| AthosAND a întrebat:

Am câteva întrebări în legatură cu microciparea la câine. am microcip la el dar din motive personale nu pot să-l mai ţin şi parinţii nu au timpu` necesar pentru a-l plimba cât are nevoie şi forţa necesară pentru "izbucnirile" lui oarecum agresive:
1)Microcipul ce date conţine?
2)Ca să-l pot oferi cuiva sau vinde ce trebuie să fac? ca eu să nu-i mai fiu proprietar?(Şi să nu răspund pentru faptele viitorului stăpân?
(Vreau doar ca să ştiu nu stiu daca aş putea sa-l dau cuiva )
Vreau doar să mi se răspundă strict la ce-am intrebat dacă se poate.

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Si uite ca de aceea s-a inventat microcipul pentru caini, pentru a nu mai fi abandonati.
Inainte de a cumpara un animal, trebuie sa te gandesti ca este o responsabilitate, tu trebuie sa ai grija de el, nu parinti tai, ei au avut grija de tine si te-au crescut.
Nu cred ca are vreo izbugnire agresiva, ci este un pui plin de energie, cum sunt toti puii de orice fel de animal. Problema este ca tu nu stiai cum este un caine, ce implica, ce costuri, dar si ca acel suflet are nevoie de tot timpul tau liber, nu este un lucru care il pui intr-un loc si sta cuminte.
Nu am cum sa raspund strict la intrebare, pentru ca ma doare pe mine sufletul ca il arunci ca pe un lucru pe care nu iti mai convine. Nu am spus ca un animal este usor de intretinut, dar nici sa il cumperi si daca nu iti convine il dai la altcineva, el s-a atasat de tine, si nu este ok sa ii schimbi mediul asa.
Microcipul contine tale proprietarului, dar si datele cainelui ( varsta, rasa si istoricul medical al cainelui).
Poti sa dai cainele altcuiva dupa ce te duci la veterinarul unei ai implantat microcipul cainelui pentru a il inlocui ( cu informatii viitorului proprietar)din baza de date.

| AthosAND explică (pentru LaLaura):

Am vrut doar să ştiu.nu aş putea să-l dau nimănui face parte din familie nu o să pot să-l dau cuiva vreodată eram doar curios atâta tot sunt foarte ataşat de el nu l-am dat când era mic şi îl dau după 2 ani e ca şi un copil ( şi cu izbucnirile e ceva serios pentru că nu este pui are 2 ani şi sunt destul de multe pisici în zona mea şi câini masculi... si sunt mai mari ca el la statură el nu caută scandal dar alti câini mârâie la el şi se enervează foarte rău dacă e de talie mică nu-l deranjează e foarte cuminte caută mereu joacă cu alţi câini care nu-l sfidează înainte nu-l deranja nici un câine dar fiind muşcat (mai mult ciupit) de alti câini a început să facă diferenţa intre cei care vor să se joace si cei care caută scandal eu îl scot mereu cu botniţă fiind un câine din rasa cu ''probleme'' sunt obligat dar ceilalţi nu sunt obligaţi şi de multe ori câini cu stăpân crezândui îngeraşi cu toate că sunt de talie mare nu se gândesc ca toţi au dinţi şi pot să provoace răni grave şi la un atac câinele meu nu are cum să se apere si ar fi sfâşiat) Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri.

| LaLaura a răspuns (pentru AthosAND):

Fiecare caine are instinctul teritorial si al imperecherii, daca l-ai castra, nu ar mai fi asa de agresiv, nu l-ar mai interesa nici un caine. La 2 ani inca este un pui, cainele meu are 14 ani, deci este inca un pui, are cam 16-17 ani ( varsta omului).
Sa nu fie uscat de alti caini, trebuie musai cu lesa, iar daca uil duci undeva unde nu sunt caini, fara lesa sa poata alerga.
Trebuie ca tu sa ai grija de el, ca sa il aperi de ceilalti caini.

| GabrielXD354 a răspuns:

Microcipul contine datele proprietarului.Te duci la veterinar si ii spui sa stearga datele din microcip, iar persoana care il ia se va duce la veterinar si ii va spune datele pentru a le introduce in microcip.

| AthosAND explică:

Păi eu îl țin mereu în lesă dar alți proprietari de câini nu.