| Kaze97 a întrebat:

Am cumparat acum o luna un caine de rasa boxer care are 4 luni dar care nu latra absolut deloc,nici la alti caini,nici oameni,mai mult, cand se apropie alti caini de el vrea sa fuga.l-am luat mai mult pentru paza dar pana acum nu se comporta ca un caine de paza.Chiar daca este inca catel cred ca ar trebui sa latre.ce trebuie sa fac?

12 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu faci nimic, e inca pui si va latra, cu siguranta.Nu-l mai apropia de caini mai mari decat el, va creste timorat.Asteapta sa creasca, va latra si va interactiona fara frica.

| viotedy a răspuns:

Si eu am unul tot de 4 luni, latra doar la, pisici si la cate o jucarie, are timp, ai rabdare sa se maturizeze.de unde l-ai luat?

| Kaze97 explică (pentru viotedy):

De la cineva din arad, pe internet l-am gasit.al meu a vazut niste gaini si a vrut sa fuga dupa ele dar nu a latrat.si inca ceva, chiar daca mananca toata ziua e cam slab, e vreo problema?

Răspuns utilizator avertizat
| viotedy a răspuns (pentru Kaze97):

De la ala care cerea 120 euro pe el.e galben, nu? cate kg are de zici ca e slab? l-ai deparazitat? al meu are 18 kg.e foarte mancacios.

| Kaze97 explică (pentru viotedy):

Da 350 ron am dat pe el, nu stiu cate kg are, e deparazitat si vaccinat si al meu mananca de cate ori ii dau si ii dau cam de 4-5 ori pe zi.mie mi se pare ca e cam slab

| viotedy a răspuns (pentru Kaze97):

Cand sunt pui pot sa para mai desirati asa dar pe la 7 luni sunt aproape ca la maturitate, impliniti la corp, eu am mai avut si stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine ca nu este un caine agresiv, cainele trebuie de paza si protectie trebuie sa fie un caine echilibrat care atunci cand ataca sa nu o faca la modul rau, sa-si formeze o muscatura,, sportiva'' nu sa atace cu rautate, sa omoare.
Foarte bine, pentru ca il poti plimba, te poti juca cu el, decat un caine care sa-ti fie frica si tie de el si care sa-l ti legat, mult mai bine asa.
Latura de bun paznic se va arata cand se va maturiza. Oricum nu cred ca ai nevoie de un caine de paza, boxerul il poti tine pentru companie si sa-ti cumperi camere de luat vederi iar daca nu-ti permiti cumpara camere false, adica e ca o camera, dar nu filmeaza doar lumineaza si ea asa happy sigur o sa tina hotii la distanta.
Odata cu tehnologia s-au inventat multe sisteme de siguranta, senzori de miscare, alarme, poarta electrica si multe multe altele.
Sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un câine, are 6 luni.De când îl am a lătrat doar de 3 ori. crying

| PiTbuLuL a răspuns:

Asa au facut si pitbuli si rottweileru meu pana cam la varsta de 7 luni. Dupa parca au innebunit sareau in caini, in oameni in tot ce era viu.Asteapta pana la varsta de 6-7 luni cam asa.

| KidaK a răspuns:

Asteapta sa se mai maturizeze, tu mai joaca-te cu el, protejeaza-l si arata-i ca poate avea incredere in tine si dupa ce va capata incredere in tine va putea sa se obisnuiasca si cu alte animale cat timp esti tu in preajma, iar in legatura cu faptul ca e slab, ar trebui sa-l duci da un veterinar!

| Kaze97 explică (pentru KidaK):

L-am dus la veterinar cand i-am facut ultimul vaccin si a zis ca e bine