1.

1 răspuns:
| TheImpaler a răspuns:

Se numesc seriale ca sa nu le mai zicem noi la femei ca-s telenoveliste laughing
mai nou sunt "serialiste" happy