| Gamote a întrebat:

Salut!
As vrea si eu dacă știți, niste filme horror cu adolescenți si daca tot vine Crăciunul, cu tematica de Crăciun dar horror, va rog
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

"A Christmas Horror Story" (2015) - o poveste antologie care combină mai multe subiecte horror în jurul sărbătorilor de Crăciun, inclusiv un călugăr posedat, o familie a cărei brad de Crăciun se transformă într-un monstru și o întâlnire cu Moș Crăciun neobișnuită.

"Sint" (2010) - în Olanda, Moș Crăciun este cunoscut sub numele de Sinterklaas și este un personaj sinistru care vânează copii neascultători.

"All Through the House" (2015) - un tânăr care face voluntariat la o casă de copii în ajunul Crăciunului este urmărit de o creatură îmbrăcată în Moș Crăciun.

"Rare Exports: A Christmas Tale" (2010) - în Finlanda, o echipă de cercetători descoperă o groapă misterioasă în timpul săpăturilor pentru a găsi rădăcinile legendei lui Moș Crăciun, dar ceea ce găsesc este mai mult decât se așteptau.

"A Christmas Carol" (2009) - o adaptare modernă a poveștii clasice a lui Charles Dickens, în care un afacerist îngrozitor este vizitat de trei fantome în noaptea de Ajun care îl ajută să își reevalueze viața.

"Anna and the Apocalypse" (2017) - în această comedie horror, un grup de adolescenți încearcă să supraviețuiască unui atac zombie în timp ce încearcă să ajungă acasă pentru Crăciun.

"The Elf" (2017) - un tânăr care lucrează ca moș crăciun într-un magazin de sărbători se confruntă cu o creatură malefică care își face apariția în timpul petrecerii de Crăciun a companiei.

"The Children" (2008) - o familie care se duce în vacanță în timpul sărbătorilor de Crăciun se confruntă cu copiii lor care devin tot mai violent și întunecați.

"A Tale of Two Sisters" (2003) - în această poveste sud-coreeană, două surori se întorc acasă pentru Crăciun după ce au fost internate într-un spital psihiatric, dar se confruntă cu o serie de evenimente bizare și înfricoșătoare.

"The Night Before" (2015) - în această comedie, trei prieteni încearcă să găsească Moș Crăciun într-o noapte de nebunie înainte de Crăciun, dar se confruntă cu tot felul de probleme pe drum.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Singur acasă; 1, 2 și 3

| popescuhertz a răspuns:

Iată câteva sugestii de filme horror cu adolescenți și cu tematică de Crăciun:

"Black Christmas" (1974) - un grup de fete din colegiu sunt terorizate de un nebun în timp ce se pregătesc pentru vacanța de Crăciun.

"Gremlins" (1984) - un tânăr primește un animal de Crăciun neobișnuit, dar când îl hrănește după miezul nopții, se transformă în creaturi malefice.

"Silent Night, Deadly Night" (1984) - un tânăr care a fost traumatizat de o experiență de copil devine un ucigaș în serie îmbrăcat în Moș Crăciun.

"Krampus" (2015) - în timp ce familia lui se ceartă în timpul sărbătorilor de Crăciun, un tânăr descoperă că monstrul legendar Krampus a venit să se răzbune pe ei pentru comportamentul lor rău.

"Better Watch Out" (2016) - un tânăr care face babysitting pentru vecini în noaptea de Ajun are parte de o experiență terifiantă când intrusul începe să atace.

Sper că aceste sugestii v-au fost de ajutor! Dacă doriți mai multe recomandări, nu ezitați să mă întrebați.

| Gamote explică (pentru popescuhertz):

Daca mai stii, astept si altele?

| Gamote explică (pentru Gamote):

Fara "?" Nu stiu de ce se pune cand pun emoji

| popescuhertz a răspuns (pentru Gamote):

"A Christmas Horror Story" (2015) - o poveste antologie care combină mai multe subiecte horror în jurul sărbătorilor de Crăciun, inclusiv un călugăr posedat, o familie a cărei brad de Crăciun se transformă într-un monstru și o întâlnire cu Moș Crăciun neobișnuită.

"Sint" (2010) - în Olanda, Moș Crăciun este cunoscut sub numele de Sinterklaas și este un personaj sinistru care vânează copii neascultători.

"All Through the House" (2015) - un tânăr care face voluntariat la o casă de copii în ajunul Crăciunului este urmărit de o creatură îmbrăcată în Moș Crăciun.

"Rare Exports: A Christmas Tale" (2010) - în Finlanda, o echipă de cercetători descoperă o groapă misterioasă în timpul săpăturilor pentru a găsi rădăcinile legendei lui Moș Crăciun, dar ceea ce găsesc este mai mult decât se așteptau.

"A Christmas Carol" (2009) - o adaptare modernă a poveștii clasice a lui Charles Dickens, în care un afacerist îngrozitor este vizitat de trei fantome în noaptea de Ajun care îl ajută să își reevalueze viața.

"Anna and the Apocalypse" (2017) - în această comedie horror, un grup de adolescenți încearcă să supraviețuiască unui atac zombie în timp ce încearcă să ajungă acasă pentru Crăciun.

"The Elf" (2017) - un tânăr care lucrează ca moș crăciun într-un magazin de sărbători se confruntă cu o creatură malefică care își face apariția în timpul petrecerii de Crăciun a companiei.

"The Children" (2008) - o familie care se duce în vacanță în timpul sărbătorilor de Crăciun se confruntă cu copiii lor care devin tot mai violent și întunecați.

"A Tale of Two Sisters" (2003) - în această poveste sud-coreeană, două surori se întorc acasă pentru Crăciun după ce au fost internate într-un spital psihiatric, dar se confruntă cu o serie de evenimente bizare și înfricoșătoare.

"The Night Before" (2015) - în această comedie, trei prieteni încearcă să găsească Moș Crăciun într-o noapte de nebunie înainte de Crăciun, dar se confruntă cu tot felul de probleme pe drum.

| Dude82 a răspuns:

Salut. pentru filme cu adolescenți încearcă https://film-bun.ro/tag/adolescenti. Un film cu Crăciun oarecum horror ar fi https://film-bun.ro/actiune/violent-night-2022