| David_Laurentiu_1960 a întrebat:

Salut,
Știe cineva cum se poate elimina o subtitrare hardcoded? Dacă da, cum anume? Mulțumesc.
P.S. nu mă refer la subtitrarile ce se bagă sau se scot cu MKV Toolnix.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

O decupezi sau pui o banda neagra peste subtitrare si pui subtitrarea dorita pe ea.
Altfel nu se poate pentru ca face parte din imagine.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru Lioana):

Asta am făcut deja, dar rezultatul e nesatisfăcător. Aștept să apară varianta curată a filmului. Apropo, cum se poate decupa o subtitrare hardcoded?

| Lioana a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Cu functia crop dar taie din imagine.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru Lioana):

Un pic mai explicit se poate? Există funcția asta în VLC, sau cum? La poze știu cum se face, dar la film... am chiulit la lecția asta.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Despre tipuri ce fișiere vorbim aici?

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru sierra1):

MKV. Vorbim fișiere despre video desigur. : )

| sierra1 a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

" David_Laurentiu_1960: MKV"

...de aia am intrebat, fiind (pe piața) mai multe formate.

Ai putea "decupa" o parte din film - presupunând că suprapunerea ce te deranjează e poziționată undeva, jos. Sunt astfel de editoare care nu necesită prelucrarea frame-by-frame așa cum au sugerat unii

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru sierra1):

Mulțumesc tuturor. Am văzut filmul, mi-a plăcut, subiect închis. Numai bine!

| sierra1 a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Noroc.
Răspuns inchis

| Dismally a răspuns:

Nu se poate scoate, poti incerca sa o decupezi si sa reconstitui imaginea din spatele ei dar trebuie sa iei filmul frame cu frame si pixel cu pixel daca vrei un rezultat bun.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru Dismally):

Exclus. Nici nu cred că a făcut cineva vreodată așa ceva. Credeam că îmi spune cineva cum se poate face crop pe un film. Tot ar fi ceva. Dar decupare la modul cadru cu cadru... : ))

| Dismally a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Or mai fi nebuni cu prea mult timp liber big grin La tine cred ca ar fi mai simplu sa cauti alta versiune a filmului, una fara subtritare.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru Dismally):

Evident. Și eu am timp din belșug, dar de pixelat filme nu mă apuc nici dacă îmi dă cineva Oscar-ul pentru prostie. Deci, revenim. Poate cineva să-mi spună cum se face crop pe un film (dacă se poate așa ceva), sau îmi văd de treabă, că deja problema văd că s-a răcit și nu vreau să deranjez mai mult decât se cuvine.

| Dismally a răspuns (pentru David_Laurentiu_1960):

Se poate dar la asta nu te pot ajuta, nu m-am bagat pe la editare video, oricum cred ca gasesti pe Youtube daca dai o cautare.

| VoidEternal a răspuns:

Se numeste hardcodata pentru ca practic face parte din imagine. Nu se poate scoate. E ca si cum ai incerca sa scoti subtitrarea unui film pe care il filmezi la cinema.

| David_Laurentiu_1960 explică (pentru VoidEternal):

Ăsta e răspunsul clasic, consacrat și logic. Eu am pus această întrebare aici deoarece am citit undeva că totuși se poate. Din păcate cel ce a afirmat acest lucru nu spune și cum se poate așa ceva. Caz concret: am descărcat un film de undeva și este subtitrat hardcoded în chineză (cred, ar putea fi orice altă limbă ce folosește semne grafice) Punerea unei subtitrări peste cea existentă nu ajută cu nimic. Are această situație vreo rezolvare rezonabilă? Mulțumesc oricum pentru răspuns.