| Zeenya a întrebat:

Heii
As vrea sa vizionez un film horror cu exorcizării, fantome, demoni. ceva de genu. Problema este ca deja știu multe dintre ele genu ( Incarnate,Origin of Evil,Satanic,The Autopsy of Jane Doe, insidious etc ) iar astea sunt doar câteva văzute deja. Mi-ar place ceva in genu' As Above, So Below. Nuj.
Oricum, mi-ar prinde bine o lista care sunt pentru voi in top horror filme foarte creepy.

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

The Last Exorcism 1 și 2 (2010/2013),The Possession (2012),The Devil Inside (2012),Devil's Due (2014),The Rite (2011),Constantine (2005),Drag Me To Hell (2009),Case 39 (2009),June (2015, Jessabelle (2014),The Babadook (2014),Asmodexia (2014),The Conjuring 1, 2 (2013),Lights Out (2016),Jug Face (2013),Isolados (2014),Don't Blink (2014),Echoes (2014),It Follows (2014),The Woman In Black 1, 2 (2012/2014), The Neon Demon (2016),The Boy (2016),Goodnight Mommy (Ich seh, Ich seh 2014), The Childhood Of A Leader (2015),The Eyes Of My Mother (2016),SiREN (2016),Emelie (2015),Worry Dolls (2016)

| Zeenya explică (pentru faramatania):

Am găsit 3 bune care nu le-am văzut inca, din lista ta. thanks

| faramatania a răspuns (pentru Zeenya):

Cu plăcere, mulțumesc și eu.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

The Twilight Saga: New Moon (2009)
Saga Amurg: Lună Nouă
Regia: Chris Weitz
Cu: Taylor Lautner, Kristen Stewart, Robert Pattinson
Gen film: Dramă, Fantastic, Horror, Romantic, Thriller, Dragoste
NOTA FILM (IMDB: 4, 6)
7, 6
3623 voturi
454 păreri
Trailer - The Twilight Saga: New Moon Bella îşi revine după atacul vampirilor, iar principala ei grijă e să-şi serbeze aniversarea cu Edward şi familia lui. Un cadou buclucaş face ca Bella să se taie la deget, eveniment provocator pentru Culleni, care şi-au jurat să nu mai guste sânge...
Shutter Island
Shutter Island (2010)
Shutter Island
Regia: Martin Scorsese
Cu: Mark Ruffalo, Leonardo DiCaprio
Gen film: Dramă, Horror, Mister, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 8, 1)
8, 7
3420 voturi
349 păreri
Trailer - Shutter Island Teddy Daniels ajunge împreună partenerul sau Chuck pe mica insulă Shutter, unde se află un ospiciu pentru tratarea condamnaților cu tulburări mentale. Cei doi investighează evadarea unei criminale, dar nimic în acest ospiciu nu este ceea ce pare...
Saga Amurg: Eclipsa
The Twilight Saga: Eclipse (2010)
Saga Amurg: Eclipsa
Regia: David Slade
Cu: Robert Pattinson, Kristen Stewart, Taylor Lautner
Gen film: Fantastic, Horror, Romantic, Thriller, Dragoste
NOTA FILM (IMDB: 4, 9)
7, 6
2769 voturi
410 păreri
Trailer - The Twilight Saga: Eclipse Prietenia Bellei cu vârcolacul Jacob nu e deloc pe placul lui Edward, dar primejdia în care se află Bella, ameninţată de Victoria şi de vampirii nou-născuţi creaţi de aceasta, duce chiar la o alianţă între vampiri şi vârcolaci...
Constantin
Constantine (2005)
Constantin
Regia: Francis Lawrence
Cu: Keanu Reeves, Rachel Weisz, Tilda Swinton
Gen film: Acţiune, Fantastic, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 9)
7, 7
2265 voturi
111 păreri
Trailer - Constantine Povestea detectivului Constantin (Keanu Reeves) care a văzut Iadul cu proprii ochi. A reuşit însă să scape şi acum se află undeva la graniţa între viaţă şi moarte. El este ultima noastră apărare împotriva creaturilor întunericului...
Puzzle mortal 2
Saw II (2005)
Puzzle mortal 2
Regia: Darren Lynn Bousman
Cu: Tobin Bell, Dina Meyer, Donnie Wahlberg
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 6)
7, 7
1782 voturi
102 păreri
Trailer - Saw II Geniul nebun care a distrus viaţa victimelor sale în SAW, succesul de anul trecut, s-a întors pentru înca o serie de jocuri sinistre, pe viaţă şi pe moarte...
Puzzle mortal
Saw (2004)
Puzzle mortal
Regia: James Wan
Cu: Danny Glover, Leigh Whannell, Cary Elwes
Gen film: Horror, Mister, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7, 7)
8, 3
1728 voturi
159 păreri
Trailer - Saw Înca de la prima secvenţă a filmului Saw, publicul este aruncat în mijlocul acţiunii: doi bărbaţi se trezesc într-o toaletă subterană, amândoi fiind legaţi cu lanţuri de perete. Nu ştiu decât că unul dintre ei trebuie să-l ucidă pe celălalt în opt ore, sau amândoi vor muri. Este un film intens, extrem de complex, cu o intrigă năucitoare şi cu un final surpriză care a şocat publicul la festivalul de lansare. Puzzle mortal are o perspectivă unică, viscerală, asupra ororii umane...
Planeta terorii
Grindhouse (2007)
Planeta terorii
Regia: Quentin Tarantino, Robert Rodriguez
Cu: Kurt Russell, Mickey Rourke, Stacy Ferguson
Gen film: Acţiune, Horror, SF, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7, 6)
7, 9
1685 voturi
24 păreri
Trailer - Grindhouse Quentin Tarantino şi Robert Rodriquez şocheaza din nou cu acest omagiu adus thriller-elor de categorie B, pline de sex şi violenţă, proiectate de obicei în cinematografe specializate denumite "grind houses". Filmul e compus din două lungmetraje: Death Proof (Tarantino), cu un psihopat poreclit Cascadorul Mike (Kurt Russell), care răpeşte şi ucide femei frumoase făcând cascadorii cu maşina, şi Planet Terror (Rodriguez), despre o femeie (Rose McGowan) cu o armă automată în loc de un picior, care luptă alături de partenerul ei specialist în arte marţiale (Freddy Rodriguez) împotriva unei armate de zombie. Cele două filme sunt despărţite de un calup de false trailer-e, semnate de Eli Roth, Edgar Wright şi Rob Zombie...
Sweeney Todd: Bărbierul diabolic din Fleet Street
Sweeney Todd: the Demon Barber of Fleet Street (2007)
Sweeney Todd: Bărbierul diabolic din Fleet Street
Regia: Tim Burton
Cu: Johnny Depp, Helena Bonham Carter
Gen film: Dramă, Horror, Muzical, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7, 4)
8, 3
1685 voturi
151 păreri
Trailer - Sweeney Todd: the Demon Barber of Fleet Street Sweeney Todd jura sa se razbune dupa ce a fost inchis pe nedrept. Fost barbier, Todd se intoarce dupa ispasirea pedepsei sa-si redeschida salonul de frizerie, numai ca „cei pe care-i barbiereste nu vor mai fi vazuti niciodata"...
un premiu şi 2 nominalizări Oscar + alte 4 premii/nominalizări
Camera 1408
1408 (2007)
Camera 1408
Regia: Mikael Håfström
Cu: John Cusack, Samuel L. Jackson
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 8)
7, 7
1566 voturi
137 păreri
Trailer - 1408 Ecranizare a unei povestiri de Stephen King. Mike e un om foarte practic şi cu sânge rece. Nebăgând în seamă avertismentele directorului hotelului Dolphin, el se cazează, deşi hotelul este celebru pentru fantomele sale...
Ziua Z: Apocalipsa 3D
World War Z (2013)
Ziua Z: Apocalipsa 3D
Regia: Marc Forster
Cu: Brad Pitt, Mireille Enos, Sterling Jerins, Abigail Hargrove
Gen film: Acţiune, Dramă, Horror, SF, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7)
7, 6
1565 voturi
138 păreri
Trailer - World War Z Un thriller SF al cărui protagonist este Gerry Lane (Brad Pitt), angajat la ONU, care e nevoit să străbată întreaga lume într-o cursă contracronometru pentru a opri o epdiemie care răstoarnă guverne, răscoală armate şi ameninţă să elimine rasa umană...
Puzzle mortal 3
SAW III (2006)
Puzzle mortal 3
Regia: Darren Lynn Bousman
Cu: Shawnee Smith, Tobin Bell
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 2)
7, 2
1511 voturi
111 păreri
Trailer - SAW III Avand-o pe noua sa ucenica Amanda (Shawnee Smith), maestrul cu mintea bolnava din spatele acestor jocuri complicate si crude care au inspaimantat intreaga comunitate si au lasat politia cu ochii in soare a reusit inca o data sa scape si sa dispara...
Resident Evil: Dispariția
Resident Evil: Extinction (2007)
Resident Evil: Dispariția
Regia: Russell Mulcahy
Cu: Milla Jovovich, Oded Fehr
Gen film: Acţiune, Horror, SF, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 3)
7, 1
1506 voturi
55 păreri
Trailer - Resident Evil: Extinction Alice se ascunde în deşert. Se realătură lui Carlos şi L.J., precum şi altor supravieţuitori şi încearcă să elimine virusul care îi transformă pe toţi în zombi. Şansele sunt mai mari acum pentru că Alice are puteri mai mari şi simţuri mai ascuţite...
Prometheus
Prometheus (2012)
Prometheus
Regia: Ridley Scott
Cu: Michael Fassbender, Noomi Rapace, Charlize Theron
Gen film: Acţiune, Horror, SF
NOTA FILM (IMDB: 7)
7, 1
1473 voturi
176 păreri
Trailer - Prometheus Ridley Scott revine la seria care l-a făcut celebru, explorând de această dată evenimente petrecute înainte de Alien. Trei decenii înainte de lupta lui Ripley cu înfiorătorii xenomorfi, o echipă de cercetători descoperă indicii cu privire la originea umanităţii, ceea ce-i îndeamnă să pornească într-o călătorie spre colţurile cele mai întunecate ale universului. Ceea ce vor descoperi îi va arunca într-o luptă pe viaţă şi pe moarte, miza fiind chiar viitorul întregii omeniri...
o nominalizare BAFTA
Avertizarea
The Ring (2002)
Avertizarea
Regia: Gore Verbinski
Cu: Naomi Watts, Daveigh Chase
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7, 1)
7, 8
1461 voturi
145 păreri
Trailer - The Ring
Ceilalți
The Others (2001)
Ceilalți
Regia: Alejandro Amenábar
Cu: Nicole Kidman
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7, 6)
8, 3
1438 voturi
150 păreri
Trailer - The Others MAI DEVREME SAU MAI TARZIU TE VOR GASI. O femeie care locuieste impreuna cu cei doi copii ai sa-i intr-o casa intunecata, incepe sa fie convinsa din ce in ce mai mult ca locuinta ei este bantuita...
o nominalizare Globul de Aur + alte 2 nominalizări
Lumea de dincolo: Revolta Lycanilor
Underworld: Rise of the Lycans (2009)
Lumea de dincolo: Revolta Lycanilor
Regia: Patrick Tatopoulos
Cu: Michael Sheen, Rhona Mitra
Gen film: Acţiune, Fantastic, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 6)
7, 8
1440 voturi
80 păreri
Trailer - Underworld: Rise of the Lycans O lupta sangeroasa care a izbucnit de secole intre doua triburi puternice de nemuritori este infatisata in Lumea de dincolo: Revolta Lycanilor. Cel de-al treilea film din saga Lumii de dincolo se intoarce in timp pentru a deslus...
Trăind printre demoni
The Conjuring (2013)
Trăind printre demoni
Regia: James Wan
Cu: Vera Farmiga, Patrick Wilson
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7, 5)
8, 2
1435 voturi
136 păreri
Trailer - The Conjuring Înainte de Amityville, a fost Harrisville. Bazat pe fapte reale, filmul Trăind printre demoni spune terifianta poveste a renumiţilor specialişti în paranormal Ed (Patrick Wilson) şi Lorraine (Vera Farmiga) Warren...
Lumea de dincolo
Underworld (2003)
Lumea de dincolo
Regia: Len Wiseman
Cu: Kate Beckinsale, Scott Speedman
Gen film: Acţiune, Horror
NOTA FILM (IMDB: 7)
7, 8
1387 voturi
80 păreri
Trailer - Underworld Secole la rând, două specii au evoluat în paralel, ascunse printre oameni - sofisticații Vampiri, și Vârcolacii neînfricați. Cele două specii luptă pentru supraviețuire și au jurat să poarte războiul până când pe Pământ va rămâne o singură specie...
Lumea de dincolo 2: Evolutia
Underworld: Evolution (2006)
Lumea de dincolo 2: Evolutia
Regia: Len Wiseman
Cu: Kate Beckinsale, Scott Speedman
Gen film: Acţiune, Horror
NOTA FILM (IMDB: 6, 8)
7, 7
1388 voturi
61 păreri
Trailer - Underworld: Evolution Filmul continua saga razboiului dintre Death Dealers (vampiri) si Lycans-ii (varcolaci). Acum vom afla inceputul razboiului dintre cele 2 triburi, cum Selene (Kate Beckinsale) si Michael, hibridul lycan, incearca sa descopere secretele nasterii lor...
Târâtă în iad
Drag Me to Hell (2009)
Târâtă în iad
Regia: Sam Raimi
Cu: Alison Lohman, Justin Long
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 6)
7, 2
1375 voturi
230 păreri
Trailer - Drag Me to Hell Christine, un ofițer de credite din Los Angeles, are o viață minunată. Asta până când la bancă vine dna. Ganush cerând o prelungire de credit, pe care Christine nu i-o da, și asta ca să-și impresioneze șeful. Drept razbunare, Ganush o blesteamă...
Orfana
Orphan (2009)
Orfana
Regia: Jaume Collet-Serra
Cu: Vera Farmiga, Isabelle Fuhrman, Peter Sarsgaard
Gen film: Dramă, Horror, Mister, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7)
7, 9
1370 voturi
210 păreri
Trailer - Orphan John si Kate, un cuplu cu probleme, iau decizia de a infia un copil in speranta ca acesta ii va face sa se simta ca o adevarata familie. In casa lor ajunge astfel Esther, un ghiocel de fetita in varsta de noua ani, pe care cei doi soti ajung numaidecat s-o indrageasca. Dar pustoaica ascunde un secret ingrozitor si, cand Kate incepe sa intuiasca pericolul care o paste pe ea si pe sotul ei, nimeni nu o crede...
Bun venit în Zombieland
Zombieland (2009)
Bun venit în Zombieland
Regia: Ruben Fleischer
Cu: Emma Stone, Abigail Breslin, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg
Gen film: Acţiune, Aventuri, Comedie, Horror
NOTA FILM (IMDB: 7, 7)
7, 4
1367 voturi
136 păreri
Trailer - Zombieland După ce o epidemie transformă America în "ţara zombilor", un grup de supravieţuitori trebuie să parcurgă un lung şi periculos drum de-a lungul ţării pentru a găsi protecţie în braţele dibace ale unui vânător de zombie interpretat de Woody Harrelsson...
Interviu cu un vampir: Cronicile Vampirilor
Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (1994)
Interviu cu un vampir: Cronicile Vampirilor
Regia: Neil Jordan
Cu: Brad Pitt, Antonio Banderas
Gen film: Dramă, Horror
NOTA FILM (IMDB: 7, 6)
8, 4
1332 voturi
119 păreri
Trailer - Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles A trecut aproape un de când Louis (Brad Pitt) şi-a pierdut soţia. Acum şi-a pierdut şi dorinţa de a trăi. Lestat (Tom Cruise), un vampir misterios, îl place pe Louis şi îi dă "şansa" de a deveni o creatură a întunericului şi a nopţii: un vampir...
un premiu şi o nominalizare BAFTA + alte 4 premii/nominalizări
Resident Evil 2: Ultimul război
Resident Evil: Apocalypse (2004)
Resident Evil 2: Ultimul război
Regia: Alexander Witt
Cu: Milla Jovovich
Gen film: Horror, SF
NOTA FILM (IMDB: 6, 2)
6, 9
1331 voturi
74 păreri
Trailer - Resident Evil: Apocalypse A crezut ca erau anihilati. A crezut ca e libera. Dar s-a inselat. Milla Jovovich se intoarce in rolul lui Alice. Se trezeste dintr-un somn lung si isi da seama ca temerile ei cele mai mari erau implinite – strigoii insetati de sange, pe care ea si o elita militara, acum anihilata, luptasera sa-i distruga au fost eliberati in orasul care inconjoara fabrica secreta a corporatiei Umbrella. Descoperind ca ea insasi era un experient Umbrella, Alice s-a imbunatatit bio-genetic cu puteri si...
Van Helsing
Van Helsing (2004)
Van Helsing
Regia: Stephen Sommers
Cu: Hugh Jackman, Kate Beckinsale
Gen film: Acţiune, Aventuri, Horror
NOTA FILM (IMDB: 6)
6, 8
1322 voturi
112 păreri
Trailer - Van Helsing Tinutul legendar al Transilvaniei este o lume in care pericolul rasare odata cu soarele si unde monstrii salasluiesc. Spectatorii vor fi cufundati in sec XIX si plimbati in Londra, Roma, Paris si Transilvania unde diavolul se poate intruchipa...
Legenda călărețului fără cap
Sleepy Hollow (1999)
Legenda călărețului fără cap
Regia: Tim Burton
Cu: Johnny Depp, Christina Ricci
Gen film: Fantastic, Horror, Mister
NOTA FILM (IMDB: 7, 4)
8, 3
1293 voturi
107 păreri
Trailer - Sleepy Hollow Ichabod Crane (Johnny Depp) este poliţist în New York. El trebuie să rezolve misterul unor crime îngrozitoare. Trebuie să-l găsească pe Călăreţul fără cap...
un premiu şi 2 nominalizări Oscar
Destinație finală
Final Destination (2009)
Destinație finală
Regia: David R. Ellis
Cu: Shantel VanSanten, Bobby Campo, Mykelti Williamson
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 2)
7, 1
1288 voturi
165 păreri
Trailer - Final Destination Aflat la câţiva metri de pista unui raliu, Nick are o premoniţie terifiantă: un accident în lanţ îl va ucide pe el şi pe prietenii lui în doar câteva secunde...
Resident Evil: Experiment fatal
Resident Evil (2002)
Resident Evil: Experiment fatal
Regia: Paul W.S. Anderson
Cu: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez
Gen film: Acţiune, Horror, SF, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 7)
7, 3
1286 voturi
65 păreri
Trailer - Resident Evil Alice şi Rain sunt conducătoarele unui comando care trebuie să pătrundă în "stup" - un uriaş laborator genetic. În laboratorul, care aparţine unei puternice organizaţii cunoscută sub numele de Umbrella, un virus mortal a scăpat de sub control...
Casa de Ceară
House of Wax (2005)
Casa de Ceară
Regia: Jaume Collet-Serra
Cu: Elisha Cuthbert, Chad Michael Murray, Paris Hilton
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 3)
6, 9
1285 voturi
155 păreri
Trailer - House of Wax Un grup de prieteni se duc la un meci de fotbal. Pe drum ei cad prada unor frati asasini dintr-un mic oras abandonat. In scurt timp descopera ca fratii au creat un joc in jurul atractiei orasului, Casa de ceara. Ucigasii au impanzit orasul cu manechine de ceara dar care par foarte reale, ele putand fi chiar vizitatori din trecut ghinionisti care au cazut prada jocului bolnav al celor doi dementi...
Priest : Răzbunătorul
Priest (2011)
Priest : Răzbunătorul
Regia: Scott Stewart
Cu: Paul Bettany, Maggie Q
Gen film: Acţiune, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 7)
7, 0
1280 voturi
151 păreri
Trailer - Priest Într-o lume pustiită de un război secular între oameni şi vampiri, Priest, un legendar preot războinic, trăieşte neştiut de nimeni. Bărbatul iese din exilul autoimpus când nepoata sa de 18 ani este răpită de un grup de vampiri...
Ritualul
The Rite (2011)
Ritualul
Regia: Mikael Håfström
Cu: Anthony Hopkins, Colin O'Donoghue
Gen film: Dramă, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6)
7, 6
1271 voturi
139 păreri
Trailer - The Rite Un tânăr student la teologie merge la Vatican pentru a se iniţia în misterele exorcizării. Un profesor al său, fratele Lucas, interpretat de Anthony Hopkins, va avea grijă ca eroul să fie implicat în câteva cazuri de exorcizare cât se poate de reale...
Activitate paranormală
Paranormal Activity (2007)
Activitate paranormală
Regia: Oren Peli
Cu: Katie Featherston, Micah Sloat
Gen film: Horror
NOTA FILM (IMDB: 6, 3)
7, 1
1246 voturi
242 păreri
Trailer - Paranormal Activity Katie şi Micah, doi tineri îndrăgostiţi, se mută într-o casă din San Diego, California. Katie are o anumită fascinaţie pentru fenomenele paranormale şi este convinsă că nişte spirite misterioase sunt pe urmele ei încă din copilarie. Micah este, însă, mai pragmatic din fire şi nu prea ia în serios preocupările mai neobişnuite ale iubitei lui, prin urmare când o prezenţă demonică începe să-şi facă simţită prezenţa în casă, alege să filmeze totul pentru a dovedi că "activitatea paranormală" nu se petrece decât în imaginaţia lui Katie. Dar bineînţeles că nu e aşa...
Puzzle mortal 4
Saw IV (2007)
Puzzle mortal 4
Regia: Darren Lynn Bousman
Cu: Tobin Bell, Costas Mandylor
Gen film: Crimă, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 9)
7, 2
1197 voturi
58 păreri
Trailer - Saw IV Jigsaw a murit. Acum, doi experimentaţi agenţi FBI, Strahm şi Perez, ajung la locul faptei pentru a vedea cum detectivul Hoffmann încearcă să-şi dea seama ce s-a întâmplat cu rămăşiţele lui Jigsaw şi cu puzzle-ul pus la cale de acesta...
Resident Evil : Viața de apoi
Resident Evil: Afterlife (2010)
Resident Evil : Viața de apoi
Regia: Paul W.S. Anderson
Cu: Milla Jovovich, Ali Larter
Gen film: Acţiune, Horror, SF, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 9)
7, 3
1181 voturi
162 păreri
Trailer - Resident Evil: Afterlife Cea de-a 4-a parte a francizei „Resident Evil", care are la bază un joc video de succes, recurge prima dată la tehnologia 3D. Un horror sf al cărui personaj principal este Alice, o supravieţuitoare a periculosului virus care a devastat oraşul LA...
Mumia
The Mummy (1999)
Mumia
Regia: Stephen Sommers
Cu: Rachel Weisz, Brendan Fraser, Arnold Vosloo
Gen film: Aventuri, Comedie, Fantastic, Horror, SF, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 7)
7, 8
1153 voturi
61 păreri
În 1923, vânătorul de comori Rick O'Connel descoperă în Egipt ruinele unor construcţii în care faraonii şi-au ascuns comorile. Dar tot acolo a fost îngropat de viu şi blestemat preotul Imoteph, care abia aşteaptă să fie eliberat pentru a se răzbuna...
o nominalizare Oscar
Un caz de exorcizare
The Exorcism of Emily Rose (2005)
Un caz de exorcizare
Regia: Scott Derrickson
Cu: Jennifer Carpenter, Tom Wilkinson, Laura Linney
Gen film: Dramă, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 7)
7, 6
1146 voturi
114 păreri
Trailer - The Exorcism of Emily Rose Emily își începe studiile universitare departe de casă. Într-o noapte, singură în dormitor, are prima transă terifiantă. Pe măsură ce atacurile devin mai dese și mai brutale, Emily, o catolică practicantă, hotărăște să apeleze la o exorcizare...
Oglinzi malefice
Mirrors (2008)
Oglinzi malefice
Regia: Alexandre Aja
Cu: Paula Patton, Kiefer Sutherland
Gen film: Horror
NOTA FILM (IMDB: 6, 2)
7, 5
1140 voturi
126 păreri
Trailer - Mirrors Ben, un poliţist obligat să demisioneze după ce şi-a ucis partenerul într-un accident, este angajat paznic de noapte într-un imens magazin ars de un incendiu. Primul lucru pe care-l observă Ben în magazin sunt oglinzile strălucitoare, impecabil de curate. Brusc, în ele se reflectă imagini înfiorătoare, iar demonii dinăuntru încep să atace...
Lumea de dincolo: Trezirea la viață
Underworld: Awakening (2012)
Lumea de dincolo: Trezirea la viață
Regia: Måns Mårlind, Björn Stein
Cu: Kate Beckinsale, Sandrine Holt, Michael Ealy, India Eisley
Gen film: Acţiune, Fantastic, Horror
NOTA FILM (IMDB: 6, 4)
7, 7
1133 voturi
133 păreri
Trailer - Underworld: Awakening După ce a fost ţinuta într-o stare de comă, timp de cincisprezece ani, vampirul Selene află că ea are un copil vampir de paisprezece ani, un Lycan hibrid, pe nume Nissa, şi atunci când ea o găseşte trebuie ca împreună cu ea să împiedice BioCom din a mai crea super-lycani, capabili să ucidă toţi vampirii...
Silent Hill
Silent Hill (2006)
Silent Hill
Regia: Christophe Gans
Cu: Radha Mitchell, Sean Bean
Gen film: Fantastic, Horror, Mister, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 6)
7, 5
1129 voturi
128 păreri
Trailer - Silent Hill
Destinație finală 5
Final Destination 5 (2011)
Destinație finală 5
Regia: Steven Quale
Cu: Emma Bell, Arlen Escarpeta, Nicholas D'Agosto
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 9)
7, 0
1112 voturi
137 păreri
Trailer - Final Destination 5 Moartea este dezlănţuită de premoniţia unui om care îşi salvează colegii de la pieire când un pod suspendat se prăbuşeşte. Însă aceşti nefericiţi nu ar fi trebuit să scape cu viaţă ş intră într-o cursă cumplită împotriva timpului...
Destinație finală
Final Destination (2000)
Destinație finală
Regia: James Wong
Cu: Devon Sawa, Ali Larter
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 7)
7, 8
1105 voturi
86 păreri
Trailer - Final Destination Avand inzestrari supranaturale, Alex are o premonitie sumbra. La imbarcarea in avionul cu destinatia Franta el presimte o nenorocire si, dupa ce isi convinge colegii ca aparatul va exploda in zbor, cere pilotului sa ii lase la sol...
Omul-lup
The Wolfman (2010)
Omul-lup
Regia: Joe Johnston
Cu: Emily Blunt, Anthony Hopkins, Benicio Del Toro
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 8)
7, 1
1101 voturi
142 păreri
Trailer - The Wolfman Larry se întoarce la casa părintească pentru a se împăca cu tatăl său. Aici se îndrăgostește de Gwen. Când Larry o salvează pe o prietenă a lui Gwen de un lup, bărbatul e mușcat și devine vârcolac. Sătenii încep să vâneze bestia...
un premiu Oscar
Dracula: Povestea nespusă
Dracula Untold (2014)
Dracula: Povestea nespusă
Regia: Gary Shore
Cu: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon
Gen film: Acţiune, Dramă, Fantastic, Horror
NOTA FILM (IMDB: 6, 3)
7, 3
1099 voturi
77 păreri
Trailer - Dracula Untold Istoria României are parte de o nouă cosmetizare din partea Hollywood-ului cu Dracula Untold, care spune povestea lui Vlad Ţepeş explorând evenimentele tragice ce au dus la transformarea sa în "cel mai faimos vampir din toate timpurile". Povestea începe când Vlad (Luke Evans) era încă muritor şi descrie relaţia turbulentă a familiei domnitorului cu violentul şi lacomul sultan Mehmet (Dominic Cooper). Pentru a-şi salva ţara şi familia, Vlad şi-a vândut sufletul diavolului, ne învaţă filmul regizat de Gary Shore...
Negura
The Mist (2007)
Negura
Regia: Frank Darabont
Cu: Marcia Gay Harden, Thomas Jane
Gen film: Horror
NOTA FILM (IMDB: 7, 2)
7, 4
1097 voturi
141 păreri
Trailer - The Mist După o furtună violentă, artistul David Drayton și locuitorii unui mic oraș sunt victimele atacului unor creaturi înfricoșătoare, camuflate de o bizară ceața extrem de densă...
Destinație finală 3
Final Destination 3 (2006)
Destinație finală 3
Regia: James Wong
Cu: Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman
Gen film: Acţiune, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 5, 8)
7, 1
1093 voturi
86 păreri
Trailer - Final Destination 3 Eleva de liceu Wendy Christenson are o premoniţie despre un accident de montaigne-russe dezastruos în care este implicată alături de mai mulţi prieteni şi colegi. Wendy îi avertizează pe toţi...
Femeia în negru
The Woman in Black (2012)
Femeia în negru
Regia: James Watkins
Cu: Daniel Radcliffe, Ciarán Hinds, Janet McTeer
Gen film: Dramă, Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 4)
7, 3
1077 voturi
118 păreri
Trailer - The Woman in Black Daniel Radcliffe este Arthur Kipps, un tânăr avocat venit într-un mic sat de pe litoralul britanic pentru a face ordine în hârtiile unei văduve bogate decedate recent. În imensul conac al acesteia, aflat pe o limbă de pământ pe care mareea o separă complet de uscat, Arthur va avea parte de câteva experienţe neliniştitoare care îl vor face curând să cerceteze în sat istoria familiei văduvei...
Puzzle mortal VI
Saw VI (2009)
Puzzle mortal VI
Regia: Kevin Greutert
Cu: Tobin Bell, Costas Mandylor
Gen film: Crimă, Horror, Mister, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6)
7, 8
1061 voturi
97 păreri
Trailer - Saw VI Hoffman e noul "stăpân" al moștenirii lui Jigsaw. FBI-ul se apropie tot mai mult de el, așa că e forțat să dea drumul unui nou joc sângeros, la fel ca cele care au consacrat seria. În urma acestuia, planul lui Jigsaw va fi înțeles în totalitate...
Predators
Predators (2010)
Predators
Regia: Nimród Antal
Cu: Alice Braga, Adrien Brody
Gen film: Acţiune, Aventuri, Horror, SF, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 4)
7, 0
1056 voturi
146 păreri
Trailer - Predators Un grup de oameni se va trezi pe una dintre planetele controlate de predatori. Protagoniştii vor avea de furcă pentru a scăpa din capcanele şi cursele întinse de predatori, iar pericolele nu vor veni doar din afara grupului...
Hansel și Gretel: Vânătorii de vrăjitoare
Hansel and Gretel: Witch Hunters (2013)
Hansel și Gretel: Vânătorii de vrăjitoare
Regia: Tommy Wirkola
Cu: Gemma Arterton, Jeremy Renner
Gen film: Acţiune, Fantastic, Horror
NOTA FILM (IMDB: 6, 1)
7, 1
1015 voturi
100 păreri
Trailer - Hansel and Gretel: Witch Hunters La 15 ani de la înfricoşătoarele evenimente din căsuţa de turtă dulce, Hansel şi Gretel sunt doi neîntrecuţi vânători de vrăjitoare...
Destinație finală 2
Final Destination 2 (2003)
Destinație finală 2
Regia: David R. Ellis
Cu: A.J. Cook, Ali Larter
Gen film: Horror, Thriller
NOTA FILM (IMDB: 6, 2)
7, 6
1005 voturi
63 păreri
Trailer - Final Destination 2 PENTRU FIECARE INCEPUT EXISTA SI UN SFARSIT. Ca si in primul film, Final Destination 2 se.

| Zeenya explică (pentru RAY):

Le-am văzut deja. Iar The Twilight Saga: New Moon nu-i horror lol
Anyway, mersi

| RAY a răspuns (pentru Zeenya):

In seara asta am vazut the rings 3 e cam de nota 6, cei drept filmele de groaza au decazut foarte mult, ala numa de groaza nu-i asa e

| Zeenya explică (pentru RAY):

Dap, eu am vizionat Asmodexia care e de nota 7. Pentru mine una nu este horror, dar pentru o persoana care nu vizioneaza des filme horror. poate sa fie de 11. Idc ce film sa mai vad. Filmele horror mai nou sunt de comedie big grin

| RAY a răspuns (pentru Zeenya):

Asta l-ai vazut? http://www.cinemagia.ro/filme/backtrack-595283/

| Zeenya explică (pentru RAY):

Nu l-am văzut. Cred ca o sa ma uit astăzi la el.

| Superior a răspuns:

Grave Encounters (1 si 2).

| Manailescu_Florin_1989 a răspuns:

Drag Me to Hell 2009
The Last Exorcism 1(2010) si 2 (2013)
The Exorcism of Emily Rose 2005
The Rite 2011
The Devil Inside 2012
Paranormal Activity are 5 parti
Silent Hill are 3 parti
The Conjuring 1 si 2