| anonim_4396 a întrebat:

Exista persoane / siteuri care fac subtitrari la filme, la cerere, contra cost? Din engleza in romana.
Raspundeti doar daca ati avut personal experienta in domeniu (ati oferit sau solicitat astfel de servicii)
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Evident
nu am experienta personala, dar... EVIDENT
1. TOATE canalele de tv fac asta, indiferent ca dau filme, sau strainezi care dau cu speech-ul, si la care se pune subtitrare
2. IN ORICE CAZ, exista traducatori autorizati, care abia asteapta sa aiba de lucru:
https://www.google.com/search?q=traducator+autorizat

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Subtitrarea tradusa (legal) presupune:
- acordul scris (contractual) a distribuitorului filmului
- extragerea dialogurilor si a timpurilor de afisare a secventelor de text
- traducerea textului
- re-montarea fisierului de subtitrare
Evident, fiecare element necesita bani si timp, iar costurile se trateaza in parte cu fiecare parte colaboratoare.
.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu neaparat
Poti pur si simplu traduce subtitrarea din engleza, care exista deja.

Si? Stii pe cineva care face asta? Caci asta era intrebarea

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am făcut și eu asta