| ChrisNOW a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor, am o cateluse are 6 luni si nu prea ma asculta cand strig la ea,astazi am fost prin parc si i-am dat drumul sa alerge si ea si deodata la poarta a venit un alt catel si s-a luat dupa el,m-am dus repede dupa ea am strigat-o dar degeaba,fugea dupa acel catel mereu si nu am avut ce ii face,norocul a fost ca s-a oprit dupa un os si am prins-o,ce as putea face sa nu mai fuga dupa un alt caine sau pisica cand il/o vede,daca strig dupa ea,degeaba si pe nume o strig degeaba nu imi ia comanda in seama absolut deloc,parca se pierde total,insa daca o am dezlegata prin parc si nu sunt caini sau altceva si ma vede ca ma indepartez de ea nu trebuie sa ii zic nimic ca vine dupa mine, ii este frica sa o las acolo cred, dar cand vede un caine fuge dupa el si nu mai asculta absolut deloc de mine.Ce as putea face sa o invat sa vina la comanda mea si sa nu mai alerge dupa ei sa am probleme?! Multumesc!

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Esti prost (a se intelege neinstruit). tu alergand dupa caine ii facilitezi greseala. tu esti de vina ca ii dai drumul, cum tu esti de vina ca fugi dupa el. nu ii dai drumul unui caine cu care nu ai facut chemare. si inca 1 factor de prostie este ca ii dai drumul cu un excitant puternic. normal ca e un animal curios, se va duce dupa alte animale. tu ii facilitezi greseli care se vor traduce prin dificultati mari in dresajul ulterior. iei un cablu/fir/lesa de minim 20 de metri. te duci cu ea pe un camp. acolo tu stai in fund si o lasi sa faca ce vrea tinand firul. cand se indeparteaza o chemi la tine. preferabil sa ai carne de vita/pui taiata cubulete. daca vine o feliciti si o rasplatesti, te joci cu ea. o lasi iar libera. iar pleaca, iar o chemi (daca nu vine de placere, tragi usor de fir gen ii dai un impuls, daca nu vine la impuls, tragi usor pana o determini sa vina). iar rasplata + joaca + mangaiat. la varsta cainelui cam 15 minute de 2 ori pe zi e suficient. asa o inveti sa vina la comanda "aici" si feliciata cu "bravo" pe un ton calm, placut, voios. NU tipi la ea, NU alergi dupa caine, NU dai in ea.

repeti asta cu firul pana va veni de buna voie la tine, singura, fara impuls, fara recompensa. cand esti sigur ca vine fara fir, ia-o pe un camp FARA excitabili (orice misca si ii fura atentia de la tine, fie caini, pisici, copii, etc). repeti pana iti sar capacele.

calea catre creierul unui caine e prin consecventa.

| Yzzi a răspuns:

Nu e rau ca i-ai dat drumul. invat-o cu recompense in casa. Daca face ceva bine pac recompensa mica si o mangai pe cap. daca face ceva rau ii dai cu un ziar la fundulet