| Ionut659 a întrebat:

Îmi puteți recomand Animeuri pentru un începător?
Scurte și amuzante

Răspuns Câştigător
| DNA01 a răspuns:

1. One Punch Man (2 sezoane a câte 12 episoade fiecare sezon + primul sezon are 7 ova-uri iar cel de-al doilea 6 ova-uri)
2. Sakamoto desu ga? (12 ep + un ova)
3. Nichijou (My Ordinary Life) (un ova — care se numește "nichijou episode 0" — și 26 de episoade)
4. Hataraku Maou sama! (13 episoade)
5. Baka to Test to Shoukanjuu (2 sezoane a câte 13 ep fiecare + 2 ova)
6. Arakawa Under the Bridge (2 sezoane a câte 13 ep fiecare)
7. Ouran High School Host Club (26 ep)
8. Space Dandy (2 sezoane a câte 13 ep fiecare)
9. Kaichou wa Maid-sama! (26 ep + un ep special și un ova de aprox 13 minute fiecare)
10. Cells at Work! (13 ep + un ep special "the common cold" + un film ce va apărea în 5 sept 2020 și un al doilea sezon în 2021)
14. Angel Beats! (13 ep + 2 ova)

OVA = original video animation. Sunt episoade speciale ce nu se difuzează la tv sau în teatre (în Japonia) și sunt lansate pe dvd. Un ova poate avea atât mai puțin de 24 de minute dar și mai mult, de exemplu 30 min sau chiar o oră.

Toate le găsești pe animekage, cu tot cu ova și ep speciale. Doar al doilea sezon din Space Dandy și ova-urile sezonului 2 de la One Punch Man nu le găsești pe animekage.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TAMARA2007 a răspuns:

My hero academia, death note

| jakaMali1234 a răspuns:

Eu am inceput cu Avatar legenda lui Aang si Avatar legenda lui Korra, sunt interesante si amuzante si sunt bune pentru un inceput

| Ionut659 explică (pentru jakaMali1234):

Le-am văzut, aș vrea să mai găsesc animeuri de genu dar mmda,