| Feelmeunderyourskin a întrebat:

Cățelușa mea are 2 luni jumate si roade la papucii de casa in neștire! Stiu ca e din cauza creșterii dinților si o doar si mănâncă foarte tare dar mi.a distrus 2 perechi de papuci de casa pana acum! Ce e drept e ca are jucării de ros si se joaca adesea cu ele dar tot nu renunța la papucii de casa sau șireturile papucilor de afara! Am încercat tot ce credeam ca se poate! Dau funda celui cu un răspuns ce va funcționa dar fara link.uri!

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să-ţi ascunzi încălţămintea în dulapuri sau să-i limitezi în alt mod acces la ea ai încercat?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă a început deja să roadă o pereche, lasă-o să continue cu ce a început, fă-i pe plac, dar nu-i permite să se atingă și de alte perechi. Încălțămintea aceea e jucăria ei, preocuparea ei. Dacă ai cablu de fibră optică, s-o ferești de el. Dacă-l roade, va muri. Vai, tu ai în casă un mic Terminator! )) Dar recunoaște, e drăgălașă! tongue

| Felys a răspuns:

Si eu am o cateluse de 4 luni si la fel face,nu se va oprii pana spre varsta de un an, orice vrei sa feresti de dintii ei trebuie ascuns pentru ca nu exista sa o inveti sa nu mai faca, cumpara-i jucarii de cauciuc moale, joaca-te tu cu ea cat mai mult si asteapta sa creasca, cu siguranta se va potoli cand nu o vor mai deranja dintii care cresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai încercat tot deocamdată! laughing Două variante ai: 1. Muți toate lucrurile ce le-ar putea roade, la înălțime (incusiv cabluri electrice; nu-i de joacă); 2. O închizi în spațiul ei (cușcă sau gărduleț)

| tintareco a răspuns:

Pînă la vîrsta de 4-5luni va roade pentru ca este animal de haită şi ei aşa se joacă, apoi începe maturizarea. Cîteva lucruri pe care le roade cu plăcere lasăi-le, altele să nu-i permiţi şi să te înarmezi cu multă răbdare.Succes.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut,
Am sa te ajut cu aceasta problema deoarece si eu am trecut prin asta cu catelul meu.
In primul rand incearca sa nu mai lasi papucii la indemana, daca ai un dulap pentru pantofi pune-i acolo. Catelusa va trebui sa inlocuiasca papucii cu ceva, deci mergi la veterinar si intreaba ce ai putea sa ii cumperi?
Bafta!

| onneshhott a răspuns:

Aha am inteles problema ta si cred ca stiu raspunsul.
Cumparai o jucarie in forma de os de cauciuc (e bine daca ai deja una ) si freaco cu o bucata de sunca slanina sau carne de porc ( nu glumesc) pentru a asocia osul cauciucat cu mancare.
Si dati papucii si adidasi cu deodorant astfel nu se va apropia de ei din cauza mirosului.

| EstiSiSuntExemplu a răspuns:

Pai l-ai putea invata c ee bine sau nu pentru el. Unii oameni cand cainii lor fac ceva rau ii stropesc cu apa si vand fac ceva bun le dau in biscuite, os, pe scurt o recompensa.Dar daca nu merge incearca sa iti iei papucii si sa ii ascunzi in dulap si sa-i iei lui niste papuci pe care sa-i roada.Intr-un feo sa fie papucii lui de ros. Daca nici asta nu merge ai putea sa-i pui botnita dar ar fi prea dur cred eu, chiar si daca majoritatea lumii face asa..eu nu ti-as sugera pentru ca practic ti-ai chinui cainele

| Korma_Cristina_1984 a răspuns:

Cumpără o pereche de papuci doar pentru ea, și pe ceilalți nu îi mai lăsa în acel loc.
Așa făcea și câinele meu, acum are 11 ani și s-a potolitlaughing

| Bow_Jason_1995 a răspuns:

Vindeți toți papucii