| Pisicutzaaaa a întrebat:

Ce se intampla in episoadele 2 si 3 sezonul 2 din The Vampire Diaries?

Răspuns Câştigător
| Johndoe2023 a răspuns:

ep 2 Caroline se trezeste la spital cu o foame crancena, dar desi mancarea de spital e destul de naspa, nu de mancare are ea nevoie. Carnavalul se opreste din nou in Mystic Falls si Elena face parte din comitetul de organizare. La carnaval Stefan si Damon lucreaza impreuna ca sa afle ce se intampla cu Tyler si Mason Lockwood de sunt asa de hot si manly. Pana cand apare Caroline and all hell breaks loose.

In episodul asta avem un baiat, Carter, care este pe rand batut de suna apa in el si molestat de o vampiroaica blonda. Singurul pacat al lui Carter dupa cate imi dau seama, este ca e negru! Vampire Diaries e un serial rasist!

Hide eu wife, hide eu kids, hide eu husbands, cause they’re eatin’ everybody out here!

Glumesc, glumesc… Din pacate cineva trebuie sa serveasca rolul de ciuca batailor episod de episod si nu poate intotdeauna sa fie Caroline sau Elena. A fost randul unui baiat care, intamplarea face, este negru. Dar nu acuz pe nimeni de rasism cu adevarat. Mi se pare doar ironic.

O sa o spun si gata. Vampirizarea lui Caroline este probabil cel mai bun lucru care s-a intamplat vreodata personajului. In decursul unui singur episod, Caroline desi si-a pierdut viata de fetita blonda si razgaiata, si-a spalat pacatele in ochii mei. Pentru ca nu numai ca s-a razbunat pe Damon pentru toate prostiile pe care i le-a facut in sezonul 1, dar in acelasi timp a demonstrat cat de mult il iubeste pe Matt. Destul ca sa razbata si sa-si linisteasca demonul interior infometat de sange.

Asta e mai mult decat a facut VIcki, iar numele ei a fost pomenit de cateva ori, in mod ironic, de catre Damon… care este cel care a vampirizat-o in primul rand. Dar Caroline a fost mult mai controlata si stapana pe sine decat Vicki cand a trecut prin aceleasi etape. Ma gandesc ca asta se datoreaza faptului ca Vicki era un personaj mult mai instabil din punct de vedere emotional cand era in viata. Not to mention, a ***.

Dupa ce premiera sezonului s-a terminat destul de dezstros pentru Damon, la o zi dupa se pare ca Elena se multumeste doar sa-l ignore. Fratele ei e destul de sucarit ca a trebuit sa moara si sa reinvie, iar Stefan in continuare vrea sa afle ce pune Catherine la cale. Imi place ca Jeremy apare cu o freza noua si noi trebuie sa acceptam asta si gata. Adica cu o seara in urma murise. Sa inteleg ca primul lucru la care s-a gandit cand s-a trezit in dimineata aia a fost: "Uh! I need a haircut!"

ep 3 Damon, Elena si Alaric fac un drum pana la Duke University ca sa-si bage nasul unde nu le fierbe oala, in cercetarea lui Isabel despre diferitele elemente supranaturale din Mystic Falls. Aici se intalnesc cu Vanessa Monroe, fosta studenta a lui Isabel, actuala asistenta de cercetare. Vanessa are un moment de factura OMFG! cand o vede pe Elena si crede ca de fapt e Catherine. In Mystic Falls, Stefan continua sa o "antreneze" pe Caroline. Si in cea mai socanta turnura de pana acum din VD*, Mason se transforma in varcolac.

Desi nu mise pare ca Bad Moon Rising se ridica la nivelul primelor doua episoade ale sezonului, isi indeplineste rolul de a avansa povestea generala a sezonului, deoarece continua sa aprofundeze istoria orasului si la final, Katherine are parte de o revenire. Cuplul de aur al serialului, Stefan si Elena, au stat despartiti mai tot episodul. Dar daca de obicei Elena si Damon pareau sa aiba mai multe scantei, de data asta Stefan si Caroline sunt cei care scot la iveala ce a mai bun si haios unul in celalalt. Stefan se ocupa mai intai sa-i faca lui Caroline un inel super kitchos si mega smecher, ca sa mearga si ea in lumina zilei.

Pentru asta are nevoie de talentele lui Bonnie. Ziceti ce vreti despre Bonnie, dar a adus un argument valid. Indiferent daca lui Caroline ii pare rau sau nu de oamenii pe care ii raneste in calitatea ei de vampir, oamenii aia tot sunt raniti sau si mai rau, mor. Asa ca ma mira chiar cat de usor Bonnie a acceptat sa-i faca lui Caroline inelul, mai ales avand in vedere evenimentele de mai tarziu din episod.

Sa vorbim putin despre teoria lui Stefan vizavi de ce se intampla cu stabilitatea emotionala a unui individ dupa ce se vampiriizeaza. Statea acolo Stefan si ii explica lui Caroline ca atunci cand era om era un baiat asa altruist si sensibil, si vampirizarea a amplificat aceste stari.

Ce ne spunea Stefan de fapt este ca atunci cand era om era doar tare. Cand a devenit vampir, a devenit super tare. AWESOME!

Serios vorbind, alaturi de Caroline, Stefan pare ca se distreaza si zambeste mai cu spor. Iar Caroline in sine a avut cateva replici beton episodul asta, printre care si geniala: "my personality is trying to kill me". Povestea vietii mele… Din pacate dupa finalul bun de saptamana trecuta care ii implica pe Caroline si pe Matt, saptamana aceasta blondina noastra pierde controlul si-si ataca iubitelul. Mi se pare usor incosecvent, dar ce-i drept, saptamana trecuta se hranise cu sange de om deja si Matt nu sangera. Dar tot mi-a parut nitel rau sa-i vad ca se despart, mai ales pentru ca asta o lasa pe Caroline singura si vulnerabila. Desi am ridicat o spranceana cand Caroline ii spunea lui Stefan ca Matt este singura persoana din lume pe care nu vrea sa o raneasca. Cum ramane cu mama ta, fata?

Ce sa spun in legatura cu varcolacizarea lui Mason decat ca it’s about damn time! Tyler nu s-a transformat ceea ce ma face sa banuiesc ca piatra aia pe care a gasit-o in episodul trecut ii controleaza intr-un fel transformarea, probabil a facut asta si pentru taica-su. Faptul ca varcolacii pot sa omoare vampiri cu o muscatura nu mi se pare asa impresionant avand in vedere ca pana la urma, tot vampirii sunt favorizati. Vampirii sunt mereu sexy. Varcolacii trebuie sa se lege de ziduri sau sa se trezeasca goi, in public, acoperiti de namol. Unde mai pui ca sunt varcolaci doar o noapte pe luna. In rest sunt vraiste. BINEINTELES ca vampirii i-au vanat pana in pragul extinctiei. Ca in True Blood de altfel, nu vad ce mare scofala ca te transformi in potaie o data pe luna. Pana si fetele care au de trecut prin PMS au de suferit mai mult. Si sunt mult mai periculoase.

Tre sa ma intreb insa, de ce credea Tyler ca e o idee buna sa isi aduca gagica de moment intr-o cripta? Heeeey… Si daca tot am adus vorba, haios cum a sarit Amy de la Matt la Tyler si apoi din nou la Matt (si printre altele a incalcat porunca lui Caroline de a se da numai la baieti single). Must be some cand of *** magic.

Vanessa Monroe a aparut in serial pe post de zana expozitiei, ca sa ne explice niste treburi, niste chestii. Nu am nici o parere deocamdata in legatura cu ea, dar mi se pare ciudat ca a pastrat biroul lui isabel exact cum il lasase. Nu foloseste nimeni biroul ala in momentul de fata? Este cam ciudat sa-l vad pe Damon cum se milogeste dupa prietenia Elenei. Nu de alta, dar… Damon nu ar trebui sa se milogeasca. Punct. Sunt curioasa cum va reactiona pe viitor, dupa ce a fost manipulat. Damon are tendinta sa faca niste chestii foarte stupide cand lase emotiile sa-l controleze. Dupa cum am vazut deja de nenumarate ori.

"That *** is deaaad". Replica preferata a episodului, pentru felul in care a fost livrata de catre our favourite vampire comedian. happy

3 răspunsuri:
| Johndoe2023 a răspuns:

The Vampire Diaries (TV Series)
Brave New World (2010)
Plot Summary

Showing all 2 plot summaries

Caroline awakes in the hospital with hunger and she satisfies with a blood bag first and then with the blood of the night shift nurse. In the morning she finds that she can be burnt by the sun. When Matt tells her that she will be discharged in the morning, she tells that she needs to be released in the night, and he believes that she is worried with the Carnival. Stefan helps Jeremy and Damon is invited by Carol to be the president of Mystic Fall council and he overhears a conversation between Mason and Tyler. Mason is interested in a moon stone and Tyler lies and tells that he does not know where his father has kept it. Damon tells Stefan that Mason has a secret and Stefan learns how strong Mason is. Caroline remembers how Damon has erased her memory and he finds that she is turning into a vampire, and Caroline gives the message from Katherine to him. Caroline is unable to control her blood thirsty and she kills a man. Damon decides to stake her but Stefan protects Caroline.
- Written by Claudio Carvalho, Rio de Janeiro, Brazil

When a confused and desperate Caroline leaves the hospital and joins her friends at the Mystic Falls Carnival, Damon wants to take immediate action, but Stefan and Elena come to Caroline's defense. Matt is completely mystified by Caroline's behavior, but still tries to tell her about his feelings for her. Damon has suspicions about Tyler's Uncle Mason and uses Tyler's volatile personality in an attempt to get Mason to reveal his secret. Upset with everything going on around her, Bonnie takes her anger out on Damon.
- Written by CW Publicity

The Vampire Diaries (TV Series)
Bad Moon Rising (2010)
Plot Summary

Showing all 3 plot summaries

While interacting with Uncle Mason, Tyler discretely looks for his part in dark family secrets. After breaking up a party at the swimming hole, Mason makes the shift in the basement of the old Lockwood property, Tyler follows him into the basement ruins. Mason, who chained himself up there, has to flee and transform into a werewolf in his truck in the woods. After saving Matt, who was bitten by self-control deficient, novice vampire, Caroline, Stefan is in those same woods, fearing lycanthropes to be vampires' natural enemies. Damon is not amused how Elena plays him while on an eventful trip with Alaric to Duke University to search through Isobel's research on folklore and paranormal phenomena, which her assistant continues.
- Written by Anonymous

Elena, Damon and Alaric head to Isobel's office at the Duke University while Stefan stays in Mystic Falls with Caroline. The group meets Isobel's assistant that believes that Elena is Katherine. Stefan succeeds in convincing Bonnie to cast a spell in a ring to protect Caroline against the sunlight and they go to an old Lockwoods real estate where Tyler has organized a party at a lake. Meanwhile Tyler follows Mason in the woods and discovers a secret underground prison. Later Mason chains himself but he leaves the place and transforms into a werewolf in his truck. When he attacks Stefan and Caroline, Tyler controls the beast and save his friends.
- Written by Claudio Carvalho, Rio de Janeiro, Brazil

Elena, Damon and Alaric take a road trip to Duke University and search through Isobel's research on folklore and paranormal phenomena to see if they can uncover any clues to the mystery surrounding the Lockwood family. Isobel's former student, Vanessa offers to guide them through the research and ends up getting quite an education herself. Stefan comes face to face with a terrifying new danger in the woods, and Tyler makes a shocking discovery about Mason.
- Written by CW Publicity

| Pisicutzaaaa explică (pentru Johndoe2023):

N-am inteles nimic.romana te rog laughing

| Pisicutzaaaa explică (pentru Johndoe2023):

Multumesc mult :*

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Pisicutzaaaa):

ep 2 Caroline se trezeste la spital cu o foame crancena, dar desi mancarea de spital e destul de naspa, nu de mancare are ea nevoie. Carnavalul se opreste din nou in Mystic Falls si Elena face parte din comitetul de organizare. La carnaval Stefan si Damon lucreaza impreuna ca sa afle ce se intampla cu Tyler si Mason Lockwood de sunt asa de hot si manly. Pana cand apare Caroline and all hell breaks loose.

In episodul asta avem un baiat, Carter, care este pe rand batut de suna apa in el si molestat de o vampiroaica blonda. Singurul pacat al lui Carter dupa cate imi dau seama, este ca e negru! Vampire Diaries e un serial rasist!

Hide eu wife, hide eu kids, hide eu husbands, cause they’re eatin’ everybody out here!

Glumesc, glumesc… Din pacate cineva trebuie sa serveasca rolul de ciuca batailor episod de episod si nu poate intotdeauna sa fie Caroline sau Elena. A fost randul unui baiat care, intamplarea face, este negru. Dar nu acuz pe nimeni de rasism cu adevarat. Mi se pare doar ironic.

O sa o spun si gata. Vampirizarea lui Caroline este probabil cel mai bun lucru care s-a intamplat vreodata personajului. In decursul unui singur episod, Caroline desi si-a pierdut viata de fetita blonda si razgaiata, si-a spalat pacatele in ochii mei. Pentru ca nu numai ca s-a razbunat pe Damon pentru toate prostiile pe care i le-a facut in sezonul 1, dar in acelasi timp a demonstrat cat de mult il iubeste pe Matt. Destul ca sa razbata si sa-si linisteasca demonul interior infometat de sange.

Asta e mai mult decat a facut VIcki, iar numele ei a fost pomenit de cateva ori, in mod ironic, de catre Damon… care este cel care a vampirizat-o in primul rand. Dar Caroline a fost mult mai controlata si stapana pe sine decat Vicki cand a trecut prin aceleasi etape. Ma gandesc ca asta se datoreaza faptului ca Vicki era un personaj mult mai instabil din punct de vedere emotional cand era in viata. Not to mention, a ***.

Dupa ce premiera sezonului s-a terminat destul de dezstros pentru Damon, la o zi dupa se pare ca Elena se multumeste doar sa-l ignore. Fratele ei e destul de sucarit ca a trebuit sa moara si sa reinvie, iar Stefan in continuare vrea sa afle ce pune Catherine la cale. Imi place ca Jeremy apare cu o freza noua si noi trebuie sa acceptam asta si gata. Adica cu o seara in urma murise. Sa inteleg ca primul lucru la care s-a gandit cand s-a trezit in dimineata aia a fost: "Uh! I need a haircut!"

ep 3 Damon, Elena si Alaric fac un drum pana la Duke University ca sa-si bage nasul unde nu le fierbe oala, in cercetarea lui Isabel despre diferitele elemente supranaturale din Mystic Falls. Aici se intalnesc cu Vanessa Monroe, fosta studenta a lui Isabel, actuala asistenta de cercetare. Vanessa are un moment de factura OMFG! cand o vede pe Elena si crede ca de fapt e Catherine. In Mystic Falls, Stefan continua sa o "antreneze" pe Caroline. Si in cea mai socanta turnura de pana acum din VD*, Mason se transforma in varcolac.

Desi nu mise pare ca Bad Moon Rising se ridica la nivelul primelor doua episoade ale sezonului, isi indeplineste rolul de a avansa povestea generala a sezonului, deoarece continua sa aprofundeze istoria orasului si la final, Katherine are parte de o revenire. Cuplul de aur al serialului, Stefan si Elena, au stat despartiti mai tot episodul. Dar daca de obicei Elena si Damon pareau sa aiba mai multe scantei, de data asta Stefan si Caroline sunt cei care scot la iveala ce a mai bun si haios unul in celalalt. Stefan se ocupa mai intai sa-i faca lui Caroline un inel super kitchos si mega smecher, ca sa mearga si ea in lumina zilei.

Pentru asta are nevoie de talentele lui Bonnie. Ziceti ce vreti despre Bonnie, dar a adus un argument valid. Indiferent daca lui Caroline ii pare rau sau nu de oamenii pe care ii raneste in calitatea ei de vampir, oamenii aia tot sunt raniti sau si mai rau, mor. Asa ca ma mira chiar cat de usor Bonnie a acceptat sa-i faca lui Caroline inelul, mai ales avand in vedere evenimentele de mai tarziu din episod.

Sa vorbim putin despre teoria lui Stefan vizavi de ce se intampla cu stabilitatea emotionala a unui individ dupa ce se vampiriizeaza. Statea acolo Stefan si ii explica lui Caroline ca atunci cand era om era un baiat asa altruist si sensibil, si vampirizarea a amplificat aceste stari.

Ce ne spunea Stefan de fapt este ca atunci cand era om era doar tare. Cand a devenit vampir, a devenit super tare. AWESOME!

Serios vorbind, alaturi de Caroline, Stefan pare ca se distreaza si zambeste mai cu spor. Iar Caroline in sine a avut cateva replici beton episodul asta, printre care si geniala: "my personality is trying to kill me". Povestea vietii mele… Din pacate dupa finalul bun de saptamana trecuta care ii implica pe Caroline si pe Matt, saptamana aceasta blondina noastra pierde controlul si-si ataca iubitelul. Mi se pare usor incosecvent, dar ce-i drept, saptamana trecuta se hranise cu sange de om deja si Matt nu sangera. Dar tot mi-a parut nitel rau sa-i vad ca se despart, mai ales pentru ca asta o lasa pe Caroline singura si vulnerabila. Desi am ridicat o spranceana cand Caroline ii spunea lui Stefan ca Matt este singura persoana din lume pe care nu vrea sa o raneasca. Cum ramane cu mama ta, fata?

Ce sa spun in legatura cu varcolacizarea lui Mason decat ca it’s about damn time! Tyler nu s-a transformat ceea ce ma face sa banuiesc ca piatra aia pe care a gasit-o in episodul trecut ii controleaza intr-un fel transformarea, probabil a facut asta si pentru taica-su. Faptul ca varcolacii pot sa omoare vampiri cu o muscatura nu mi se pare asa impresionant avand in vedere ca pana la urma, tot vampirii sunt favorizati. Vampirii sunt mereu sexy. Varcolacii trebuie sa se lege de ziduri sau sa se trezeasca goi, in public, acoperiti de namol. Unde mai pui ca sunt varcolaci doar o noapte pe luna. In rest sunt vraiste. BINEINTELES ca vampirii i-au vanat pana in pragul extinctiei. Ca in True Blood de altfel, nu vad ce mare scofala ca te transformi in potaie o data pe luna. Pana si fetele care au de trecut prin PMS au de suferit mai mult. Si sunt mult mai periculoase.

Tre sa ma intreb insa, de ce credea Tyler ca e o idee buna sa isi aduca gagica de moment intr-o cripta? Heeeey… Si daca tot am adus vorba, haios cum a sarit Amy de la Matt la Tyler si apoi din nou la Matt (si printre altele a incalcat porunca lui Caroline de a se da numai la baieti single). Must be some cand of *** magic.

Vanessa Monroe a aparut in serial pe post de zana expozitiei, ca sa ne explice niste treburi, niste chestii. Nu am nici o parere deocamdata in legatura cu ea, dar mi se pare ciudat ca a pastrat biroul lui isabel exact cum il lasase. Nu foloseste nimeni biroul ala in momentul de fata? Este cam ciudat sa-l vad pe Damon cum se milogeste dupa prietenia Elenei. Nu de alta, dar… Damon nu ar trebui sa se milogeasca. Punct. Sunt curioasa cum va reactiona pe viitor, dupa ce a fost manipulat. Damon are tendinta sa faca niste chestii foarte stupide cand lase emotiile sa-l controleze. Dupa cum am vazut deja de nenumarate ori.

"That *** is deaaad". Replica preferata a episodului, pentru felul in care a fost livrata de catre our favourite vampire comedian. happy