| PumpkinDoll a întrebat:

Care-i treaba cu anime-ul "Angel Beats"? Am vazut ca multi spun ca e foarte trist, am auzit ca ramane un singur personaj la final sau ceva de genu, ceilalti mor sau pleaca? Imi explica cineva.

Răspuns Câştigător
| BlackRose03 a răspuns:

Toate personajele din anime sunt deja moarte.
Acestea ajung dupa moarte intr-un loc fara a stii la inceput faptul ca nu mai traiesc pentru a-si gasi pacea.
Aici ajung doar cei care pe parcursul vietii au avut regrete.
Yuzuru este personajul principal si se trezeste in timpul unei batalii(fiind deja mort)dintre o organizatie numita SSS si o fata Kanade(denumita "inger")
El nu tine minte nimic din ceea ce s-a petrecut cat a fost in viata.
Decide sa se alature acestei organizatii pentru a-l invinge pe "Inger" care este dusmanul lor.
De ce? Pai considera ca au fost nedreptatiti cat erau in viata si vor explicatii de la Dumnezeu.
Iar pentru asta trebuie sa o invinga pe Kanade, crezand ca este dusmanca lor.
Asta este ceea ce cred ei, dar in realitate acel loc a fost creat ca sa plece dincolo fara regrete.
Cand Yuzuru descopera faptul ca toti au avut parte de experiente tragice pe parcursul vietii, dar si inainte de moarte, iar singura cale sa le elibereze sufletul este aceea de a-i ajuta sa-si aduca visele la realitate si sa scape de regretul cel mai mare el ii ajuta pe toti sa treaca dincolo cu sufletul impacat.
Este trist datorita trecutului fiecarui personaj in parte cat traia.
Spre ex.(spoil) o fata care se afla in SSS si iubea rock-ul a trait cu 2 parinti abuzivi ce o bateau(sau era doar tatal?)si in casa erau mereu certuri si traiau in saracie.
Intr-o zi tatal fetei la nervi vrea sa-i loveasca mama, dar ii ia apararea si e lovita in locul ei.
Ea descopera la scurt timp ca ii place muzica si ca e talentata in acest domeniu. Tine cateva concerte si cand ajunge sa aiba succes descopera ca in urma acelei lovituri a facut o tumoare si moare dupa cateva luni, visul ei fiind spulberat.Regretul ei este acela ca n-a reusit sa mai tina un ultim concert(parca).
In anime apuca sa tina un concert(acesta fiind "regretul" ei) si astfel sufletul ii este eliberat.
Yuzuru, personajul principal este de fapt cel care a creat aceasta "lume"(in mod inconstient), iar la finalul anime-ului, dupa ce toti isi gasesc pacea el ramane sa ajute pe cei care ajung acolo sa-si gaseasca linistea.
Deci atunci cand fiecare personaj ajunge sa scape de cel mai mare regret al sau si sa-si implineasca visul, sufletul acestuia este eliberat.
Si Kanade este o fata normala(spoil):

Singurul ei regret este acela ca n-a apucat sa-i multumeasca celui care i-a donat inima(acesta fiind Yuzuru).
Ea suferea de o boala si moartea lui a salvat-o.
Si odata ce ii multumeste ea dispare.
Yuzuru este cel care a creat acel loc deoarece a murit inaintea tuturor celorlalti(in ciuda faptului ca a ajuns ultimul)si nu are niciun regret.
Dupa mai mult timp altcineva ii ia locul si ajunge sa renasca.
In urmatoarea viata se reantalneste cu Kanade si incepe o poveste de dragoste...cred.
No more episodes;-;

| PumpkinDoll explică (pentru BlackRose03):

sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad sad wai die pielea mea ma, ce fucked up ii, intr-un sens bun

| BlackRose03 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Eu n-am plans. laughing
Daca vrei sa vezi ceva cu adevarat trist incearca Your Lie in April sau Violet Evergarden.

| BlackRose03 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Sau A Silent Voice. :'(