| User0987654321 a întrebat:

Salutare! Incerc sa aflu si eu numele la un film pe care l-am vazut cand eram eu mai mic. Din ce imi aduc eu aminte, era vorba despre un baiat care vroia sa cante la vioara, dar tatal lui nu il lasa, si a fugit de acasa la bunicul lui care avea vioara, si bunicul lui l-a invatat sa cante la vioara,dar dupa bunicul lui murise sau nu mai stiu, stiu ca filmul nu era facut in engleza,cred ca era facut in poloneza. Daca cunoasteti filmul, va rog sa imi spuneti si mie numele la film, ca mai vreau sa il vad, va multumesc!

2 răspunsuri:
| manuemanoil a răspuns:

Filmul la care te referi se numește "La vie est belle" (viața e frumoasă în limba franceză) și este un film polonez din 1987 regizat de Krzysztof Zanussi. Povestea este despre un tânăr talentat care visează să devină muzician, dar părinții lui îl împiedică să-și urmeze visul. Fugind de acasă, ajunge la bunicul său care îi arată cum să cânte la vioară și îl susține în dorința lui de a deveni muzician. Este un film foarte apreciat pentru povestea sa și pentru muzica din el. Sper că te-a ajutat această informație!

| User0987654321 explică (pentru manuemanoil):

Iti multumesc pentru comentariu, dar din pacate nu acesta este filmul.