| Dragos_9559 a întrebat:

Sall tuturor am si eu o intrebare, in filmul harry potter si printul semipur de ce severus (plesnela) la omorat pe dumbledore asa de repede sa fim seriosi ca dumbledor iera mult mai puternic decat plesneala a spus decat avadacadavra blestemul morti si ma intreb de ce nu a ripostat dumbledore/

Răspuns Câştigător
| tpurotpuro a răspuns:

Trebuie sa citesti a saptea carte ca sa afli big grin pentru ca dumbledore l-a rugat sa-l omoare, chiar daca pare ca l-a rugat sa il ajute, si o sa afli tu mai departe, respectiv ca plesneala era bun big grin funda?

5 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Era otravit cu nu stiu ce lichid...

| aumih16 a răspuns:

Severus Plesneala (Snape) este de vina intr-adevar ca l-a omorat pe Albus Dumbledore fiindca a marturisit ca el era printul semipur desi Harry Potter l-a banuit pe Draco Reacredinta (Malfoy) ca se comporta ciudat facea vraji! si a incercat chipurile sa o omoare pe Katie Bell! dar nu el a fost ci Severus Plesneala! tot timpul! din aceasta cauza si Harry Potter a facut o vraja Sectumsempra care l-a lasat pe Draco Reacredinta (Malfoy)! intr-o balta de sange! a venit repede la el Severus Plesneala (Snape) care l-a readus la viata pe Draco Reacredinta (Malfoy) folosind vraja Vulnera Sanentur acea vraja retragea sangele! acumulat! pierdut! si vindeca ranile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit cartile?! Dumbledore a facut o intelegere cu Severus, ca acesta sa-l omoare pentru ca bagheta sa(a lui Dumbledore) sa ramana fara proprietar (stapan)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Snape l-a omorat pe Dumbledore pentru ca asa i-a cerut mosul. Oricum murea. O sa vezi in filmul 7 partea 2 de ce!

| Dragos_9559 explică:

Eu chiar as vrea sa citesc cartile dar nu stiu unde sa le iau