NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Puteţi să-mi recomandaţi, vă rog, din filmele văzute de voi, cele mai bune, "spuma" cum s-ar zice? Orice gen, în afară de horror. Mulţumesc. : )

106 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Uita-te la Waking life! Sigur iti va placea.
Si nu subestima filmul dupa aspect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasarea Spin imi vine acum in minte.

| aburama22 a răspuns:

American pie (toata seria) project x scary movie (toata seria) >>>> toate aceste filme sunt de comedie

NOname
| NOname explică:

Hey, băieţi, nu de fiţoasă sau plină de prejudecăţi evit horror-ul, cu genul în sine nu am nimic, doar că nu rezist psihic la aşa ceva - am o empatie defectă, care se asociază involuntar cu orice personaj şi simt toată spaima şi durerea pe propria mea piele. Fără horror, vă rog.

| ww2Totenkopf a răspuns:

Cei 3 care au speriat vestul.
Rambo 1.
Rambo 2.
Rambo 3.
Rambo 4.
Ticalosi fara glorie.
Fara mila, fara frica, fara regrete.
Buldozerul.
Super politisti.
Dead Snow (comedie-horror).
Predator 1.
Predator 2.
Predator vs Allien.
Scary movie 1.
Scary movie 2.
Scary movie 3.

| Gizăz a răspuns:

Ondskan, Das Leben der Anderen, Katyn, Nasul partile I si II, One flew over the Cuckoo's Nest, 12 angry men etc.

| lulugabi a răspuns:

The last song, aquamarine

| proastalenesa a răspuns:

"Masquerade" e un film coreean istoric( atât cât se poate ^_^) care are toată aprecierea mea, deşi a trecut mult de când l-am urmărit.Scenariu inteligent, culoarea bine zugrăvită a epocii respective, satira delicioasă, jocul excepţional al protagonistului cu rol dublu, toate astea m-au convins că n-am motiv să regret orele petrecute în faţa calculatorului.

| lolium a răspuns:

Dintre toate filmele pe care le-am vazut pana acum cel mai mult mi-au placut:

V for vendetta
mr nobody
if only
mama (nu e atat de "de groaza")
my name is khan
sydney white (comedie)
the secret
before sunrise
crazy, stupid love
the vow.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Soldier (2008), The lost treasure of the grand canyon (2008), Centurion (2010), Herbie: Fully Loaded (2005), Gran Torino (2008), Littleman (2006), Return to the Blue Lagoon (1991), I love you, Beth Cooper (2009), Salt (2010), Kangaroo Jack (2003), Marmaduke (2010), Journey to the centre of the Earth (2008), Buna, ce faci? (film romanesc), Grumpy old men (1993), Stuck on you (2003), Just married (2003), Jingle all the way (1996), The cowboy way (1994), Nasa (film romanesc), She's out of my league (2010 ), The shawshank redemption (1994), Inspector Gadget (1999), Going the distance (2010), It's complicated (2009), House broken (2009), Troy (2004), Anger management (2003), Dude, where's my car? (2000), Mr. Magoo (1997), Get him to the geek (2010), King Kong (2005), Date movie (2006), Eight Below (2006), The rebound (2009), The heartbreak kid (2007)

| Nucreeed a răspuns:

big grinbig grin
Astea sunt cateva din cele pe care le'am vazut si mi'au placut.Stiu ca filmele sunt mai putin cunoscute, dar decat sa pun d'alea de care probabil ai auzit...

Autumn sonata(MUST SEE!)-1978(Ingmar Bergman)
Persona-1966(Ingmar Bergman)
Stalker-1979(Andrei Tarkovsky)
The Mirror-1975(Andrei Tarkovsky)
Paths of Glory-1957(Stanley Kubrick)
Barry Lyndon-1975(Stanley Kubrick)
Tokyo Story-1953(Yasujirô Ozu)
Army of Shadows-1969(Jean-Pierre Melville)
Being There-1979(Hal Ashby)
Papillon-1973(Franklin J. Schaffner)
Le Cercle Rouge-1970(Jean-Pierre Melville)
Werckmeister Harmonies-2000(Bela Tarr)
Satantango-1994(Bela Tarr)
Three Colors: Red-1994(Krzysztof Kieslowski)
8 and a half-1963(Federico Fellini)
Mulholland Dr.-2001(David Lynch)
Blue Velvet-1986(David Lynch)
Rashomon-1950(Akira Kurosawa)
Ikiru-1952(Akira Kurosawa)
Bicycle Thieves-1948( Vittorio De Sica)
Following-1998(Christopher Nolan)

| maria33 a răspuns:

Despicable me 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Atonement.
- The Prestige.
- Lincoln.
- Rebecca.
- Citizen Kane.
- American Psycho.
- Miss Pettigrew Lives for a Day.
- Dog Day Afternoon.
- Silver Linings Playbook.
- What's Up, Doc?
- Midnight in Paris.
- Lenny.
- One Week.
- Requiem for a Dream.
- The Big Lebowski.
- De rouille et d'os.
- Inception.
- Stranger Than Fiction.
- The Secret Garden.
- Immortals.
- Driven.
- My Girl.
- Black Swan.
- Good Will Hunting.

Cred că-i suficientă "spumă", să nu ne fie rău după aia...

| MissIoana2002 a răspuns:

Skyfall,Grown ups 1, 2.Sincer mie nu imi place Scary Movie, mi se pare prea pervers dar daca vrei un film de comedie iti recomand The Hangover 1, 2, 3 si romantic The Notebook daca nu l-au vazut.
Sper ca te-am ajutat!

| WhiteLife a răspuns:

"How to steal a milion"
"O lume nebuna, nebuna, nebuna"
'War Horse"
"Lanțul"
"King's speech"
"Inception"

Erau mai multe pe lista mea de filme "recomandate", însă sunt și câteva cu accent creștin. Poți încerca, dacă nu mai găsești variante sa cauți lista filmelor din ultimii 10, 20, de ani, sau oricât de vechi îți plac, filme nominalizate la Oscar, sau filme care au câștigat acest premiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nicio problema, nu te-am considerat fitoasa sau ceva de genulhappy
Fiecare se uita la ce-i place, nu?
Vizionare placuta la orice te-ai uita:*

| wolder a răspuns:

Arunca o privire pe aici:

http://deearockon.blogspot.ro/2012/09/viata-si-filmul.html

* cele scrise ca fiind horror le poti ignora, insa nu-s asa de speriat ca nici eu nu le prea pot suporta

| Crissu3005 a răspuns:

North and South(ecranizarea romanului scris de Elisabeth Gaskell)
Pride and Prejudice
The day after tomorrow
New in town
Emma
Fast and furious
Piratii din Caraibe
7 mirese pentru 7 frati
Sister act
Yours, mine&ours
Wives and daughters

| faramatania a răspuns:

Un film care mie mi-a plăcut, chiar nou (2013) este Dead Man Down (cu Colin Farrell și Noomi Rapace). Precizând și actorii aș mai putea adăuga, Seven Psychopaths (2012),In Bruges (2008) și deși nu agreezi horror-ul, risc totuși și amintesc Prometheus [(2012) - poate că te repară] iar dacă îți va plăcea, urmează și Prometheus 2 (2014),iar cu Armand Assante, știu eu, poate ajung chiar la California Dreamin'.

| deeea28 a răspuns:

Filmul care mi-a placut mie foarte mult in ultima perioada si care m-a impresionat foarte tare a fost : The impossible. Este caz real. Daca esti asa empata, te va durea tare, vei suferi, dar se va merita fiecare clipa din film. Mi-a mai placut filmul care poate l-ai si vazut, From Paris with love. Acum cand aud de Paris numai asta imi vine in minte. Taken mi-a placut si 1 si 2, dar 1 e mult mai tare. The extract e dragut. Pretty Women l-am vazut de cateva ori si tot imi place. Adevarul gol golut, sweet november, transformers, yes, meet joe black, mumia.....si sunt destule filme care le-am vazut de cateva ori si le-as mai vedea, care raman impresionabile chiar si dupa mai multe vizualizari. Alea sunt adevaratele filme din punctul meu de vedere.

NOname
| NOname explică:

Mulţumesc mult tuturor. Pe rând o să încerc să le vizionez pe toate.

| claudiulihor a răspuns:

Comedie Ace Ventura-detectivul lui peste, Doua ciori albe

| OdetteAndreea a răspuns:

My sassy girl (2001, korean movie), 3-Iron, Fight Club, Samaria, Woman in the dunes, Drunken Angel, The seven samurai, Yojimbo...

| Duucu a răspuns:

The pursuit of Happyness (cu "y")
Radio
Sunt filme dramatice.

| Ciprian_Barbu_1999 a răspuns:

Grown Ups-ambele

| TheStory a răspuns:

The Road : un film foarte bun, care ma fascinat.

| nami315 a răspuns:

Schindler's List;
The Godfather;
The Lord of the rings;
Star Wars IV, V, VI;
It's a wonderful life;
Casablanca;
La vita e bella (Life is beautiful);
Pan's labyrinth;
Spirited away;
Roman holiday;
Vertigo;
Breakfast at Tiffany's;
Charade.

Sper sa-ti placa tot la fel de mult cat mi-au placut si mie. happy

| Siegfried a răspuns:

Ceva mister-psihologic:
The Butterfly Effect
Number 23
Knowing
Sherlock Holmes

| aburama22 a răspuns (pentru NOname):

American pie (toata seria) project x scary movie (toata seria) >>>> toate aceste filme sunt de comedie scary movie nu e horor