NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Vă propun spre vizionare "Cosmos: A Spacetime Odyssey".
http://www.imdb.com/title/tt2395695/
Vă aştept cu păreri după vizionare.

33 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Misteriosul uni
Misteriosul Univers aflat in haos, cu meteoritii lui plutind aiurea, cu nave astrale conduse de persoane care par sa nu cunoasca efectele actiunilor lor.
Ca un SF, documentarul pune problema gasirii solutiilor care sa conduca la un echilibru intre activitatile din Univers si protejarea planetelor, din acest sistem solar.
Mi-a placut documetarul insa nu vad nici o legatura cu religia, asa cum prezinta TabFury.
Un gand bun, multa sanatate si un An Nou prosper si bun pentru toti userii TPU si pentru tine NOname

| NOname explică (pentru mariana):

Mulţumesc, de asemenea şi ţie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta e cumva seria de documentare de pe National Geografic?

| NOname explică (pentru DoarBogdan):

Nu ştiu. Le-am descoperit independent.
Le găseşti online (pe Google).

| DoarBogdan a răspuns (pentru NOname):

Mda, mie ala imi pare. E misto ce sa zic. Am vazut cateva episoade din el la TV. E mai mult un documentar, in care negrul ala trece cu nava prin univers si pune diferite probleme legate de lume, viata, si cam tot ce ar contine un documentar. E interesant cat de cat...

| Mădă0611 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Aia e.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Okhappy

| Mădă0611 a răspuns:

Asta e partea a 2-a, prima parte e produsa si prezentata de Carl Sagan, https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos:_A_Personal_Voyage. Ma mir ca nu stiai de documentar, Sublime e mare fan si l-a amintit de cand era difuzat pe Nat G, primavara-vara lui 2014.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Prima parte, prima serie de documentare, o ştiam şi credeam că Sublime se referea la ea. Iar peste acest documentar, cu Neil deGrasse Tyson, am dat relativ recent şi am fost plăcut surprinsă.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Daca ai rabdare, Life on Earth (1979) e fain, e produs si prezentat de David Attenborough, care a descoperit cateva specii de plante si animale si au fost numite dupa el: https://en.wikipedia.org/......tenborough

Apropo de Sir David, el a narat Planet Earth, de exemplu, de aici a inceput sa imi placa vocea lui, fara sa stiu cine e. Neil deGrasse Tyson e prea sigur de informatiile pe care le detine, ma enerveaza laughing, pare arogant. Poti fi sigur ca simti miros de cafea in bucatarie, mai ales daca vezi cana de cafea plina, dar sa stii cu siguranta varsta universului sau a sistemului nostru stelar, nu prea.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Da, e uşor exagerat de sigur pe afirmaţiile sale, dar nu pot să spun că la el mă deranjează acest lucru. Probabil, când deţii multe informaţii ştiinţifice, eşti capabil să le înţelegi, să le procesezi şi toate dovezile susţin aceleaşi lucruri, ajungi să fii destul de sigur pe concluziile, care reies din ele. În plus, este un film educativ, iar să-i înveţi pe ceilalţi ceea ce ştii este mult mai uşor, când inspiri încredere, siguranţă, nu când pari a fi plin de dubii. Aşadar, atitudinea lui este una justificată, cred eu.

Mersi de recomandare, Mădă.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Ar merge "in prezem credem/banuim ca..., stim ca", "tehnologia din prezent", altfel, cand se descopera altceva, care anuleaza sau schimba informatiile pe care le detinem acum, esti doar un mincinos, patesti fix ca Ionica din povestea cu lupul sau ursul laughing, de cand chiar a venit animalul ala, nimeni nu l-a mai crezut. De asta ma tem, ca din cauza sigurantei unora pe niste informatii nesigure, stiinta sa isi piarda credibilitatea. Plus ca daca folosesti acel fel de a vorbi, tai elanul altora de a se documenta. In fine, doar mi-am amintit ca n-am vazut tot documentarul pentru ca a inceput sa ma enerveze nea' Neil.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

laughing Eşti alergică la nea Neil?

Ai dreptate, l-a cam luat valul pe alocuri. Bine e că ştiinţa, dacă va fi cazul, mereu se va corecta, nu se va încăpăţâna să persiste în greşeli, cum o face religia. Iar Neil va fi printre primii care vor face "mea culpa", dacă se va dovedi că s-a înşelat.

Oricum, cu alergii sau fără, filmul merită văzut.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Cred ca da, si ma enervez mai tare, ca sigur merita vazut, si nu pot, din cauza lui. Mai am 5 episoade, vad ca in decembrie 2014 m-am uitat ultima data la unul, stiu sigur ca dupa cel mult 20 de minute m-am oprit, am fost la a n-a incercare, ca deja stiam cuvintele.

Apropo, alte recomandari: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Human_Body_(TV_series)

http://docuwiki.net/index.php?title=Inside_the_Human_Body

N-o sa iti spuna nimeni apoi "hahaha, parca ziceai ca universul avea x ani".

| Arthiom a răspuns (pentru NOname):

Din simpla curiozitate, stii unde pot gasi prima serie din aceste documentare? Cea prezentata de Carl Sagan (de preferat cu subtitrare, dar ma multumesc si fara) happy

| NOname explică (pentru Arthiom):

Http://www.youtube.com/watch?v=Pc1NatQKSP0
Vizionare plăcută! :)

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Mi-a plăcut mult Life on Earth. Sunt uimitoare ciudăţeniile frumoase ale naturii. O diversitate incredibilă.

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Ma bucur ca ai dat in sfarsit peste seria asta, chiar daca cu vreo 2 ani intarziere.hee hee
Ai vazut toate episoadele? Ti-au placut?
Si daca iti plac seriile astea de documentare clasice, incearca si "The Ascent of Man". Prima seria Cosmos s-a inspirat din ea.

| NOname explică (pentru sublime89):

Daaa. big grin

Mersi, o să-l vizionez.

| Idkidk a răspuns:

Mi-a placut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca leai dat subiect de discuție fanaticilor religioși.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru anonim_4396):

La cat de frumos e universul cred ca ar trebui sa construim o catedrala in numele creatorului sau.

Asa ca nu ar strica o mana de ajutor cu:
http://www.construimcatedrala.ro/

| anonim_4396 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Ești spălat pe creier.

Când o sa ardă încă 100 de tineri în club sa ii ducă la catedrala masii ca sa ii facă zeul ala al tău bine.

Trebuie sa construim spitale nu catedrale Infecte!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

E un troll simpatic, nu te enerva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte educativ si fascinant.
Multumesc pentru propunere, a fost foarte interesant.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mă bucur. Cu plăcere.

| LostInPark a răspuns:

Producator executiv Seth MacFarlane:
https://www.youtube.com/watch?v=DI9ImScQGAo
https://www.youtube.com/watch?v=xqX-sscxXE4
Links! When u are too drunk for ideeas. :P

| AntoniaOrman a răspuns:

Hmmm...interesant,ce pot sa zic.

| HikariAi a răspuns:

Interesant! O "intrebare" pe gustul meu laughing) Tocmai ce am vazut trailer-ul si pare "ceva" ce merita vazut, acum mna, sper sa nu dezamageasca xD Am sa revin cu un nou "raspuns" dupa ce vizionez sezonul 1 (da, am observat deja ca va avea mai multe sezoane)

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Dumnezeu e mare. A creat o lume atat de perfecta.

SLAVIT fie numele LUI!

| Sandu_Vlăduţ_1986 a răspuns:

E beton. documentarul