| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik a întrebat:

Ce animeuri care imi recomandati stiti? As prefera orice, dar sa nu fie ceva gen viitor sau de pe alta planeta sau porno. Anime pe care le-am vazut si s-ar putea sa fie asemanatoare: Bleach, Another, Full metalic panic? Fumoffu, Hakuouki si Hakuouki Hekketsuroku, DN Angel. Cam astea sunt. Daca ati vazut enimeurile de care imi ziceti as vrea o mica descriere. Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
| InSty a răspuns:

Eu nu ma uit la anime-uri dar :kuroshitsuji
Jigoku Shoujo
sunt chiar misto

| Shammal a răspuns:

Avatar: The Last AirBender - existau 4 natiuni una de aer, foc, apa, pamant; in fiecare natiune erau oameni ce puteau manipula aerul, focul, apa, pamanul iar unul singur care era avatarul putea sa le manipuleze pe toate 4, acesta se nastea ciclic in fiecare natiune si urma sa se nasca in cea de aer; cei din natiunea de foc au pornit razboiul si au distrus toata natiunea de aer insa a mai ramas unul singur care era si avatarul acesta isi face niste prieteni si pleaca intr-o aventura sa invete celelalte 3 elemente; mie mi-a placut foarte mult, e amuzant
Dragonball, Dragonball Z, Dragonball GT - Goku este eroul principal, actiunea se petrece in jurul lui de cand e mic si pana creste mare, cum se antreneaza, peripetiile prin care trece, luptele cu diversi oponenti pentru apararea pamantului ori a prietenilor, orase; lupta intr-un campionat modial de arte maritiale, e extrem de haios

| Infraverde a răspuns:

Angel Beats!
Nu mai ştiu cum îl cheamă pe protagonist, dar ştiu că moare, şi ajunge într-o lume în care spiritele nu pot muri niciodată, şi unde luptă alături de o echipă de liceeni contra îngerilor lui Dumnezeu, care vor să distrugă acea lume, considerând-o nenaturală.
Lovely Complex
O poveste de dragoste între doi liceeni, care au o mică-mare problemă cu înălţimea.
NANA
Două fete cu acelaşi nume pleacă la Tokyo pentru a-şi împlini visurile. "O Nana" visează să devină o cântăreaţă celebră de punk-rock, iar cealaltă, să-şi găsească sufletul pereche. E anime-ul meu preferathee hee.
Paradise Kiss
Ai Yazawa este scriitoarea seriei, aceeaşi care a scris şi NANA. E despre o fată fără niciun viitor, care devine peste noapte model pentru un grup nonconformist de studenţi ai unei şcoli de modă. Cam trist, aş spune.
Vampire Knight (şi continuarea, Vampire Knight Guilty). O academie în care vampirii şi oamenii învaţă împreună. Poveste de dragoste, transformări, legături de familie, siropoşenii.
Full Metal Alchimist
2 fraţi alchimişti în căutarea mamei lor, pierdută în lumea spirtelor, a corpului unuia dintre ei şi într-o luptă continuă pentru drepate blah blah. Cel puţin aşa îmi amintesc.
Ajung atâtea deocamdată. Vizionare plăcută.

| wizopo2 a răspuns (pentru Infraverde):

Ne-a zis descriere scurta, noi am scris 2 pagini laughing

| Infraverde a răspuns (pentru wizopo2):

Descriere scurtă... pentru fiecare whistling.

Răspuns utilizator avertizat
| 000Diddy000 a răspuns:

Vmpire knight e cel mai tare pe care l-am vazut si care chiar a merritat vazut si ti-l recomand din toata inima si am mai vazut Uragiri wa Boku no Namae wo Shitteiru (Uraboku), Ouran High School Host Club, Dantalian no Shoka, Clannad

| wizopo2 a răspuns:

Doamne, fix pe Naruto l-ai omis. E cel mai popular. Iti recomand sa te uiti la el. Plot: Pai, totul incepe cand Al Patrulea Hokage( liderul Satului ascuns intre Frunze) sigileaza Vulpea cu Noua Cozi( o bestie de chakra ) in Naruto, protagonistul serilor. Dupa ce a sigilat Vulpea, Al Patrulea moare. Naruto isi duce viata sa lipsita de parinti si cu ura primita din partea celor din jurul sau deoarece are in el Demonul Vulpe ce a cauzat pierderi semnificative de vieti omenesti, dar si materiale. La 13 ani dupa acea sigilare, incepe actiunea seriei in care Naruto intra in multe peripetii, misiuni si intamplari fericite, nefericite, haiaoase sau nu, alaturi de echipa sa : Uchiha Sasuke - singurul supravietuitor al clanului Uchiha dupa ce fratele sau Uchiha Itachi si-a omorat tot clanul lasandu-l pe Sasuke in viata. Haruno Sakura - singura fata din echipa, in primele episoade Naruto incearca sa o faca sa-i placa de el dar ea il refuza( crede-ma chestia cu cine va fi Naruto la final e impartita in doua tabere : NaruSaku, NaruHina ), iar aceasta este indragostita la nebunie de Sasuke. Senseiul lor, Hatake Kakshi, detine o putere oculara a clanului Uchiha, Sharinganul, dar nu se stiu inca cum l-a obtinut( de fapt se stiu demult, dar nu vreau sa divulg spoilere), are un grad foarte mare in ierarhia de shinobi fiind jonnin si in ultimul rand Naruto - este un copil hiperactiv, cam tantalau, care crede ca totul se reduce la forta bruta. Dar stie sa te puna in picioare daca de exemplu esti intr-o situatie nefericita ( ti-a murit vreo ruda sau vreun membru din familie, deoarece si el a simtit aceeasi amaraciune ca si respectivul. A si nu se da batut niciodata, faca totul pana la limita, chiar o depaseste uneori. Tehnica lui care apare pe tot parcurul seriilor este cea mai folosita si il ajurta cel mai mult : Tehnica Clonelor Umbrei. Daca ai ajuns pana aici sa citesti, eu iti multumesc pentru atentie, si daca mai vrei detalii, trimite-mi mesaj pe privat. O seara buna!

| PrafDeNutellaCuGustDeCremitaAmestecataCuNesquik explică (pentru wizopo2):

Nu l-am pus pentru ca nu imi place. Mi se pare de copii, iar Naruto Shihipundem nu ma captiveaza. Chiar nu imi place.

| StayPositive a răspuns:

Cum spune si wizopo2, Naruto si continuarea seriei, cand personajele au ajuns pe la 16-17 ani.Naruto Shippuden.Este grozav.Sa incep sa-ti povestesc de acum despre ce e vorba e fara rost, pentru ca totul este foarte complex, iar in Naruto Shippuden. daca nu ai vazut prima serie nu o sa intelegi nimic.Imi place Naruto la nebunie pentru ca este diferit fata de celelate animeuri, este extrem de complex, cu multe personaje, este despre prietenie si devotament.Sunt multe situatii dramatice, intre viata si moarte, cand multe personaje principale, indragite, mor si dramatismul este incredibil. Pur si simplu iti dau lacrimile.In primele episoade o sa te cam plictisesti ce-i drept, nu e foarte interesant. Dar odata ce vezi intreaga serie Naruto, deja cand o sa ajungi la Naruto Shippuden o sa fii uimit/a sa fie ce amploare a luat intreaga poveste. O sa incepi sa indragesti personaje cu siguranta, unele s-ar putea sa moara, iar unele personaje negative devin bunehappy. Este foarte misterios totul si daca nu ai vazut un episod, nu o sa mai intelegi nimic din anime. Cel mai tare anime, crede-ma.Se aseamana putin cu Bleach, daca vrei o parere. Uite-te neaparat!

| Nokturnal a răspuns:

Air
Ao no Exorcist
Azumanga Daioh
Cardcaptor Sakura
Cardcaptor Sakura: The Movie
Castle in the Sky
Final Fantasy VII: Advent Children Complete
Full Moon wo Sagashite
Fullmetal Alchemist
Highschool of the Dead
Howl's Moving Castle
Kiki's Delivery Service
Millennium Actress

Acestea sunt vazute de mine si le notez cu 10!

| cursedkid a răspuns:

Grappler Baki.Sadamitsu.Yuyu Hakusho! Blue gender! superbewinking

| SasuHinaNaruSaku a răspuns:

Avatar,naruto shippuuden, naruto road to ninja si sandokan de mai josjoswww.youtube.com/watch?v=ch15MwVj1Yc
toate is de nota 10!