| Avtivitate a întrebat:

Cum vi se pare serialul Westworld pana acum?

16 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Foarte bun, deosebit, pe mine m-a absorbit, o apreciere profundă chiar din fază incipientă!

| Avtivitate explică (pentru faramatania):

Eu sa fiu sincer nici nu vazusem un trailer. Anthony e unul din actorii mei preferati asa ca am presupus imediat ca o sa imi placa laughing. Cu astea spuse... daca nu vedeam partea putin mai ciudata care incepe dupa cam 20 de minute nu cred ca mai continuam. Nu m-am omorat vreodata cu filmele western dar vazand deja 6 episoade a inceput sa imi placa si acea parte.

| faramatania a răspuns (pentru Avtivitate):

Este făcut după filmul Westworld (1973).Deși vechi, este de văzut și acesta, așa ca idee.

| Avtivitate explică (pentru faramatania):

Nu stiam. Am vazut acum un tailer. E haios sa vad pe atunci ce insemna "tehnologie de ultima ora" cum vad aici in serial. Din ce am citit pe wiki a fost un succes la cinema. Sa vedem serialul cum o duce.

| faramatania a răspuns (pentru Avtivitate):

Serialul este mai elaborat și e bine de știut că are un film în spatele lui. Dacă ceva poate fi inexplicabil,pe parcurs, în serial, atunci ar fi posibil ca filmul să te ajute să înțelegi și să nu apelezi la propria imaginație pentru a crea și completa din scenariu.
P.S.O duce destul de bine serialul, este ambițios și promite, totuși vom vedea dacă va fi reînnoit pentru sez.2

| Dustdust a răspuns (pentru faramatania):

Ai vazut episodul 7? Cum ti s-a parut? Nu vreau sa fac vreun spoiler daca nu l-ai vazut deja.

| faramatania a răspuns (pentru Dustdust):

Nu încă.Am văzut inclusiv ep.5.Am avut și alte priorități.Am revăzut un film mai vechi și drag și de la acesta, printr-un actor (Joe Anderson), am ajuns să descopăr un serial (The Divide ) ce a fost difuzat pe WE tv în 2014 și care are doar un sez.pe care l-am asimilat dintr-odată.Sez.se termină brusc (urma să continue) și lasă niște semne de întrebare (dar vai, a fost, mi-e greu să și spun, anulat).Am vrut să văd și, am văzut mai mult din curiozitate, Valea Mută (românesc, este după mini-serialul norvegian, Øyevitne 2014). Această Vale Mută are deocamdată un ep. apărut și nah, am rămas după el și mai curioasă.Am cautat Øyevitne, dar fără prea mulți sorți de izbândă și am ajuns să găsesc, în schimb, Eyewitness 2016, care este la fel, ca Valea Mută, realizat după Øyevitne. Eyewitness este într-o derulare firească, nu mi-a creat probleme, cele 5 ep. apărute deja, le-am și văzut.Nu pot spune acum că este grozav, bulversată sunt de The Divide, pe care chiar îl recomand.Deci,cu Westworld, am rămas puțin în urmă, dar până mâine sper să recuperez.

| Dustdust a răspuns (pentru faramatania):

Dupa ce vezi ep 7 sa imi zici ce crezi. Eu am ramas... uimit e putin spus laughing.

| faramatania a răspuns (pentru Dustdust):

Da,l-am văzut.Ce cred eu despre acest great & grim episode? Sincer, nici eu nu mai știu ce să cred și mă îndoiesc de cine ar mai fi real pe acolo.Ce s-a întâmplat în unitatea de diagnoză a fost totuși puțin previzibil:Bernard este o gazdă off-the-grid (poate o replică a lui Arnold).Interesant.Theresa moare, fără a opune prea multă rezistență. Iarăși interesant.Dar poate deveni ulterior o gazdă, so yes și chiar se pare că deja, se printează asta.De ce n-ar fi și Charlotte o gazdă, mie așa-mi pare, în fine, un pic surprinzător totul.Altceva.Citatul din Hamlet spus așa,tare,deodată și parcă rătăcit pe buzele lui Ford, pare un pic prea draguț să fie doar pentru el, poate-i adresat lui Bernard sau cine știe cui? Clişeele western, din partea de început, de pe 'teritoriul strigoilor' mi-au plăcut cel mai mult, iar relația William & Dolores se confirmă și se desăvârșeste, păcat că 'monologul' fascinant al lui Ford despre împerechere este tocmai la finalul episodului.

| Regulistricte a răspuns (pentru faramatania):

Ma asteptam mai devreme sau mai tarziu sa arate ce Anthony e robot ( mai mult ca e batran si nu vrea sa moara de tot, sa pastreze o parte din el vie mereu ) dar la negru chiar nu ma asteptam. Principalul motiv, toate conversatiile lui cu Dolores. Daca Bernard stie, clar stie si mosul. Mereu mi s-a parut ca el nu e interesat de inteligenta artificiala ( mereu ziucea ca sunt doar papusi si nimic mai mult ) dar chestia asta schimba totul. Inca o chestie care mi-a placut. L-am recunoscut pe negru imediat, chiar mi-a placut rolul lui pentru ca a jucat ceva asemanator in Source Code, poate ai vazut filmul.

| faramatania a răspuns (pentru Regulistricte):

Am văzut Source Code, dar ar fi fost mai interesant să mă întrebi, dacă l-am văzut în Hamlet (2000)! Oricum, mersi că l-ai adus în discuție și cu alte roluri, nu zic că n-ar fi de văzut și Confirmation (2016) care este și cu Jeffrey Wright dar, pornind de la asta, am descoperit The Confirmation (2016/care este cu Clive Owen), n-are legătură cu Jeffrey Wright, dar mă atrage pe mine mai mult, în momentul acesta.
Cât privește serialul, trebuie urmărit atent de la început și iată de ce:în ep.1, Ford îi spune într-o discuție despre noile reverii și comportamentul nu tocmai normal al creațiilor lor, la un moment dat, că el Bernard, n-ar fi identificat defecțiunea, iar asta nu prea pare să fie stilul lui.Iar cănd Bernard îi răspunde:'e codul adăugat de dv.domule...reveriile',răspunsul lui Ford este promt:'greșeli', un cuvânt pe care Bernard se rușinează să-l folosească, deși n-ar trebui, pentru că, zice el apoi:'ești rezultatul a trilioane de erori'.Un alt indiciu, când în casa copilăriei lui Ford (sect.17) tatăl lui Ford îl atacă pe Bernard (adică,și aici mi s-a părut și mai convingător,o gazdă atacă altă gazdă,corect?),apoi chestia cu ușa de la subsol, pe care Bernard n-o vede, clasic pentru gazde, nu? iar apoi ce-i spune Theresei:'cu cât lucrez mai mult aici, cu atât am impresia că înțeleg mai bine gazdele, ființele umane mă derutează'. Discuțiile lui cu Dolores puteau fi convingătoare, cu niște episoade în urmă, dar acum nu mai sunt, adică au sens, dar în alt sens.

| zokazoka a răspuns (pentru faramatania):

"dar ar fi fost mai interesant să mă întrebi, dacă l-am văzut în Hamlet (2000)!" Pretentii, pretentii laughing. Sper sa vedem si un sezon 2. E printre putinele seriale care sa ma intereseze asa mult.

| faramatania a răspuns (pentru zokazoka):

Chiar,ce pretenții să am. laughing Va fi și sez.2, este deja confirmat.

| loginlogin a răspuns (pentru faramatania):

Am vazut acum. Chiar ma bucur. Pacat totusi ca un sezon are doar 10 episoade sad.

| Simon a răspuns:

Revin cu un raspuns cand se termina sezonul, si fac un maraton big grin. Vizionare placuta pana atunci

| kriszticsatari a răspuns:

Pe mine ma poate ajuta cineva? am ajuns pana la episodul 7 si nu prea inteleg nimic, jur... ma uit foarte atent dar nimiclaughing)