| anonim_4396 a întrebat:

Cum poți distinge un video Real de unul Deepfake?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Îți spune guvernul... Adică, nu poți happy Nu cred că am ajuns chiar acolo, dar nu suntem departe.

| NLS a răspuns:

La ce te referi prin video real vs fake?

La intercalarea sau adăugarea de cadre, eventual secvente, care nu aparțin de clipul original?

La denaturarea mișcărilor subiectului?
Adică introducerea de mișcări-animații ale corpului lui, care nu existau în original?

La eliminarea unor elemente/obiecte din clip?

Daca au fost făcute în programe high end, si de către editori avansați, sunt foarte greu de depistat.
Chiar imposibil uneori, presupunând ca nu ai văzut originalul.

În ziua de azi exista pana și programe gratuite cu care poți face chestii mult mai realiste decât acum 20 de ani cu programe de zeci și sute de mii de euro.

Da, despre DaVinci Resolve vorbesc.
Programul care îți oferă gratuit ceea ce altele oferă pentru abonament lunar de 50 euro.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru NLS):

DeepFake.
Cănd fața și vocea unui actor este ijnlocuită cu altui om

| NLS a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Cel mai adesea, lip sync-ul nu se realizeaza perfect, pentru ca aici intervine si elementul uman, programele existente inca nu fac o treaba perfecta.

Iar inlocuirea fetei poate fi extrem de dificil de demonstrat, daca s-a lucrat bine la colorizare, si daca trackerul editorului video e unul ce are implementate elemente de AI.

Totul e sa maschezi bine cadrul ales (ca in Photoshop, o singura imagine), si de restul se ocupa trackerul sa se imbine cat mai bine.

Daca rezolutia proiectului nu e 4K, nu prea iti dai seama ce e la linia de separatie dintre corpul initial si gatul nou.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă este un deepfake prost, cu ochiul liber. Dacă este un deepfake foarte bun, cu software de specialitate.

| literallythesamebruh a răspuns:

Sunt o grămadă de diferențe sesizabile. Cu toate acestea, unii chiar cred...

| Cherciumihai a răspuns:

Distingerea între un video real și unul Deepfake poate fi dificilă, dar există câteva indicii pe care le poți căuta. Unele semne ale unui Deepfake pot include incoerențe în mișcarea sau expresiile feței, neconcordanțe în lumina și umbrele din cadru, sau erori în alinierea sau proporțiile feței. Este important să fii atent la detalii și să verifici sursa și autenticitatea videoclipului.