NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Puteţi să-mi recomandaţi, vă rog, din filmele văzute de voi, cele mai bune, "spuma" cum s-ar zice? Orice gen, în afară de horror. Mulţumesc. : )

106 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din categoria dramediilor iti recomand The Best Exotic Marigold Hotel.

NOname
| NOname explică (pentru aburama22):

Ştiu, dragă. Mă adresam unui alt utilizator, comentariul căruia a fost şters.

| Andra_Andraa_1990 a răspuns:

Scary movie 5 ala cu Ashley Tisdale pentru ca e de comedie sau tot unu Scary dar e parodie cu blonda aia Cindy acum e bruneta uita-te e misto sunt super ambele

| Loreen2001 a răspuns:

Mirror Mirror, The hunger games,Friends with benefits,Epic,Thats my boy, The hobbit an unexpected journey, Wrath of the titans, National treasure(sunt 2, ambele sunt super).

| Nucreeed a răspuns (pentru aburama22):

American pie, scary movie? ...serios? Toata lumea a auzit de filmele astea, frate.Asta crezi tu ca e "SPUMA" filmelor? E grav atunci!

| darkstar240 a răspuns:

Waking life tare filumul funda?

| chri a răspuns:

Man in the moon-drama
Lol-comedie happy

NOname
| NOname explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Mulţumesc, Alex. E fain Waking life, foarte abstract, cu straturi ştiinţific-filosofic-psihologice, ciudăţel (în sens bun).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmar pe... glumesc. Cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata este Bunul, raul si uratul. Nu stiu daca ai pretentia ca filmele sa fie noi, dar filmul ala, desi e vechi, iti garantez ca este cu mult peste ce gasesti acum in cinematografe. Povestea este complexa si captivanta si induce atmosfera aia de film vechi. Uita-te si la Plutonul sau Troia, daca-ti plac filmele cu razboaie. Eventual poti sa vezi si Pianistul, Prinde-ma daca poti, Portocala mecanica, Salvati soldatul Ryan. Daca vrei, mai vezi si seria Jackass sau Garcea si oltenii, asa, ca amuzament.
P.S.: Chestia cu spaima e valabila pentru toate subgenurile horror?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

"Chestia cu spaima e valabila pentru toate subgenurile horror?"

În special pentru cele stupide, în care scopul suprem al regizorului este să se ţipe, să se taie, să se spânzure... Nu le gust şi basta.

Mulţumesc pentru recomandări. O să le iau la rând când o să am timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

In cazul asta, poti sa strecori si-n lista ta de recomandari filmul Dawn of the Dead, varianta originala sau remake, tu alegi, e cu zombie.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru NOname):

Cu plăcere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Bun, atunci nu strica un maraton la seria Alien. Macar primul film din '79 al lui Ridley Scott. Un film care a revolutionat genul Horror SF si industria filmului. Un film care a dat nastere unui adevarat univers. Baga-l pe lista! big grin
N-am simtit in niciun alt film spaima din primul Alien. Sa te simti izolat in cosmos, singur, pe o nava ce sta sa explodeze si la bordul ei se mai afla un monstru de care nu scapi asa usor. "In space no one can hear you scream".
Totodata a propulsat-o si pe Sigourney Weaver ca un titan din categoria femeilor erou in filme de actiune.
Alien-ul din '79 e cu siguranta un must see al oricarui cinefil. E un film pe care trebuie sa-l vezi inainte sa mori.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Okeeey. Se acceptă (cât timp nu e un masacru stupid, adolescentin).
L-am şi găsit deja online, pare fain şi cu suspans; poate mă apuc de el chiar astăzi. Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Alien e unul dintre filmele mele preferate SF. Sa-i vezi si continuarea si anume Aliens. Apoi te opresti. E inutil sa mai vezi partile care urmeaza (mai are 2). Sunt prea prost realizate. Poti sa vezi si Prometheus, din 2012, actiunea se petrece cu 30 de ani inainte de cea din Alien. Au o legatura intre ele.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ok, Andrei. Aşa o să fac. Mulţam.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

42 (2013) - 7
Goodfellas (1990) - 8
Jack the Giant Slayer (2013) - 7
Dead Man Down (2013) - 7
The Incredible Burt Wonderstone (2013) - 7
Movie 43 (2013) - 7
Red 2 (2013) - 8
Oblivion (2013) - 7
La migliore offerta (2013) - 8
We are Marshall (2008) - 8
The Pursuit of Happyness (2006) - 8
The Edge of Love (2008) - 9
Love in the Time of Cholera (2007) - 9, 5

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Chiar că e bun Alien. Nu-mi vine să cred că e din '79...şi nici horror nu-mi pare, doar un SF ceva mai piperat (ceea ce e bine).

| Anahahaha a răspuns:

Iti recomnd 'War Horse"si "Lanțul", mie una mi.au placut mult si sper sa iti placa si tie! :*

| scorpion_5602 a răspuns:

salut! incearca "The tourist"

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Grozav film, The Best Exotic Marigold Hotel (2011).

"Everything will be ok and if its not ok, then its not the end."
Frumoasă filosofie de viaţă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu e "acel" Horror cu sange si topor. E Horror-ul clasic in care doar traiesti in tensiunea experimentata de personajul principal intr-o situatie nemaintalnita. Cel putin asta are special si a fost foarte apreciat de-a lungul anilor. Dar da, in primul rand e SF, apoi Horror. Ma bucur ca ti-a placut. Si continuarea, Aliens, facuta de James Cameron, e foarte buna. Se mai adauga un plus de mister si actiune inedita. In aceasta parte facem cunostinta si cu regina xenomorphilor, da, xenomorphilor, in Alien a fost suficient unul ca sa creeze senzatie, dar in al doilea...
Cand ai timp te rog sa poftesti si la a doua parte. Desi eu zic ca merita vazuta toata seria de 4 filme daca te atrage. Apoi, asa cum a mai zis si Andrei de mai sus, merita sa incerci si Prometheus, facut anul trecut tot la carma lui Ridley Scott. Ar trebui sa te captiveze si partea asta avand in vedere ca e facut dintr-o perspectiva mai filozofica, chiar religioasa. O sa vezi...nu e un film wow, are multe hibe, e fortat pentru raspunsuri viitoare intr-un sequel, dar cu siguranta e un film care ofera si spectatorului posibilitatea de a medita, de a contempla ceva vreme, tocmai pentru ca lipsesc multe raspunsuri in scenariu. A fost si inca e de fapt foarte controversat, discutat foarte mult, multa lume incercand sa-l descalceasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

He, he, una dintre cele mai bune dramedii(comedie+drama) din ultima vreme. Actorii din film fac totul, cu personaje ajunse la varsta oarecum reala a actorilor, aproape de pensionare...
O poveste de viata foarte frumoasa. M-a marcat indeosebi umorul personajului interpretat de Maggie Smith. N-o sa uit faza aia de la medic cand voia sa-si opereze un sold si se gandea sa-l marcheze pe cel bolnav sa nu cumva sa i-l greseasca "dementul" ala de medic.
Dar pe partea de drama cel mai mult m-a marcat banala conversatie de la telefon a personajului lui Judi Dench in care, prinsa intr-un moment prost din viata, vine o voce robotica si indiferenta sa te deprime si mai rau cu niste emotii false. De ce? Ca asa a fost educata vocea aia. Gen adminele de la TPU, fix asa iti vorbesc si ele prin email sau pe site pentru ca asa sunt platite. Lucru, care, trebuie sa-ti spun, exact la fel ma deranjeaza. Mi-a placut faptul ca asa ceva a fost punctat in filmul asta, iar personajul foarte bine interpretat de Judi Dench a avut un JOB din a educa persoanele de la capatul firului de telefon. Frumos! Un subiect destul de neimportant pentru unii, dar pentru mine a fost ceva ce m-a marcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si, apropo, iti multumesc foarte mult pentru ca te-au interesat recomandarile mele! Thank you! kiss

| MicutzaThaPapusha a răspuns:

Twilight ♥
Piratii din caraibe toate filmele
Fast & furious
Titanic
3 metros sobre el cielo

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. În general, în The Best Exotic Marigold Hotel, majoritatea actorilor au fost foarte buni şi s-au potrivit personajelor, iar povestea are multe delicii cap-coadă. Savuroasă. Şi puştiul e foarte simpatic. : ))
O dramedie de nota zece, foarte vie şi colorată cu layere de tristeţi, profunzimi, filosofii, umor...

Aduce cumva a The Bucket List (2007). Ţi-l recomand.

P.S. Eu îţi mulţumesc. Mai rar aşa bijuterii. : )

| Vlad171996 a răspuns:

Cateva filme care merita vazute sunt 'Happiness', 'Melancholia', 'Cache', 'La piel que habito', 'Dirty pretty', 'Pulp fiction', 'Jagten', 'Fargo', 'Fight club'. Cam astea ar fi unele din filmele pe care le recomand ca must see. Sper ca te-am ajutat cu ceva. happy

NOname
| NOname explică (pentru Giz?z):

Das Leben der Anderen.
Cât de dur e comunismul. Transformă oamenii în laşi, trădători şi paranoici (ocazional în eroi).
Impresionant sfârşit.
Mulţumesc.

NOname
| NOname explică (pentru Giz?z):

Ondskan mi-a plăcut foarte mult. Are acel ceva.
Sunt bune şi One flew over the Cuckoo's Nest, Katyn, 12 Angry Men şi The Godfather. Le-am văzut mai demult.

| michelia a răspuns:

Nu-mi plac deloc listele lungi, dar la asa intrebare chiar nu stiu unde sa ma opresc : ).

The Sting ( Cacealmaua ), cu Redford si Paul Newman - este un film savuros, de nota 10 ( cred ca il vad cam de 2 ori pe an )
http://www.imdb.com/title/tt0070735/

Pulp Fiction - masterpiece
(stiu ca l-ai vazut, dar nu ma pot abtine sa nu-l trec)

Out of Africa
http://www.imdb.com/title/tt0089755/

In the Mood for Love
http://www.imdb.com/title/tt0118694/

Va place Brahms?
http://www.imdb.com/title/tt0054936/

toate trei sint printre cele mai frumoase povesti de dragoste vazute de mine;

La Strada - frumos si tragic ( Fellini )
http://www.imdb.com/title/tt0047528/

Once Upon a Time in America ( Sergio Leone )
http://www.imdb.com/title/tt0087843/

Goodfellas ( Scorsese )
http://www.imdb.com/title/tt0099685/

probabil cele mai bune filme despre gangsteri, despre prietenie si loialitate in lumea mafiei.

American Beauty - masterpiece ( iar! ) despre drama virstei de mijloc si cliseele visului american;
http://www.imdb.com/title/tt0169547/

Magnolia - cu Julianne Moore, Tom Cruise
o drama care te atinge in n feluri; un film superb, de vazut si revazut!
http://www.imdb.com/title/tt0175880/

Someone Like It Hot ( cu Marilyn, Jack Lemmon si Tony Curtis ) - comedia mea preferata din toate timpurile
http://www.imdb.com/title/tt0053291/

Mulholland Drive ( David Lynch )
- este ultimul film vazut de mine vara asta ( cu multa intirziere, e drept ), care conteaza; e ciudat, misterios, tenebros, inteligent;
http://www.imdb.com/title/tt0166924/

As mai avea vreo 20 de " must see ", dar pentru altadata : ).