| bessy a întrebat:

Am o catea Husky Siberian in varsta de 3 ani, o am de mica nu am sterilizato si nu am vazut-o nici o data sa intre in calduri, ea sta in acelasi tarc cu Mascul Husky Siberian in varsta de 2ani si 3 luni nu sunt frati.
De ce nu sta cateaua la monta am incercat si cu alt mascult?
Ce pot face ca sa intre cateaua in calduri?

8 răspunsuri:
| viperra a răspuns:

Daca ii refuza inseamna ca nu ii sunt pe plac, si eu am un Husky, femela

| bessy explică (pentru viperra):

Am incercat si cu alt mascul inainte de acesta!

| ZMR97 a răspuns:

Nu poţi face nimic ca să intre în perioada de călduri. În general acea perioadă are loc in lunile de primăvară, şi toamna. Perioada de călduri dureaza aproximativ 21 de zile, cel mai recomandat este să se monteze în intervalul 12-16.

| bessy explică (pentru ZMR97):

Pai da stiam faza cu 12-16 dar eu nu am vazut-o nici o data sa intre in calduri.
Masculul tot sare pe ea dar ea il refuza si sare la bataie la el.

| ZMR97 a răspuns (pentru bessy):

Când intră în perioada de călduri, schelălăie mult noaptea, roade gardul, şi i se inlamează vulva. (adică se umflă)

| bessy explică (pentru ZMR97):

Da stiu si eu chestile acestea.
Dar nu se intampla la ea o avea vreo problema Genetica de nu am vazut-o nici o data sa intre in calduri?

| ZMR97 a răspuns (pentru bessy):

Sunt foarte rare astfel de probleme la câini, deci se exclude asta.
Cel mai probabil a trecut neobservată acea perioadă de călduri.
Şi căţelei mele i-a trecut de vreo 2-3 ori perioada de călduri şi nu am observat, se întâmplă... tot ce poţi face este să fii cât mai atentă la modificările de comportament de la o zi la alta.

| bessy explică (pentru ZMR97):

Da dar la mine Cateaua sta in acelasi tarc cu Cainele nu ar trebui sa se Combine cand este in calduri ea?