| disneychanel a întrebat:

Recomandati-mi un film de dragoste va rog (nu genul comedie dragoste) ceva foarte interesant dramatic.

13 răspunsuri:
| Dany19 a răspuns:

Remember me
A walk to remember
The Last Song
One Day
Water for Elephants

| MrAngelus a răspuns:

"Titanic"

Brock Lovett este un cautator de comori si incearca sa recupereze vechi artefacte impreuna cu echipa sa de pe epava Titanicului, un vapor urias care s-a scufundat in Oceanul Atlantic in 1912, dupa ce s-a izbit de un iceberg. Lovett cauta diamante si pietre pretioase, dar descopera un portret al unei tinere fete care nu poarta altceva decat un colier. Cand Rose, in varsta de 102 ani, spune ca ea este tanara din portret, actiunea se muta in 1912 in Southampton, unde pasagerii se urcau la bordul navei Titanic. Printre ei se aflau tanarul Jack Dawson si Rose DeWitt Bukater, care se intorcea in Philadelphia cu logodnicul ei, Cal Hockley, un instarit om de afaceri. In timpul calatoriei, Rose se indragosteste de Jack, iar Cal incearca sa se razbune. Intre timp, Titanicul se ciocneste de un iceberg si apa navaleste in compartimentele din fata. Cal continua sa-i urmareasca pe Jack si pe Rose, iar in tot acest timp uriasa nava isi incepe coborarea catre adancurile oceanului. [http://www.cinemarx.ro/filme/Titanic-Titanic-1321.html]

"Pe aripile vântului"

Actiunea acestui film clasic spune povestea iubirii intre Scarlett O’Hara siI Rhett Butler in timpul unuia dintre cele mai importante momente din istoria Americii, Razboiului Civil. Este povestea unei femei egoiste care nu vrea sa-si recunoasca sentimentele fata de barbatul pe care-l iubeste. Acest orgoliu se intoarce in final impotriva ei si il pierde pe cel pe care l-a iubit intotdeauna.
Pentru rolul lui Scarlett O’Hara au fost intervievate 1 400 de actrite dintre care doar 400 au fost audiate interpretind anumite scene din film. Nici cind au inceput filmarile, regizorul nu se hotarise la actrita care va interpreta rolul personajului principal feminin, iar pe Vivien Leigh a cunoscut-o la citeva saptamini de la inceperea filmarilor si aceasta intilnire a fost hotaritoare. Bette Davis a refuzat rolul principal, deoarece a crezut ca va juca alaturi de Errol Flynn cu care ea refuza sa joace.
La o luna dupa publicarea cartii "Pe aripile vintului", producatorul filmului David O. Selznick a cumparat drepturile pentru ecranizarea ei chiar de la Mitchell cu o suma fara precedent pentru vremurile acelea, 50 000 de dolari. Pentru desavirsirea capodoperei cinematografice, Leigh a lucrat 125 de zile si a primit pentru acestea 25 000 de dolari, iar Gable a muncit doar 71 de zile pentru care a primit insa 120 000 de dolari.
Chiar daca Clark Gable era considerat unul dintre cei mai atragatori barbati ai acelui an, Vivien Leigh i-a cam distrus aceasta reputatie afirmind in fata unor ziaristi ca nu i-au placut deloc scenele in care ea trebuia sa se sarute cu Clark, "deoarece acesta avea o respiratie foarte urit mirositoare", a afirmat actrita. [http://www.cinemagia.ro/filme/gone-with-the-wind-pe-aripile-vantului-3883/]

"Sunetul muzicii"

Bazat pe memoriile Mariei Trapp care au inspirat si musicalul omonim, filmul prezinta povestea unei tinere austriece care in anii '30 paraseste manastirea in care fusese educata, in dorinta de a se face utila in lumea de afara. Ea este trimisa de calugarite sa indeplineasca rolul de guvernanta a celor sapte copii ai capitanului Georg Von Trapp care, vaduv fiind si mai mereu plecat, nu poate face fata singur educatiei copiilor sai. Ajunsa aici, Maria este intampinata cu ostilitate dar ea isi pastreaza buna dispozitie si amabilitatea fata de acestia, reusind in scurt timp sa ii cucereasca.

In lipsa d-lui Von Trapp copiii sunt initiati de guvernanta lor la cele mai nastrusnice aventuri, descoperind bucurii veritabile si incalcand regulile militaresti fixate de tatal lor. Acesta se intoarce impreuna cu logodnica sa, baroneasa Elsa Schraeder, si descopera cu uimire si nu reala placere influenta revolutionarei guvernante. In ciuda diferentei sociale dintre ei, Maria si capitanul se indragostesc insa tanara, nesigura de sentimentele sale, se intoarce la manastire dar nu pentru mult timp. Dupa plecarea Elsei la Viena, capitanul Von Trapp e liber sa se casatoreasca cu Maria.

Pe fundalul ocupatiei naziste, Von Trapp este solicitat sa intre in armata dar refuza si intentioneaza sa fuga iar singura modalitate de a se substrage presiunii este prin intermediul Festivalului de muzica din Salzburg la care participa alaturi de intreaga familie, cucerind publicul. [http://www.cinemarx.ro/filme/The-Sound-of-Music-Sunetul-muzicii-14767.html]

"Pearl Harbor"

Într-o dimineaţă liniştită de Duminică, în decembrie, când copiii se joacă, iar familiile merg la biserică, avioane de luptă japoneze au brăzdat cerul, lansând un atac surpriză asupra forţelor armatei americane din Pearl Harbor, Hawaii. Această zi care a scos America din izolarea sa liniştită şi a aruncat-o în plin război, schimbând cursul istoriei, este oglindită într-un film despre patriotism, pasiune şi dragoste.
Povestea se axează pe evenimentele din 7 decembrie 1941, care au schimbat viaţa a doi tineri şi curajoşi piloţi (interpretaţi de Ben Affleck şi Josh Hartnett) şi a unei asistente medicale frumoase şi devotate (interpretată de Kate Beckinsale). Este povestea unei victorii eroice, a curajului şi a dragostei fără limite, a impactului devastator al războiului. [http://www.cinemagia.ro/filme/pearl-harbor-75/]

| alexralu34 a răspuns:

Titanic,The Notebook,The Vow, Water For Elephants, Shakespeare In Love

| tenshi261 a răspuns:

200 pounds beauty e foarte super, sper ca nu te deranjaza daca e in koreana.ai incredere e super; iar dramatic ar fi I give my first love to you- vei plange mult la sfarsitwinking

| FadetoBlack a răspuns:

Remember me
titanic
twilight
bafta!

| Lykee a răspuns:

Twilight,Titanic!

| JustMeYl3 a răspuns:

P.S. I love you
Letters to Juliet
The notebook
The last song

| Clauvdgg a răspuns:

Water For Elephants
Remember me
The notebook
A walk to remember
Step Up

| SMarius a răspuns:

A walk to remember

| disneychanel explică:

Multumesc mult tuturor!

| curiousfellow a răspuns:

No Night Is Too Long- e chiar drama, are rasurnari de situatie ramanand film de dragoste si nu de suspans si are o muzica foarte misto care te va urmari zile intregi dupa vizionare

| Wikuli4ka a răspuns:

3 метра над небом)) ii foarte cool)

| disneychanel explică (pentru Wikuli4ka):

Lam vazut de 4 oribig grin si nu ma mai satur.M-am indragostit in filmul acestabig grin