| SpeșălGirl a întrebat:

Am nevoie de ajutor.Am primit o pisica care are vreo 2-3 luni.I-am dat niste boabe Whiskas junior inmuiate in lapte dar a baut doar putin lapte. Apoi am vazut ca am un plic pentru pisici adulte cu hrana umeda.I-am dat putin din plicul ala si a mancat imediat apoi a inceput sa caute prin casa plicul.Este clar ca ii place foarte mult,dar nu stiu daca este bine sa ii dau daca e pentru pisici adulte, caci ea este doar un pui.Ce ziceti sa fac?

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Plicul pentru pisici adulte nu contine aceleasi ingrediente. incearca sa obisnuiesti pisica sa manance mancarea junior macar pana pe la sase luni.
in alta ordine de idei, nu exagera cu plicurile. mancarea umeda e mai gustoasa, insa nu e sanatoasa ca "boabele". ca ii dai un plic odata la 7-10 zile e suficient si o sa fie ca un rasfat.
de asemenea, laptele de vaca nu e bun. daca vrei sa ii dai din cand in cand il diluezi cu putina apa. daca are 2-3 luni poate manca "boabe", pentru juniori, si daca nu ii place o anumita marca incearca cu alta. o sa vezi ca o sa manance. de asemenea multor pisici le place sa le diversifici mancarea, dat fiind ca ceea ce numesti "boabe" sunt de diferite gusturi.
bafta.

| frostxtq a răspuns:

Nu are nimic, e tot aceeasi hrana. Nu o sa i se intample nimic, stai linistita.

| Nerali a răspuns:

Plicul de pisici adulte este la fel poate ca i-a placut mai mult fiind ceva umed pentru ca inca e mica

| evi1985 a răspuns:

Cred ca nu îi fac rau cele de pisici adulte. Cele de junior au vitamine mai multe pentru ai asigura o crestere normală.