| Mara6392 a întrebat:

Am adoptat un cățeluș de 6 luni și când îl duc afară și il aduc de afară în apartament îl ridic el încearcă să mă muște de față. (El e mic și nu poate coborâ și să urce scările și are ceva probleme cu picioarele din spate și de aia îl ridic) În perioada asta știu că îi cresc dinții și trebuie să roadă și i-am cumpărat 5 sau 6 jucării, dar nu se joaca cu ele, ce vrea să roadă sunt mâinile mele, fața mea și papucii.

Aceste mușcături de mâini, față și papuci se vor duce de la sine sau trebuie să contui să îl avertizez că nu e voie? (Am început să îl cert când face aceste chestii - nu îl bat, vorbesc pe un ton apăsat cu el, dar el crede că e o joacă când vorbesc așa)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Comportamentul unui animal de companie sau unui copil depinde de "dresaj".
2. Daca la varsta de 6 luni un caine nu poate cobori scarile, atunci trebuie consultat de un medic veterinar!

| Mara6392 explică (pentru Bula):

Am mers la medicul veterinar și are probleme cu bazinul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu va trece nimic de la sine.Cum il cresti asa il ai, regula valabila atat pentru caini cat si pentru pisici etc.Iar daca acum e mic si considera asta o joaca, nu vrei sa iti imaginezi cand va fi mare cum se vor desfasura lucrurile. Poate mai ok ar fi sa apelezi la un dresor.

| Eireann a răspuns:

Cand te musca spune tare "Auu" si opreste joaca cateva secunde, intoarce-te cu spatele la el cateva secunde. Tine o jucarie cu tine si cand incearca sa te muste pune-i jucaria in gura. Daca jucariile sunt de cauciuc pune niste unt de arahide pe ele, o sa fie mult mai interesante asa. Poti si sa le pui in congelator, daca sunt reci e mai placut pe gingii cand le roade.
Nu ai ce face, in perioada asta sunt "rechini de uscat", toti cateii mei au trecut prin asa ceva dar le trece in cateva luni.