| Blackyuu a întrebat:

Fundă + Vot! Aș vrea să stiu ce inseamnă mai exact urmatoarele categorii de anime-uri :
- Shounen
- Shounen Ai
- Shoujo Ai
- Seinen
- Josei
- Space
- Parody
- Thriller
Nu este nevoie sa le stiți chiar pe toate dar nici decat 2 voi da vot la toate raspunsurile. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Seriile anime și manga Shōnen sunt caracterizate de acțiune intensă, intrigi comice cu protagoniști de gen masculin. Camaraderia dintre băieți sau bărbați în echipe de sport, echipe de luptători sunt alte teme accentuate. Personaje feminine atractive cu trăsături exagerate sunt și ele comune, dar nu sunt o necesitate.
Shounen Ai -se caracterizeaza prin cupluri :baiat &baiat.
spre deosebire de Shoujo Ai-fata&fata
Josei manga (女性? lit. "femeie," pronunțat [dʑosei]), cunoscut și ca "domnișoare" (レディース redīsu?) sau "benzi desenate pentru domnișoare" (レディコミ redikomi?), este un termen care se referă la un demografic tință pentru seriile manga creat în special de femei pentru o audiență de femei adolescente sau adulte. Echivalentul masculin al josei este seinen. În Japoneză, cuvântul josei înseamnă "femelă" și nu are nici o conotație legată de manga. Serii manga categorizate ca aparținând acestui gen au capătat o reputație de a fi destinate unor persoane inculte, și termenul josei a fost creat pentru a i se înlătura această imagine.[1]

Intrigile unei astfel de manga tind să fie despre viața de zi cu zi a unei femei din Japonia. Deși sunt unele care se referă la viața în liceu, majoritatea urmăresc viața unor femei adulte. Stilul pare să fie o versiune mai temperată și mai realistică a shōjo, păstrând unele trăsături dar renunțând la "ochi mari sclipitori". Sunt unele excepții ale stilului descris mai sus, dar ceea ce definește josei este o continuitate în gradul stilistic al benzii desenate în interiorul demograficului (acelaș lucru este adevarat și pentru alte demografice care au tendințe stilistice diferite).

Josei prezintă povești romantice mai realistice, lucru opus față de poveștile romantice ideale ale seriilor manga shōjo. Un exemplu bine cunoscut de Josei este Honey and Clover. Un subset al josei sunt benzile desenate adresate femeilor, ce cuprind povești despre relații de homosexualitate masculină, asemanator, dar nu a fi confunat cu–yaoi. Josei tinde să aibă un conținut explicit și să conțină o desfășurare a acțiunii într-un ritm mai matur.
Thriller -se intalnesc cazuri de investigatie
Space-ceva legat de SF (dar nu sunt sigura)
Parody-ex:Naruto SD: Rock Lee no Seishun (probabil inseamna exact cum zice numele ceva parodiat, de obicei ii cv amuzant, comedie )
Seinen -abordeaza teme care nu le intalneste tot pasul (batalii parca dintr-o civilizatie mai avansata introdusa in lumea normala) exceptie cred ca face :K-ON care se incadreaza totusi

| Blackyuu explică (pentru meli120):

Multumesc big hug Funda si vot, Daca cineva mai doreste sa raspunda ii voi da vot. happy

1 răspuns: