| razboiulinelului a întrebat:

Ce parere aveti despre 'The Conjuring' (2013)?
FUNDA!

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Un film cu adevarat bun, cel mai frumos film horror vazut de mine, poveste, psihologie, etc. The Conjuring 2 este la fel de bun, recomand!

| Sn4k3 a răspuns:

Cel mai bun film horror pe care l-am vazut.

| Ashadow a răspuns:

Slab

| Pool77 a răspuns:

Nu stiu,eu l-am vazut.
Mi se pare prea SF,adica ok hai ca inteleg faza cu posedarea,etc dar care e faza cu obiectele care plutesc sau cu persoana care doarme si dintr-o data pluteste si ea, sau cu limba aia schimbata si neinteleasa de nimeni?
Spune-mi orice film horror, si iti garantez ca fara sunet ma uit cand vrei tu, unde vrei tu.
Mi se pare destul de slab, acum nu stiu poate tie iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam ca toate filmele horror care nu conțin gore: mutare în casă nouă care se pare că era bântuită, fantomele au treabă cu mebrii familiei, posedări, între timp apar doi care încep să urmărească activitatea fantomelor și totul revine la normal după ce este exorcizată persoana posedată.
Poți trăi și fără să-l vezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Filmele care contin gore se numesc thrillere, cel mult.
nimic nu e horror in sange sau violenta.
nu se lasa cu fiori pe sira spinarii, cum e cu filmele paranormale.
dimpotriva, cand vezi oameni torturati, trebuie sa simti satisfactie, nu un sentiment horrific.
pe mine Salo m-a excitat teribil, bine, in afara de secventele scato, evident.
I found myself cu chiloteii uzi.

horror inseamna tot ce tine de paranormal/supranatural, teme dincolo de realitate.
de fapt, nu prea e dincolo de realitate, avand in vedere ca fantomele/demonii sunt cat se poate de reali.
dar ceea ce nu intelegi, din cauza unei minti inguste, si din cauza a ceea ce nu traiesti...critici si respingi si nu consideri horror aceste aspecte.
gore-ul tine de imagistica, cel mult; imagistica presupune mult rosu, si e ceva ce vezi cam zilnic...devine ceva banal.

un horror adevarat presupune elemente care nu se arata prea des, elemente care ar transforma existenta oricarui individ in cea mai infricosatoare experienta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Urasc pe scepticii astia ipocriti carora cica nu le plac filmele cu paranormal, si nu le considera horror, dar daca s-ar afla intr-o astfel de casa bantuita, si li s-ar arata tot felul de demoni, s-ar desarta pe ei de frica, ar ramane cu sechele.

asta e farmecul cu filmele astea cu fantome, asta da un impuls de adrenalina, asta e mai mult factorul horror, sa te gandesti cum ar fi sa experimentezi ce traiesc aia din filme.
si asta ar constitui cea mai mare frica, nimic nu te-ar mai speria atat de tare, nici macar moartea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru TrainRider):

Eu am vazut absolut toate filmele cu paranormal/fantome si mi-au placut toate (cu cateva exceptii).
inclusiv cele 2 mentionate de tine mi-au placut.

insa, pentru mine James Wan ramane dumnezeu.
deoarece, cum am mai spus-o, are un stil aparte, care iti trezeste temerile, imaginatia intr-un sens mai profund, mai intunecat, mi-a trezit cele mai adanci cosmaruri, m-a facut sa ma gandesc la episoadele mele din SP, samd.

e vorba de backgroundul fiecaruia si cum se aplica aceste filme conform experientelor trecute ale viewerilor.
poate pentru tine Conjuring a fost doar despre o casa bantuita, pentru mine a fost ceva mai mult de atat, desi cu Insidious al lui Wan am rezonat cel mai mult dpdv background.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți găsi gore și în horror, și în thriller.
Ce interesant, am o minte îngustă și-s "sceptic ipocrit" pentru că nu-s de acord cu tine și nu cred în demonii tăi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"am o minte îngustă și-s "sceptic ipocrit" pentru că nu-s de acord cu tine și nu cred în demonii tăi."

exact.
hai ca inveti repede, imi place de tine.