| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau si eu niste nume de documentare bune si care v-au placut

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Cernobyl, viata lui adolf hitler, razboiul din vietnam, explozia nucleara din hiroshima, documentarul lui ceausescu, epoca comunismului din rusia (Stalin), dictatorul spaniol Francisco Franco. Toate mi-au placut mult dar cele mai bune din ele au fost cernobyl si cel cu Stalin uitate la ele prima data.

2 răspunsuri:
| happy31animation a răspuns:

Cele șapte minuni – Pur și simplu cele mai bune
Cele sapte minuni Pur si simplu cele mai bune Cele șapte minuni – Pur și simplu cele mai bune
În urmă cu 2.500 de ani, un scrib grec a transcris o listă impresionantă a celor șapte minuniale lumii. „Priveliștile văzute cu ochiul minții nu pot fi distruse niciodată", a scris el.

Magica listă bântuie și astăzi lumea modernă: Marea Piramidă din Giza, Grădinile suspendate din Babilon, Templul din Efes, Statuia lui Zeus din Olimpia, Mausoleul din Halicarnas, Colosul din Rhodos și Farul din Alexandria.

Acest film documentar, împărțit în șapte episoade, ne dezvăluie impresionantele construcții și capacitatea surprinzătoare a oamenilor din Antichitate de a ridica monumente magnifice. În acest prim episod, „Simply the Best" (Rom – Pur și simplu cele mai bune), naratorul John Romer ne introduce în lumea magică a celor șapte minuni ale lumii și vorbește despre noțiunea de „șapte minuni" și despre conceptul de „minune" în sine.

Romer vorbește și despre Statuia lui Zeus și despre Colosul din Rhodos, încercând să dezvăluie modul în care au fost ele construite, dar și despre Marea Piramidă, un monument magnific al unei culturi superioare. Marea Piramidă este, de altfel, singura din cele șapte minuni care mai poate fi încă admirată.