| sopranaCadaverica a întrebat:

Un alt film pe care as dori sa-l revad, dar nu mai tin minte cum se numeste. L-am vazut acum cativa ani, online, si cred ca nu era mai vechi de anii 2000-2005, pana in 2010, despre o femeie careia ii place sa scrie, are o masina de scris acasa, castiga un premiu pentru cartea sa (avea un sot - mi-l amintesc grasut si cu probleme respiratorii - tuse, astm ceva de felul asta), o familie linistita cu o casa de moda veche nu prea pompoasa dar nici moderna, care necesita ingrjire. Femeia ce se ingrijea de treburile casnice era o servitoare ciudata care locuia aproape de ei si nu lasa pe nimeni vreodata sa intre in propria-i casa! (isi invita doar prietenii la terasa cand era vremea frumoasa) si vecinele vorbeau urat de ea, i se spunea ca e bizara, foarte calculata, sobra, poate putin prea rigida. Ea imbatraneste, ramane fidela familiei (femeii scriitoare in special) si la un moment dat nu prea mai poate sa isi faca datoria, se imbolnaveste si fiind singura, nu avea cine sa o ingrijeasca; nici atunci nu lasa pe nimeni sa-i calce pragul.
Imi mai amintesc doar ca dupa o vreme de absenta, scriitoarea merge la ea acasa si vazand ca nu primeste vreun semn, intra cu forta si gaseste mizerie, zeci de pisici,, imprastiate" in toata casa - si nu stiu sigur dar cred ca-i gaseste si trupul decedat.
Stie cineva titlul filmului? Am mare nevoie!
Merci!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da' bine ți-ai mai ales nickname-ul! Cauți cele mai ciudate filme. :))
În seara asta, îți aduc noroc:

The Door (2012)
https://www.cinemagia.ro/filme/the-door-485918/

| sopranaCadaverica explică (pentru floresdemayo):

Multumeeeeeeesc x10000000! pai tu cum de le recunosti? inseamna ca esti si tu putin,, ciudat/a"! :p

| floresdemayo a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Yep, o altă ciudățenie. Cine altcineva l-ar fi găsit?! ))