| BlackRaven45 a întrebat:

V-ati uitat vreodata la filmul Hachiko? Vreau niste pareri.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Povestea e inspirată din viaţa reală, a existat acel câine şi acel profesor, vezi http://youtu.be/bEOB9V8PwYo?t=4m19s
Cum de a avut răbdare? Câinele a sperat până în ultima clipă (de fapt până să-și dea suflarea fiindcă a murit în cele din urmă) ca profesorul să reapară cum spre exemplu un câine îşi urmează stăpânul şi îl aşteaptă cu nerăbdare să revină atunci când pleacă undeva iar când stăpânul revine, mai ales dacă a trecut ceva timp, câine este super fericit, sare pe el de bucurie. Cred că așa ar fi făcut și Hachiko dacă profesorul nu ar fi murit. Ei, câinii nu știu de aia trădare cum știu oamenii, mai ales dacă între stăpân și câine există o relație de prietenie foarte bună.
A descris bine filmul valentingb.

10 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Este povestea unui caine si a stapanului sau. Cainele il astepta in fiecare seara in gara pe stapan, pana in ziua cand stapanul moare... Asta e pe scurt si nu zic mai incolo pentru ca se pierde farmecul. E unul din cele mai frumoase filme vazute de mine. Exista filme bune (Iron Man, Die Hard, Transporter) si filme frumoase, absolut incantatoare. Hachiko e unul din ele. Eu unul nu plang (am o problema reala), si totusi acest film mi-a umezit ochii.
Alte filme frumoase, ti le recomand : 8 Below, inception, Bridge to Terabithia, The Artist, Chitty Chitty Ban Bang (iti trebuie putina minte si ceva imaginatie sa-l intelegi), filmele cu Morgan Freeman(fara explicatii, e clar) si filmele cu Elvis (recent am descoperit si eu, chiar are filme frumoase). Vizionare placuta, nu uita de servetele.

| dannyel86 a răspuns:

Hachiko (remake-ul american) e foarte emotionant. Daca esti un om sensibil, e foarte posibil sa lacrimezi. Am patit-o si eu. Depinde si de starea pe care o ai atunci cand iti propui sa-l urmaresti. Mie mi-a placut.

| DDCC a răspuns:

Salut!
Da, l-am văzut, mi s-a zis de el pe acest site.
Mi-a plăcut filmul, doar că finalul a fost trist, chiar am vărsat niște lacrimi.
Acest film afirmă faptul că, cel mai bun prieten al omului este câinele.
Dar tu?

| valentingb a răspuns (pentru DDCC):

Crezi ca asta afirma? Mesajul e mult mai profund, cainele are o personalitate de lider, face doar ce vrea el, stapanul vrea sa renunte la el, ii pare rau, il ia inapoi dar nu-i mai da atentie, cainele isi da seama ca a gresit, devine mai docil, ehe... Toate astea au un mesaj mai puternic. De cate ori intr-o relatie, un barbat si o femeie nu patesc asta? Dar doi prieteni? Finalul e un mesaj pentru oricine se crede mai presus decat oamenii care vor sa ii fie prieteni, si ii trateaza ca pe supusi.

| DDCC a răspuns (pentru valentingb):

Chiar după ce am văzut filmul am scris un mesaj unui user, cel ce mi-a zis de el. Și, nu, nu e doar afirmația, am scris asta 1. ca să nu mai lungesc mesajul. 2. fiindcă pe moment nu mi-au trecut atâtea prin minte.
Am înțeles că nu există prietenie sau relație în care să nu fi existat o singură ceartă, ar părea totul prea perfect scris, prea ca la carte și suntem oameni.
La sfârșitul filmului se zice că s-a construit o statuie în "cinstea" câinelui, şi povestea e adevărată, asta dă veridicitate filmului, să zic aşa.
E şi unul dintre preferatele mele.

P.S. Dacă ar fi fost întrebarea mea ți-aș fi dat o fundă. big grin

| valentingb a răspuns (pentru DDCC):

Daca. Ai dreptate, daca. Uite o vorba frumoasa pe care am auzit-o azi:
Intrebare pentru doi batrani, casatoriti de 56 de ani : Cum ati reusit sa mentineti o casatorie asa lunga?
Batraneii au spus : Noi ne-am casatorit pe vremea cand, daca un lucru se strica, era reparat, si nu aruncat.
Inteleapta vorba, si faina concluzie cu privire la Made in China laughing

| BlackRaven45 explică (pentru DDCC):

Eu l-am vazut. Ii foarte trist filmul. Chiar este adevarata povestea? De unde a avut atata rabdare cainele si nu a trecut peste moartea profesorului Ueno?

| DDCC a răspuns (pentru BlackRaven45):

Povestea e inspirată din viaţa reală, a existat acel câine şi acel profesor, vezi http://youtu.be/bEOB9V8PwYo?t=4m19s
Cum de a avut răbdare? Câinele a sperat până în ultima clipă (de fapt până să-și dea suflarea fiindcă a murit în cele din urmă) ca profesorul să reapară cum spre exemplu un câine îşi urmează stăpânul şi îl aşteaptă cu nerăbdare să revină atunci când pleacă undeva iar când stăpânul revine, mai ales dacă a trecut ceva timp, câine este super fericit, sare pe el de bucurie. Cred că așa ar fi făcut și Hachiko dacă profesorul nu ar fi murit. Ei, câinii nu știu de aia trădare cum știu oamenii, mai ales dacă între stăpân și câine există o relație de prietenie foarte bună.
A descris bine filmul valentingb.

| DeeJayS1L3nT a răspuns:

Am vazut filmul si este foarte tare! Emotionant de altfel.Este un film despre un caine care isi asteapta stapanul pana la venirea de la lucru.La sfarsit il asteapta aproximativ 10 ani. Eu iti recomand acest film.

| schein a răspuns:

Vreau sa stiu cum pot juca medal of honor allien assault in retea cu vecini mei de bloc,,