| JammyBrooks a întrebat:

Am o hamsterita care a facut azi 20.10. 2012 6 pui.In seara asta masculul o monta din nou si ea accepta.Ce sa fac? Trebuie sa-i despart sau dauneaza intr-un fel viata puilor?
Va rog raspundeti cat mai repede!

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sonya a răspuns:

Buna,

Fara a face afirmatii legate de corectitudinea raspunsurilor afisate mai jos, iti spun sa te documentezi tu.

Iti las un site unde poti citi ce anume trebuie sa faci. http://www.zooland.ro/Cum_inmultim_hamsterii_piticiA-6752.html

Femela intra in calduri o data la 4 zile. Mai devreme nu are cum.
De asemenea, nu este indicat ca dupa nastere sa separi masculul. Masculul este un real ajutor pentru femela in ingrijirea puilor. Nu are ce sa dauneze. Tu trebuie sa ai grija sa nu le invadezi spatiul, sa nu ii iei in mana pentru ca orice miros diferit de cel obisnuit poate dauna puilor.

Nu masculul este o problema, nu el mananca puii, ci femela pentru a reduce numarul lor. Asta se intampla dupa o anumita perioada de timp si nu neaparat la prima nastere.

Eu am hamsteri pitici, iar numarul lor ajunsese si la 11. Hamsterita nu moare daca naste de mai multe ori, important este sa le asiguri conditiile necesare si sa ai grija de ei. Natura face restul.

De murit, o sa moara ca durata de viata nu este mare.

Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, iti stau la dispozitie.

Pa, pa.

| JammyBrooks explică (pentru sonya):

Imi poti lasa te rog pe privat o adresa de email?

| galma a răspuns (pentru sonya):

Cer sa te corectez.Eu am acum 16 hamsteri pitici, si 8 custihappy Femela va muri daca naste de mai mult de 2-3 ori, pentru ca este un efort foarte mare pentru ea, iar nasterile nu trebuie sa fie una dupa alta.La prima nastere, s-ar putea sa isi manance puii find incepatoare nu poate sa ii creasca. Femela isi mananca puii la prima nastere sau daca ii atingii puii cand sunt micihappy Nu trebuie sa ii atingi pt.ca li se va schimba mirosul iar femela ii va mancahappy

| sonya a răspuns (pentru galma):

Buna,

Cum spui tu. Fiecare isi ingrijeste hamsterii in felul lui. In schimb eu nu imi cumpar animale inainte de a nu ma informa ce presupune ingrijirea lor.

Desi am avut 11 hamsteri, i-am tinut pe toti in 3 acvarii. Am fost atenta si nu s-au batut si nici macat unii pe altii.

Cat despre femela, te asigur ca nu moare. A mea a facut pui de vreo 5 ori pana acum si e vioaie si nu are nimic. Probabil va mai face, insa am stiut sa ii asigur niste conditii.

Da, intr-adevar nu este indicat sa faca pui incontinuu, dar eu nu am scos niciodata masculul din cusca. Si totusi traieste si are in jur de 1, 5 ani.

Acum, nu ma contrazici pe mine, ci contrazici experienta mea, ceea nu prea se poate.

Succes!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lasa-i in pace. Natura stie mai bine ce face si lucreaza in subconstientul lor. Vinzi puii.

| galma a răspuns:

Vad aici niste raspunsuri care ma ingrozesclaughing Frate daca nu ati avut hamsteri nu mai raspundeti pentru. ca nu stiti rezolvarea problemeilaughing
Am si eu hamsteri pitici rusesti deci pot sa iti raspund la intrebare.A cata oara naste hamsterita? Nu are voie sa nasca de mai mult de 2 ori si nu consecutiv pentru ca va muri.Trebuie sa o tii separata pentru totdeauna de mascul pentru ca altfel hamsterica va muri.

| JammyBrooks explică (pentru galma):

Este prima data si o sa-i despart cat mai repede dar oare daca pastrez inca un mascul si o femela sa aiba companie de acelasi sex se intampla ceva?

| galma a răspuns (pentru JammyBrooks):

Masculul cu un mascul si femela cu o femela s-ar putea sa se bata.happy

| Cln a răspuns:

Da, ar trebui sa-i desparti pe cei doi adulti! Incearca sa pui masculul intr-o alta cusca, sa nu mai poate ajunge la ea. Daca a montat-o din nou, clar va fata dupa o perioada. Intotdeauna asa se intampla, in ziua in care fata, sta la monta foarte usor si astfel ajungi sa ai o multime de pui, nemaistiind de numarul lor.

| JammyBrooks explică (pentru Cln):

Nu conteaza numarul puilor.Eu ii donez la pet-shop.Am unde scapa de pui dar mie mi-e frica de sanatatea femelei sa nu cumva sa pateasca ea ceva.Nu as vrea sa-i despart penteu ca poate o sa pateasca ceva.

| Denysssuka a răspuns:

Doamne! Desparte masculul cat mai repede de femela...tu te gandesti ce faci? omori femela aia faci!
Hamsterii (indiferent de rasa) trebuie sa se reproduca de maxim 2 ori, daca se reproduc de 3-4-5-10 ori mor, si cred ca nu-ti doresti asta...

| galma a răspuns (pentru Denysssuka):

In sfarsit cineva care este de acord cu minehappy

| Mutu_Alina_2003 a răspuns:

Buna! Am o hamsterita care a dat nastere la 3 puiuti. Si nu stiu ce sa fac cand se fac mai mari, masculin l am dat, ii mănâncă sau trebuie să îi separ? Deoarece eu nu pot sa nu pun mana pe ei cand sunt mari. Sun prea admirabili. Poate sa mi spuna cineva? Va rog? multumesc.