| drussy a întrebat:

CE parere aveti despre filmul sau serialul cum vreti voi sa-l numiti ``Suleyman Magnificul````? Astept raspunsurile voastre!
Funda...

Răspuns Câştigător
| Q69 a răspuns:

Un serial istoric.iar persoanele ce urmaresc serialul si nu stiu mare lucru din istoria turciei ...pe viitor o sa fie socate de ce se intampla in serial

Hurrem pe numele ei adevarat Roxelana prima femeie din harem care a deținut o putere importantă în imperiu 1510-1558, soția preferată a sultanului Soliman Magnificul. Succesiunea la tron a fiului Roxelanei, Selim al II-lea, a fost asigurată prin manevre violente de către soției sultanului. ea a organizat asasinarea a doi dintre prezumtivii moștenitori ai tronului, frați vitregi ai lui Selim. Pentru a-și asigura poziția de forță, Roxelana a complotat în 1536 pentru executarea marelui vizir Damat İbrahim Pașa, iar în 1555 pentru uciderea marelui vizir Kara Ahmed Pașa și înlocuirea acestuia cu propriul ginere, Rüstem Pașa.

1 răspuns:
| Almássy a răspuns:

Deci ii WAW...e super fainhappy chestia cu istoria e putin eronata, nu toate s-au intamplat exact ca in trecut, mici modificari sa zicem